Gdynia – miasto przyjazne dzieciom

Gdynia z dzieckiem opinie atrakcje

Gdynia jest nie tylko miastem otwartym na morze, ale także otwartym na potrzeby rodzin z dziećmi.

Chętnie odwiedzana przez turystów Gdynia posiada ogromny atut – plażę i dostęp do morza. Ale to przecież nie jedyna rzecz, która może tutaj przypaść do gustu dzieciom i ich rodzicom. Wiele ciekawych projektów powstałych w Gdyni w ciągu ostatnich lat czyni z niej miasto atrakcyjne dla rodzin, do których podchodzi się tutaj w sposób szczególny.

Gdynia rodzinne atrakcje

Odwiedzając Gdynię można poczuć prawdziwie morski klimat, a także atmosferę modernistycznego miasta. Gdynia powstała zaledwie w 1926 roku i przez tak krótki okres stała się jednym z największych miast w Polsce. Tradycje morskie łączą się tu więc z dążeniem do rozwoju i nowoczesnością. Swoje odzwierciedlenie takie tendencje znajdują również w atrakcjach dla dzieci. Morze da się w Gdyni poznać choćby zwiedzając statek-muzeum ORP „Błyskawica”, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej czy wypływając w rejs do Szwecji promem Stena Line.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

Dużo zdrowego jodu przyswoimy spacerując bulwarem, Skwerem Kościuszki czy po molo w Orłowie.

Gdynia molo w Orłowie atrakcje opinie

O tym, że w Gdyni pielęgnuje się pamięć o dokonaniach poprzedników i skomplikowanej przecież historii miasta, świadczą takie obiekty jak Muzeum Miasta Gdyni czy otwarte niedawno multimedialne Muzeum Emigracji w zabytkowym budynku Dworca Morskiego. Warto dodać, że w gdyńskich muzeach zaplanowano specjalne ścieżki zwiedzania dla dzieci i lekcje muzealne, a rodziny mogą liczyć na zniżki.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

W Gdyni nie brakuje też projektów zupełnie niezwykłych, jak cieszące się ogromną popularności Centrum Nauki Experyment mieszczące się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Tutejsze wystawy pozwalają maluchom lepiej zrozumieć otaczające je świat, rozwijają wyobraźnie, a przy tym pozwalają też na świetną zabawę.

park naukowy Experyment Gdynia opinie

Kolejną nowoczesną atrakcją jest Kolej na Kamienną Górę – umiejscowiona w samym centrum miasta wywozi na doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę Gdyni, Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

Warto też wspomnieć o miejscach do beztroskiej zabawy dla dzieci – największym w Polsce parku trampolin Jump City oraz Kolibki Adventure Parku, w którym na maluchy czeka cała masa aktywności, m.in. parki linowe, strzelnice czy paintball. Do tego pełno jest tu placów zabaw, z czego część dostosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gdynia rodzinne atrakcje plac zabaw

Gdynia dba także o to, aby najmłodsi mieli dostęp do kultury. Działają tu dwa teatry dla dzieci – Teatr Junior i Teatr Komedii Valldal. Pozostałe gdyńskie teatry, w tym Teatr Muzyczny, co roku przygotowują premierowe spektakle dla maluchów, a niektóre z nich są bezpłatne. Poza tym w Sali Koncertowej Portu Gdynia organizowane są spektakle muzyczne w ramach projektu Mała Filharmonia za symboliczną kwotę 5 zł.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

Kolejnym dowodem na to, że Gdynia jest miastem przyjaznym dzieciom, jest fakt, że w ramach projektu Gdynia Rodzinna powołany został Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny, który odpowiedzialny jest za dostosowanie infrastruktury miejskiej do potrzeb rodzin oraz organizację wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych dla dzieci. W Gdyni dzięki temu odbywa się bal karnawałowy, urodziny Gdyni dla najmłodszych, obchody Dnia Dziecka, Ferie w Bibliotece, Mikołajki i wiele innych. Dwa razy do roku odbywają się też Spotkania Rodzinne z bezpłatnymi atrakcjami dla dzieci.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

Powstał też cykl Rodzinne Spacery, w którym zachęca się rodziny do wspólnego spędzania czasu i poznawanie Gdyni poprzez rozdawanie mapek ze specjalnymi trasami i zadaniami do wykonania. Funkcjonuje też Gdyńska Szkoła Rowerowa, dzięki czemu w każdej szkole dzieci mogą zdawać na kartę rowerową. Sieć Klubów Rodzica organizuje bezpłatne zajęcia dla rodzin, działa szkoła rodzica, Wymiennikownia, czyli miejsce integracji dzieci młodzieży, projekt uniwersytetu dla dzieci Wydział Artystyczny oraz warsztaty Inkubator Aktywności Rodziny.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

Na gdyńskiej ślizgawce rodziny w niedzielę mogą liczyć na zniżki i specjalne, bezpieczne warunki do jeżdżenia na łyżwach podczas godziny dla rodziny. Prowadzone są darmowe zajęcia sportowe w ramach projektu Gdyńskie Poruszenie, jest program edukacji żeglarskiej i strefy małego kibica na stadionie miejskim i hali sportowej. W trakcie miejskich biegów tworzy się osobną kategorię dla maluchów.

Gdynia weekend z dzieckiem opinie atrakcje

W Gdyni dba się także o bezpieczeństwo dzieci. Rozdawane są broszury Bezpieczni na Wodzie dla plażowiczów oraz pakiet informacji dla rodziców po porodzie. Realizowane są też kampanie społeczne takie jak "Gdybym mógł, karmiłbym piersią”, „Mamy więcej” (program wsparcia dla rodzin wielodzietnych) oraz „Zaświeć się na niebiesko” (program wsparcia dla dzieci z autyzmem). Wydawane są też Książeczki Gdynieczki – cykl bajek dla dzieci pisanych i ilustrowanych przez Gdynian.

Gdynia miasto przyjazne dzieciom

Dzięki funkcjonującym kartom Gdynia Rodzinna i Gdynia Rodzinna Plus można liczyć na szereg zniżek u ponad 90 partnerów karty. Stanowią one także bilet wstępu na niektóre imprezy. Karta Gdynia Rodzinna Plus skierowana jest do rodzin powyżej 3 dzieci i uprawnia także do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Gdynia miasto przyjazne dzieciomBardzo dobre podejście do rodzin oraz ogromna liczba ciekawych i rozwijających atrakcji dla dzieci pozwalają nam przyznać Gdyni nasz certyfikat "Miasto Przyjazne Dzieciom".

atrakcje dla dzieci