Krokusy w Tatrach, z dziećmi oczywiście!

krokusy tatry gdzie zobaczyć opinie

Okres kwitnienia krokusów, a właściwie szafranów, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. „Cieszy się” to pewnie gruba przesada, bo w ubiegłym roku Tatry w jeden kulminacyjny weekend w tym okresie odwiedziło ok. 60 tys. ludzi, więc to nie jest raczej powód do radości dla tamtejszej przyrody, ale z całą pewnością jest to atrakcja. I to jaka! Piękna, fioletowa, walka odchodzącej zimy z nadchodząca wiosną. Jest kilka sposobów by uniknąć tak potężnych tłumów i cieszyć się pięknem fioletowych dywanów prawie w samotności, o czym przeczytacie na końcu.

Sprawdź również: Hotele przyjazne dzieciom

 

Kiedy kwitną krokusy?

Otóż każdego roku o innej porze, w zależności od długości zimy. Zdarza się, że kwitną już na przełomie marca i kwietnia, a czasem nawet pod koniec kwietnia. W tym roku zima jest bardzo łagodna, więc jest duża szansa, że krokusy pojawią się już w marcu.  To kiedy najlepiej jechać w Tatry w poszukiwaniu krokusów? Sposobów jest co najmniej kilka by się dowiedzieć, ale najpewniejsze są dwa: śledzić doniesienia na różnych górskich portalach lub zadzwonić do Schroniska na Polanie Chochołowskiej i zapytać czy to już. Tam pracownicy codziennie obserwują Dolinę Chochołowską i najlepiej będą znać odpowiedź.

gdzie zobaczyć krokusy w górach tatrach polana chochołowska

A gdzie zobaczyć kwitnące krokusy? 

Miejsc jest kilka, w tym dwa pokryte największymi dywanami krokusów. Gdzie nie spojrzeć tam kwiaty. Nie wiadomo gdzie stawiać stopy by ich nie podeptać. Pierwsze miejsce najbardziej popularne i oblegane to Polana Chochołowska. Z Siwej Polany, gdzie łatwo dojechać z Zakopanego busem lub własnym samochodem, który można zostawić tam na parkingu, odległość wynosi 7,5 km. Można wypożyczyć rower lub dojechać kolejką turystyczną (do Polany Huciska, to mniej więcej połowa szlaku). A potem ok. 3 km piechotą, szeroką i wygodną trasą, a na końcu czeka nagroda. Dzieci dadzą radę bez problemu, jeśli kawałek podjadą :)

polana chochołowska krokusy kiedy kwitną tatry krokusy na polanie chochołowskiej opinie kiedy zobaczyć

Mniej popularnym, a co za tym idzie mniej obleganym, miejscem jest Polana Kalatówki. Do Polany dotrzemy z Kuźnic, łatwym szlakiem – brukowaną Drogą Brata Alberta – o długości ok. 1,5 km. Tam znajdują się równie wielkie przestrzenie pełne krokusów, a że jest nieco wyżej położona to często kwiaty walczą o miejsce ze śniegiem. Wygląda to nadzwyczaj pięknie.

polana kalatówki krokusy gdzie zobaczyć tatry opinie gdzie kwitnące krokusy w tatrach polana kalatówki kiedy kwitną krokusy w górach w tatrach opinie gdzie zobaczyć kwitnące krokusy w górach tatry

A gdy już skończycie podziwiać ten spektakl przyrody, warto zajrzeć na Kasprowy Wierch. Dojazd kolejką nie zmęczy nawet dziecka, a zapewni dodatkową atrakcję. A na górze króluje wciąż zima.

kasprowy wierch z dzieckiem góry tatry opinie wiosna Zakopane kasprowy wierch z dzieckiem wiosna

A teraz garść porad:

  1. Wybierzcie się na krokusy poza weekendem, wtedy z całą pewnością ominiecie tłumy i nacieszycie się pięknymi widokami w samotności lub tylko z garstką odwiedzających. Wierzcie mi, że 60 tys. ludzi to nie przelewki, wiąże się to z długim staniem w kolejce do kas, potem marszem jak na pielgrzymce, a na końcu pewnie krokusów nie widać ;)
  2. Jeśli nie możecie ominąć weekendu to wybierzcie się na obie Polany bardzo wcześnie rano. To również zagwarantuje Wam spokój, bo rano pojawiają się tam tylko fotografowie i ranne ptaszki. Naprawdę warto!
  3. Warto rozważyć też nocleg w Schronisku na Polanie Chochołowskiej, wtedy krokusy będziecie mieli na wyłączność w kilku porach dnia.
  4. Nie depczcie krokusów, uważajcie na nie, jeśli koniecznie chcecie sobie zrobić zdjęcie wśród krokusów to szukajcie plam, gdzie nie rosną.

Polecamy również: Długi Weekend Majowy z dzieckiem [oferty]

Autorzy: 

http://www.bliskocorazdalej.pl - Justyna, Grzegorz, Lena i Pola, podróżują od wielu lat, z dziewczynkami najpierw bliżej, po Polsce i Europie, a obecnie już dalej, ruszyli w świat. Szukają miejsc niezadeptanych, ponieważ bardzo nie lubią tłumów. Do podróży w konkretne miejsca zachęcają ich przede wszystkim zdjęcia znalezione w sieci, zatem pragną zainspirować innych właśnie za pośrednictwem pięknych widoków. Pokazują też, że aktywne podróże z dziećmi nie są straszne ;)

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"

1 comment

Leave Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *