Jesienna wycieczka z dzieckiem: zwiedzamy Błędne Skały

Gdy lato zbliża się ku końcowi, w wielu z nas narasta uczucie nostalgii i tęsknoty za długimi ciepłymi dniami i przyjemnymi wieczorami. Nie ważne jak silne byłyby te uczucia, jesień nadejdzie i tak, więc może lepiej poszukać pozytywów. Złota polska jesień, takie powiedzenie znane jest każdemu z nas nie bez powodu. Drzewa cudownie zmieniają kolory, zachęcając do długich spacerów i weekendowych wypadów za miasto.

To doskonała okazja do zabrania naszego malca na jesienne odkrywanie świata. Cudowne miejsce to Park Narodowy Gór Stołowych. Błędne Skały, czyli labirynt stworzony ze skał na Grzbiecie Skalniaka (915m n.p.m.), wczesną jesienią, gdy kolorowe liście zdobią korony drzew, mają w sobie mnóstwo uroku i tajemniczości. Ważne to wybrać odpowiedni dzień, gdy pogoda będzie nam sprzyjać. By w pełni cieszyć się z wycieczki w pięknym jesiennym słońcu, można sprawdzić prognozę pogody na meteovista.pl. Dostępna jest ta na 14 dni oraz na najbliższe 48h, co jest bardzo pomocne w pakowaniu odpowiedniego ekwipunku lub ewentualną zmianę planów. Organizując taką wycieczkę, trzeba wziąć pod uwagę możliwości dziecka. Co prawda Błędne Skały mają wiele udogodnień, jak schody, które sprawiają, że wędrówka jest bardziej bezpieczna i dla wielu łatwiejsza, ale trzeba mierzyć siły na zamiary. Jest do wyboru kilka opcji. Można wybrać wariant A i parkując w Karłowie (cena parkingu to około 5zł), dalszą trasę pokonać kierując się asfaltową drogą lub urozmaicić trasę i wybrać wariant odkrywczy, podążając ścieżką przyrodniczą. Ta opcja może być czasochłonna (dla dorosłych to około 1.5h marszu) i męcząca dla dzieci, więc mając to na uwadze, można zaparkować na parkingu bezpośrednio przy Błędnych Skałach tzw. „parking górny”. Cena to 20zł a wjazd odbywa się wahadłowo. Sam wstęp na teren Błędnych Skał to w sezonie 3zł za bilet ulgowy i 7zł za bilet normalny. Aktualne ceny i informacje można również znaleźć na stronie kudowa.pl.

Błędne Skały Kudowa

U stóp Błędnych Skał znajduje się kolejna atrakcja – park dinozaurów, otwarty od 1 kwietnia do 30 października. Dla dorosłych jego wygląd może nie zachwycać, ale dzieciaki są z reguły mniej krytyczne więc uciechy z oglądania wielkich gadów będzie co niemiara. Dodatkowa ciekawostka o Błędnych Skałach to fakt, iż były tu kręcone sceny do filmu dla dzieci Opowieści z Narnii: Książę Kaspian. Tak więc chętni mogą zorganizować sobie wycieczkę tematyczną. Lokalizację blisko granicy z Czechami można potraktować jako kolejną atrakcję wyjazdu. Jeśli wystarczy czasu lub jeżeli wycieczka okaże się wypadem weekendowym, odwiedziny naszych sąsiadów są dobrym pomysłem. Dla dziecka może być to pierwszy kontakt z obcym językiem i mnóstwo związanych z tym wrażeń, a i dla rodziców może znaleźć się coś miłego. Miejmy tylko nadzieję, że jesień tego roku będzie sprzyjać odpoczynkowi na świeżym powietrzu i będziemy mogli skorzystać z uroków naszego pięknego kraju.

A Wy gdzie planujecie wyjazdy na jesienne weekendy?