Garncarska Wioska i Rajski Ogród Kamionka

rodzinne atrakcje Kamionka

Czasami dobrym pomysłem może być ucieczka z dala od hałasu i harmidru dużych miast na rzecz spokojniejszych miejscowości. W Kamionce niedaleko Nidzicy czas jakby się zatrzymał... Zwiedzający mają szansę poczuć się jak w prawdziwej mazurskiej wsi sprzed lat. Co czeka na was w Garncarskiej Wiosce i Rajskim Ogrodzie?

Kompleks utworzony w Kamionce, wsi, której historia sięga aż 1371 roku, w szczególny sposób kultywuje regionalne tradycje rzemiosła. W okolicach Nidzicy działały liczne cechy zajmujące się wytwarzaniem żywności, odzieży i przedmiotów codziennego użytku, m.in. garnków. Stąd też nazwa Garncarska Wioska. Przestrzeń wokół została zaplanowana w taki sposób, aby stworzyć przyjazne miejsce wypoczynku i edukacji kulturalno-przyrodniczej.

atrakcje dla dzieci Nidzica

Atrakcje Garncarska Wioska i Rajski Ogród Kamionka

Garncarska Wioska przypomina skansen, jednak wyróżnia się poprzez dużą liczbę ciekawie urządzonych obiektów i bogatą ofertę zajęć edukacyjnych i warsztatów. Podczas wycieczki z przewodnikiem można zwiedzać garncarnię, kuźnię, suszarnię ziół,  200-letnią stodołę mazurską z ekspozycją tradycyjnych sprzętów, Jarzębinowy Amfiteatr, Galerię „Skarby Ziemi” z wystawą skał i minerałów, „Wróbelkowo” oraz dom pracy twórczej dzieci i młodzieży „Niezapominajka”. Musicie spróbować każdej z nich!

Dzieci w niezapominajce Garncarska Wioska opinie

W Garncarskiej Wiosce mamy też okazję poznać życie i pracę dawnych rzemieślników poprzez uczestnictwo w warsztatach ceramicznych (można samodzielnie ulepić naczynie na kole garncarskim), malowania na szkle, wytwarzania świec woskowych, papieru czerpanego, witraży czy pamiątek z materiałów ekologicznych. Organizowane są też lekcje muzealne i gry terenowe, a także okolicznościowe jarmarki, festyny i koncerty.

Przy „Niezapominajce” urządzono plac zabaw rozwijający kreatywność dzieci i pobudzających je do równie twórczej zabawy. Znajduje się na nim „galeria pod słonkiem” i „filharmonia pod chmurką”. Działa tu też sklep z upominkami wytwarzanymi na miejscu i gospoda „Ptasie radio” oferująca tradycyjne dania kuchni mazurskiej.

Rajski Ogród Nidzica rodzinne atrakcje

Edukacją przyrodniczą oraz świetną zabawę zarazem oferuje Rajski Ogród – największy na Mazurach ogród pokazowy, w którym poznawać można 3 tysiące różnych gatunków roślin zgromadzonych w 30 zakątkach tematycznych. Urządzono tu także Park Odkrywców – miejsce przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, w którym mogą prowadzić doświadczenia i badania przyrodnicze. Jest tu również lapidarium i edukacyjne ścieżki przyrodnicze. W Rajskim Ogrodzie prowadzi się lekcje przyrodnicze, a Kino Przyrody zaprasza na projekcje filmów przyrodniczych w formacie 3D. To naprawdę ciekawy sposób rodzinnego spędzania czasu!

Dzieci w Rajskim Ogrodzie Mazury

Godziny otwarcia Garncarska Wioska Kamionka

  • codziennie: 10:00 – 18:00

Godziny otwarcia Rajski Ogród Kamionka

  • Codziennie: 9:00 - 17:00

Cennik Garncarska Wioska Kamionka

Nazwa usługi Dzieci do lat 13 Młodzież i dorośli
Zwiedzanie Garncarskiej Wioski 5 zł 10 zł
Zwiedzanie Rajskiego Ogrodu 5 zł 10 zł
Lepienie z gliny na stole 20 zł 20 zł
Toczenie z gliny na kole garncarskim 25 zł  (koło elektryczne) 25 zł
Zdobienie produktów ceramicznych 25 zł 25 zł
Malowanie na szkle 20 zł 20 zł
Wytwarzanie świec woskowych 20 zł 20 zł
Warsztaty zdobienia pisanek 15 zł 15 zł
Warsztaty zdobienia bombek 20 zł 20 zł
Gry terenowe 15 zł 15 zł
Chatka Św. Mikołaja/grupa 30 zł

Mapa dojazdu

Nie zapomnijcie, aby sprawdzić nasz artykuł: 

Najlepsze atrakcje dla dzieci Warmia i Mazury-gdzie z dzieckiem? Część I