Ełcka Kolej Wąskotorowa

Kolej dojazdowa Ełk

Wycieczka Ełcką Koleją Wąskotorową jest jak podróż w czasie. Tu, zupełnie inaczej niż w przypadku współczesnych pociągów, chcemy, aby podróż trwała jak najdłużej.

W pierwszą podróż ełcka wąskotorówka wyjechała w 1913 roku. Od tego czasu, z przerwami spowodowanymi działaniami wojennymi, funkcjonowała do 2001 roku, kiedy to PKP postanowiło zawiesić jej działalność. Na szczęście już rok później połączenie przejęło miasto i pod nazwą Ełcka Kolej Wąskotorowa, realizuje przewozy turystyczne, udostępniając chętnym szeroką ofertę i proponując ciekawe atrakcje dodatkowe.

Ełcka kolej Wąskotorowa

​Wycieczki Ełcka Kolej Wąskotorowa

Trasa koeli wiedzie od stacji Ełk Wąskotorowy do Turowa. Po drodze, w miejscowości Laski Małe, rozwidla się i odbiega do stacji Zawady-Tworki. Regularne kursy kolei odbywają się w sezonie letnim, od maja do sierpnia, tylko na odcinku Ełk – Sypitki. W wyznaczone dni kolej odjeżdża z Ełku zawsze o godzinie 10.00, po 45 minutach dociera do Sypitek i tam podróżni mają 2 godziny czasu wolnego, aby pospacerować po lesie, zobaczyć wieś lub uczestniczyć w ognisku. O 12.45 ciuchcia wyrusza w podróż powrotną. Po drodze podziwiać można mazurski krajobraz. Poza rozkładowymi kursami, istnieje możliwość zarezerwowania przejazdów dla grup w ustalonym czasie, z dodatkowymi atrakcjami. Można zorganizować piknik czy ognisko, przejażdżki bryczką lub kuilig. Do wyboru są lokomotywy parowe i spalinowe. W Sypitkach znajduje się nowa infrastruktura rekreacyjna z wiatami i miejscem na grilla. Na stacji Ełk Wąskotorowy działa też bezpłatne muzeum, można zwiedzać zabytkową halę lokomotywowni i zobaczyć tabor z dawnych lat. Jest tu także skansen pszczelarski oraz pracownia rzeźby.

Atrakcje dla dzieci Ełk

Ceny biletów Ełcka Kolej Wąskotorowa

normalny – 20 zł ulgowy – 10 zł dzieci do lat 5 – bezpłatnie (wyłącznie pod opieką osoby dorosłej)