E-recepta online, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać?

E-recepta online jest stosunkowo młodym i rewolucyjnym rozwiązaniem oferowanym dla osób stosujących leki przepisywane na receptę po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Metoda wystawiania recept za pośrednictwem portali medycznych zyskała na popularności szczególnie w dobie pandemii COVID-19, kiedy dostęp do stacjonarnej opieki zdrowotnej stał się wyjątkowo ograniczony. Jakie możliwości stwarza e-recepta wystawiona online i czy każdy może z niej skorzystać? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, który pomoże lepiej poznać mechanizm działania e-recept online.

Konsultacje medyczne – niezbędne w uzyskaniu e-recepty online

Proces wystawiania recepty zawsze musi być poprzedzony stosowną konsultacją medyczną. Osoby, które stosują leki przepisane przez odpowiedniego specjalistę, powinny znajdować się pod stałą opieką lekarską. Ponadto, proces zażywania wspomnianych leków powinien być regularnie kontrolowany. Dlatego, otrzymanie e-recepty online zawsze poprzedzone jest wywiadem medycznym. Podczas wywiadu zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz zawierający szczegółowe informacje o stanie zdrowia, na podstawie którego lekarz stwierdzi, czy zachodzi konieczność stosowania określonych leków oraz wykluczy ewentualne przeciwskazania.

W przypadku, jeśli lekarz weryfikujący zgłoszenie stwierdzi występowanie przeciwwskazań lub informacje wypełnione przez pacjenta wzbudzą wątpliwości w zakresie stosowania konkretnego leku, lekarz skontaktuje się bezpośrednio z pacjentem. Niektóre portale medyczne takie jak platforma E-recepta.net oferująca recepty przez internet dają możliwość konsultacji telefonicznej, podczas której pacjent może przedstawić lekarzowi swój aktualny stan zdrowia, a także streścić historię choroby. Wybierając takie rozwiązanie, pacjent ma możliwość zadawania pytań oraz uzyskania szczegółowych informacji. Jest to także znacznie lepsze rozwiązanie dla samego lekarza, który może lepiej poznać sytuację zdrowotną pacjenta.

Kto może uzyskać e-receptę online?

E-receptę online mogą otrzymać pacjenci regularnie przyjmujący określone lekarstwa, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać ze stacjonarnej wizyty u lekarza prowadzącego oraz osoby potrzebujące recepty w przypadku sytuacji awaryjnej np. przepisanie tabletki „dzień po”. Należy zaznaczyć, że e-recepta online zostanie wystawiona wyłącznie w przypadku braku przeciwwskazań oraz wcześniejszej konsultacji medycznej. Jeśli podczas wywiadu okaże się, że pacjent nie powinien przyjąć określonego leku – recepta nie zostanie wystawiona.

Otrzymanie recepty w wersji elektronicznej jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem w szczególności dla pacjentów pragnących jedynie przedłużyć receptę. Rozwiązanie, jakie oferują portale medyczne skierowane, jest również do pacjentów, którzy z różnych względów chcieliby otrzymać kompleksową konsultację z doborem leczenia. Należy jednak pamiętać, że e-konsultacja nie zastąpi tradycyjnej wizyty, podczas której lekarz dokona kompleksowego badania, zatem w przypadku występowania niepokojących objawów połączonych z dolegliwościami bólowymi, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jaki jest koszt otrzymania e-recepty online?

Rozwiązanie, jakim jest e-recepta online wiąże się z zewnętrzną usługą nabywaną za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali medycznych. Koszt takiej usługi zależny jest od jej zakresu. W przypadku przedłużenia recepty i braku konieczności teleporady w celu przepisania leku koszt będzie wiązał się z wydatkiem w okolicach od 40 zł do 60 zł. Jeżeli natomiast interesuje nas otrzymanie recepty poprzedzone wcześniejszą teleporadą, cena usługi wzrośnie do około 100 zł.

Konsultacje telefoniczne z lekarzem są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem oferowanym pacjentom. Biorąc pod uwagę wydłużający się czas oczekiwania w kolejce do specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu, pacjenci bardzo często decydują się na wybór alternatywnej opieki medycznej w prywatnych placówkach. Koszt stacjonarnej konsultacji w prywatnym gabinecie lekarskim wynosi od 200 zł do 400 zł, w zależności od specjalisty oraz miasta.

Jak zrealizować e-receptę?

Realizacja e-recepty wystawionej online jest niezwykle prosta. Wystarczy, że po otrzymaniu recepty pacjent uda się do najbliższej apteki, w której poda kod recepty oraz swój numer PESEL. Każda apteka ma obowiązek realizacji recept wystawionych w sposób elektroniczny. Nie ma możliwości, aby apteka odmówiła realizacji e-recepty wystawionej przez autoryzowany portal medyczny. Pacjent nie musi zatem szukać specjalnej apteki, której usługi dostosowane są konkretnie do realizacji e-recept wystawianych online.

E-recepta online – najczęściej zadawane pytania

  • Czy e-recepta online jest legalna? Jest to rozwiązanie w pełni legalne. Proces wystawienia e-recepty online zachodzi tak samo jak wystawienie recepty elektronicznej podczas wizyty u lekarza. Pacjent przechodzi przez obowiązkową weryfikację medyczną, a jego dane są szczegółowo analizowane przez lekarza.
  • Jakie leki można dostać na e-receptę online? Możliwe jest uzyskanie recepty na wszystkie leki dopuszczone prawnie do obrotu na terenie Polski. Należy pamiętać, że leki stosowane w leczeniu specjalistycznym muszą być zalecone do stosowania przez odpowiedniego lekarza specjalistę!
  • Co zrobić, jeśli e-recepta online nie zostanie wystawiona? Jeśli e-recepta online nie zostanie wystawiona przez lekarza, oznacza to, że podczas weryfikacji przekazanych danych o stanie zdrowia pacjenta wystąpiły przeciwskazania do stosowania określonych leków. W takim przypadku lekarz niezwłocznie skontaktuje się drogą telefoniczną z pacjentem oraz zaleci alternatywne rozwiązania.

Doba cyfryzacji sprawiła, że nawet takie rozwiązania jak dostęp do opieki medycznej oraz proces wystawiania recept mogą odbywać się za pośrednictwem Internetu. Jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie dla wielu osób, które pozwala na uzyskanie e-recepty z dowolnego miejsca na świecie, za pośrednictwem konsultacji elektronicznych. Pamiętajmy jednak, że e-recepta wystawiona online nie powinna być nadużywanym w procesie leczenia rozwiązaniem. Choć uzyskanie recepty w ten sposób jest niezwykle wygodne, nie należy zapominać o wizytach w gabinecie lekarskim, podczas których lekarz ma możliwość dokonania kompleksowych badań stanu zdrowia pacjenta oraz modyfikacji leczenia.

/artykuł Partnera/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *