Foteliki dla niemowlaka tyłem do kierunku jazdy

foteliki dla niemowlaka tyłem do jazdy

Oczekujących na pojawienie się nowego dziecka rodziców absorbuje wiele tematów związanych z tym wydarzeniem. Kompletują wyprawkę, wybierają pomiędzy wieloma modelami wózków, myślą co spakować do szpitala.

Często te przygotowania tak zaprzątają im głowę, że na boczny tor schodzi temat, który powinien być stawiany na pierwszym miejscu, bo od niego zależy bowiem bezpieczeństwo a niejednokrotnie życie naszego dziecka.

Mowa tu oczywiście o wyborze fotelika samochodowego, którym nasza pociecha będzie podróżować. I choć kolorów tapicerek, modeli, marek i wzorów jest multum to jedna sprawa powinna być oczywista, a mianowicie kierunek jazdy.

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?

Wydawać by się mogło, że przy obecnej świadomości społecznej powyższe pytanie jest czysto retoryczne. Okazuje się jednak, że odpowiedź na nie niekoniecznie jest znana wszystkim świeżoupieczonym rodzicom.

Dlatego przy każdej sposobności będziemy powtarzać, że niemowlaki wozi się tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy w dedykowanych ku temu fotelikach.

Faktem jest, że przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest aż 5 razy bezpieczniejsze! Stoją za tym badania i liczne crashtesty, My tylko wspomnimy, że głowa niemowlaka stanowi aż 25% masy jego ciała.

Wyobraźmy sobie zatem, co się z nią dzieje w przypadku stłuczki, kiedy dziecko jedzie przodem...  Z kolei kiedy dziecko jedzie tyłem główka po prostu bezpiecznie jest amortyzowana przez fotelik.

fotelik-dla-noworodka tyłem do kierunku jazdy

Kategoria wagowa 0-13 kg - tzw. nosidełka, łupiny

Skoro kwestię kierunku jazdy mamy już ustaloną przyjrzyjmy się bliżej fotelikom tyłem do kierunku jazdy (rwf) z pierwszej kategorii wagowej 0-13 kg. Są to foteliki potocznie zwane nosidełkami. Są to foteliki stosunkowo niedużych rozmiarów, wyposażone w pałąk i osłonkę przeciwsłoneczną.

Fotelik dla niemowlaka można montować w aucie na dwa sposoby. Albo za pomocą samochodowych pasów, albo na zamontowanej w samochodzie bazie pod fotelik. W takim foteliku można nie tylko przewozić dziecko w aucie, ale również przenosić go razem z dzieckiem zapiętym wewnątrz, czy nawet zamontować fotelik dla niemowlaka na stelażu wózka w razie konieczności zrobienia np. szybkich zakupów w trakcie podróży.

W ofercie sklepu BeSafe znajdą Państwo dwa tego typu foteliki a mianowicie iZi Go Modular X1 i-Size oraz iZi Go X1.

Kategoria wagowa 0-18 kg

Alternatywą dla wspomnianych wyżej nosidełek są foteliki z kategorii wagowej 0-18kg. Marka BeSafe daje tutaj wybór w postaci różnych rozwiązań. Niektóre foteliki jak np. iZi Twist B-E i-Size umożliwiają tylko i wyłącznie przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy.

Inne, jak np. iZi Turn B i-Size to tak zwane foteliki obrotowe, gdzie rodzic może decydować o kierunku jazdy. Tego typu foteliki zostały jednak wyposażone przez producenta w System Baby-Secure Swivel, wobec czego niemożliwe jest przewożenie niemowlaka przodem do kierunku jazdy.

Który fotelik wybrać?

Na początku należy podkreślić, że każdy wybór spośród fotelików marki BeSafe będzie trafiony. Najważniejszy warunek został spełniony, nasz niemowlak będzie podróżował w sposób bezpieczny i zgodny z zasadami ruchu drogowego.

Teraz tylko kwestia dostosowania fotelika do naszych oczekiwań. Jak długo ma nam służyć, jaki mamy budżet, czy jesteśmy wymagający w kwestii wygody użytkowania, czy może jednak jesteśmy w stanie pójść na pewne kompromisy w tym zakresie? Jeśli odpowiemy sobie na te pytania wybór będzie już tylko formalnością.

Nosidełko vs fotelik do 18 kg

Jak wyżej zostało wspomniane w nosidełku możemy przewozić maluchy maksymalnie do osiągnięcia limitu wagi 13 kg. Standardowy fotelik posłuży zaś od urodzenia do 18 kg. Mamy tu zatem rozbieżność pomiędzy użytkowaniem łupinki mniej więcej przez jeden rok a korzystaniem z fotelika do około czwartego roku życia.

Nie mniej jednak różnica w cenie odzwierciedla tą zależność. Łupinki to foteliki budżetowe, dostępne finansowo dla większości zainteresowanych. Jednak droższa opcja, czyli fotelik do 18 kg to z kolei inwestycja w bezpieczeństwo dziecka na lata.

Zarówno jedne jak i drugie świetnie spełnią swoją funkcję, ostateczny wybór zostawiamy Państwu.

Więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *