Gdzie był nagrywany Wiedźmin? Również w Polsce!

vajdahunyad zamek gdzie krecono wiedzmina
“Wiedźmin” to bez wątpienia jedna z tych pozycji, której nie trzeba przedstawiać. Przygody Geralta znajdujące się w słynnej powieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego cieszyły się naprawdę niezwykłą popularnością, a mogła ona tylko wzrosnąć przy premierze ekranizacji produkcji Netflixa w 2019 nazwanej po prostu “Wiedźmin”. Wielu z was na pewno zakochało się w lokacjach, które wybrano jako tło dla opowiadania tej historii… czy jednak wszyscy z was wiedzą, że sporą część z tych miejsc możecie odwiedzić na własną rękę? Sprawdźmy więc, gdzie był kręcony “Wiedźmin”, a na zachętę powiemy wam, że na tej liście znajdą się także miejsca położone w naszym kraju!

Zamek Vajdahunyad — Budapeszt

Naszą listę rozpoczniemy od miejsca położonego na Węgrzech, które pojawiało się niezwykle często w filmowej adaptacji powieści “Wiedźmin”zamku Vajdahunyad. Znajdujący się w lokalnym Parku Miejskim zamek ma niezwykle ciekawą historię. Był on częścią wielkiego procesu budowania 100 zamków z okazji 1000-lecia istnienia Węgier, a pierwotnie powstał z nietrwałych materiałów. Czas jednak pokazał, że mieszkańcy Budapesztu pokochali tę budowlę i na początku XX wieku została ona zbudowania na nowo — jednak tym razem na stałe!

gdzie krecono wiedzmina miejsca warto odwiedzić

Sama budowla to mieszanka trzech stylów architektonicznych — gotyku, renesansu i baroku. Jeżeli chcecie odwiedzić miejsca znane z Wiedźmina, wystarczy wejść na dziedziniec zamkowy (wejście bezpłatne), ale będąc na miejscu warto zajrzeć też do Muzeum Rolnictwa! Podczas realizacji zdjęć do serialu, część zewnętrzna zamku posłużyła realizacji wielu scen, jak chociażby tych z wieżą maga Stregobora!

Okolice miasta Tatabánya — Węgry

Jak się okazuje, na Węgrzech znajdziemy także inne lokacje znane z serialu Netflixa „Wiedźmin”! Nie brakuje tak przecież pięknych plenerów, które idealnie pasowały do klimatu przygód Geralta z Riwii. Mowa tutaj o okolicach miasta Tatabánya, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jaskinie Selima! Jeżeli nadal będzie wam mało, to skierujcie się nad tereny okalające jezioro Öreg, gdzie znajdziecie pochodzący z IV wieku zamek o wdzięcznie brzmiącej w języku polskim nazwie… Tata!

Inne miejsca na Węgrzech, gdzie kręcono “Wiedźmina”, warte odwiedzenia to między innymi:

  •  Fort Monostor w Komarnie i okoliczny las, który posłużył za scenerię podczas scen oblężenia Cintry
  • Wzgórza i okolice wioski Csákberény, gdzie nagrano bitwę o Marnadal.
  • Skansen Wsi Węgierskiej w Szentendre, służące jako pierwowzór wioski, w której dorastała Yennefer.

Wyspy Kanaryjskie — Hiszpania

Być może nie zdawaliście sobie sprawy z tego, lecz serial “Wiedźmin” pomimo swojego nieco mrocznego klimatu, był także realizowany w miejscach kojarzonych ze słońcem! Tym miejscem były hiszpańskie Wyspy KanaryjskieGran Canaria, La Gomera i La Palma! Co ciekawe, dość oczywistym skojarzeniem z tym miejscem są wszechobecne imprezy oraz ciepła, oceaniczna woda.

Będąc na miejscu, warto zobaczyć wszystkie z tych wysp, ze szczególną uwagą na ostatnią ze wspomnianych wysp — La Palma. Zapytacie pewnie dlaczego? Otóż to właśnie tam możemy natknąć się na znany z netflixowej adaptacji “Wiedźmina” las Los Titos! To także tutaj zrealizowano większość scen z 6 odcinka serialu. Gdzie jak nie tutaj możecie poczuć klimat przygód Geralta?

Zamek Kreuzstein — Austria

Jeżeli oglądaliście “Wiedźmina”, to na pewno zauważyliście to, że nie brakuje w nim lokacji związanych z zamkami. Kolejny z nich czeka na was w Austrii, a mowa o Zamku Kreuzstein, położonym niedaleko Leobendorfu. Co ciekawe, ekranizacja powieści Andrzeja Sapkowskiego nie jest jedynym filmem lub serialem, który był tu realizowany! Powstawały tu zdjęcia do, chociażby “Trzech Muszkieterów”, licznych horrorów i nie tylko!

Jego historia jest naprawdę ciekawa i sięga aż XII wieku, kiedy zamek ten trafił w ręce rodziny Habsburgów. Zamek ten stracił na wyglądzie i stawał się coraz większą ruiną aż do XIX wieku, kiedy został on nie tylko odrestaurowany, ale i rozbudowany na podstawie średniowieczne ruiny pierwotnego zamku Kreuzstein! Koniecznie musicie zobaczyć to miejsce na własne oczy!

Zamek Ogrodzieniec – Polska

Wspomnieliśmy też o tym, że niektóre sceny z “Wiedźmina” były kręcone w Polsce… i nie kłamaliśmy! Polska także została wzięta pod uwagę w trakcie realizacji serialu — mowa tutaj o Zamku Ogrodzieniec w niewielkiej wsi Podzamcze. To właśnie tutaj stworzono niezapomnianą wizję bitwy o Wzgórze Sodden!

ruiny-zamku-ogrodzieniec-gdzie byl krecony wiedźmin

Sam zamek Ogrodzieniec został wybudowany na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, jednak dziś kompletnie nie przypomina on budowli z czasów swojej świetności! Dziś pozostały po nim jedynie ruiny budowli, jednak nie zmienia to tego, że jest on bardzo chętnie odwiedzany przez turystów oraz… filmowców! Oprócz wspomnianego już “Wiedźmina” na miejscu pracowali także twórcy legendarnego już serialu “Janosik”, filmu “Rycerz” w reżyserii Lecha Majewskiego oraz adaptacji “Zemsty”, autorstwa Andrzeja Wajdy! 

 

Sami więc widzicie, że lokacje znane z seriali które oglądamy na Netflixie są możliwe do obejrzenia w “prawdziwym życiu”! Koniecznie odwiedźcie choć jedną z nich, aby poczuć się jak bohaterowie “Wiedźmina”!