Garncarska Wioska i Rajski Ogród Kamionka

rodzinne atrakcje Kamionka

Czasami dobrym pomysłem może być ucieczka z dala od hałasu i harmidru dużych miast na rzecz spokojniejszych miejscowości. W Kamionce niedaleko Nidzicy czas jakby się zatrzymał... Zwiedzający mają szansę poczuć się jak w prawdziwej mazurskiej wsi sprzed lat. Co czeka na was w Garncarskiej Wiosce i Rajskim Ogrodzie?

Kompleks utworzony w Kamionce, wsi, której historia sięga aż 1371 roku, w szczególny sposób kultywuje regionalne tradycje rzemiosła. W okolicach Nidzicy działały liczne cechy zajmujące się wytwarzaniem żywności, odzieży i przedmiotów codziennego użytku, m.in. garnków. Stąd też nazwa Garncarska Wioska. Przestrzeń wokół została zaplanowana w taki sposób, aby stworzyć przyjazne miejsce wypoczynku i edukacji kulturalno-przyrodniczej.

atrakcje dla dzieci Nidzica

Atrakcje Garncarska Wioska i Rajski Ogród Kamionka

Garncarska Wioska przypomina skansen, jednak wyróżnia się poprzez dużą liczbę ciekawie urządzonych obiektów i bogatą ofertę zajęć edukacyjnych i warsztatów. Podczas wycieczki z przewodnikiem można zwiedzać garncarnię, kuźnię, suszarnię ziół,  200-letnią stodołę mazurską z ekspozycją tradycyjnych sprzętów, Jarzębinowy Amfiteatr, Galerię „Skarby Ziemi” z wystawą skał i minerałów, „Wróbelkowo” oraz dom pracy twórczej dzieci i młodzieży „Niezapominajka”. Musicie spróbować każdej z nich!

Dzieci w niezapominajce Garncarska Wioska opinie

W Garncarskiej Wiosce mamy też okazję poznać życie i pracę dawnych rzemieślników poprzez uczestnictwo w warsztatach ceramicznych (można samodzielnie ulepić naczynie na kole garncarskim), malowania na szkle, wytwarzania świec woskowych, papieru czerpanego, witraży czy pamiątek z materiałów ekologicznych. Organizowane są też lekcje muzealne i gry terenowe, a także okolicznościowe jarmarki, festyny i koncerty.

Nie zapomnijcie, aby sprawdzić nasz artykuł: 

Najlepsze atrakcje dla dzieci Warmia i Mazury-gdzie z dzieckiem? Część I

Przy „Niezapominajce” urządzono plac zabaw rozwijający kreatywność dzieci i pobudzających je do równie twórczej zabawy. Znajduje się na nim „galeria pod słonkiem” i „filharmonia pod chmurką”. Działa tu też sklep z upominkami wytwarzanymi na miejscu i gospoda „Ptasie radio” oferująca tradycyjne dania kuchni mazurskiej.

Rajski Ogród Nidzica rodzinne atrakcje

Edukacją przyrodniczą oraz świetną zabawę zarazem oferuje Rajski Ogród – największy na Mazurach ogród pokazowy, w którym poznawać można 3 tysiące różnych gatunków roślin zgromadzonych w 30 zakątkach tematycznych. Urządzono tu także Park Odkrywców – miejsce przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, w którym mogą prowadzić doświadczenia i badania przyrodnicze. Jest tu również lapidarium i edukacyjne ścieżki przyrodnicze. W Rajskim Ogrodzie prowadzi się lekcje przyrodnicze, a Kino Przyrody zaprasza na projekcje filmów przyrodniczych w formacie 3D. To naprawdę ciekawy sposób rodzinnego spędzania czasu!

Dzieci w Rajskim Ogrodzie Mazury

Godziny otwarcia Garncarska Wioska Kamionka

  • Codziennie: 9:00 do 17:00

Godziny otwarcia Rajski Ogród Kamionka

  • Codziennie: 9:00 do 17:00

Cennik

  • dzieci i młodzież – 5 zł
  • dorośli – 10 zł
  • dzieci do lat 4 - wstęp bezpłatny

Mapa dojazdu