Faktoria Pruszcz Gdański

Odwiedzająca Faktorię młodzież w parę chwil otrzymuje potężną dozę wiedzy historycznej, która z pewnością zapadnie w ich pamięć na lata.

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Liczne znaleziska archeologiczne potwierdzają, że na terenie dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego już 2000 lat temu żyło wysoko rozwinięte społeczeństwo, które trudniło się m.in. handlem z Imperium Rzymskim. Istniała tu jedna z centralnych stacji końcowych słynnego Szlaku Bursztynowego, co przyczyniło się do podniesienia jakości życia mieszkańców. Zrekonstruowana Faktoria Handlowa posiada szeroką ofertę rozrywkową i edukacyjną, która skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży.

Rodzinne atrakcje Pruszcz Gdański

​Atrakcje Faktoria Pruszcz Gdański 

W Faktorii znajdują się 4 główne stanowiska:

Chata Wodza – z zewnątrz drewniana chata, w środku mieści multimedialną wystawę muzealną dotyczącą prowadzonych na terenie Pruszcza Gdańskiego badań archeologicznych. Są tu też eksponaty ze zbiorów Muzeum Bursztynu i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Hala Targowa – tu dowiecie się, jak kiedyś handlowało się bursztynem i poznacie wszystkie tajemnice tego szlachetnego kruszcu, zobaczycie stroje sprzed 2000 lat, w tym także rzymskich legionistów. Dla maluchów przygotowano stanowisko archeologiczne, w którym być może odnajdą skarb.

Chata Bursztyniarza – rekonstrukcja miejsca pracy rzemieślnika zajmującego się wykonywaniem biżuterii. Zobaczycie jego narzędzia, a także warsztat tkacki i poznacie sposoby przechowywania żywności w tamtych czasach.

Chata Kowala – rekonstrukcja warsztatu kowala i jego domu. Dowiecie się, jak pracował i jak mieszkał. Będziecie mieli szansę obejrzeć narzędzia wykonane tradycyjnym sposobem.

Na dzieci czeka też mnóstwo zabaw i gier zręcznościowych. Mogą nauczyć się strzelać z łuku, rzucać oszczepem i kamieniem (oczywiście pod okiem instruktora) albo lepić garnki. Chętnie też próbują swoich sił w jednej z konkurencji takich jak bieg w workach, bieg na trzech nogach, biegi wojownika i niewiasty czy przeciąganie liny. Maluchy odnajdują się tu w każdej zabawie i uważają, że tu ich „wycieczka w przeszłość” zawsze kończy się za szybko.

Atrakcje dla dzieci Pruszcz Gdański

Ceny biletów Faktoria Pruszcz Gdański

normalny – 9 zł ulgowy – 6 zł rodzinny (do 4 osób) – 20 zł zwiedzanie z oprowadzaniem (grupy do 30 osób) – 180 zł zwiedzanie z obsługa rekonstruktorów (dla grup zorganizowanych do 50 osób) – 50 zł