Czarnogóra – co zwiedzić z dzieckiem?

Czarnogóra rodzinne atrakcje

Niewielka Czarnogóra ciągle jeszcze pozostaje w cieniu słynniejszego sąsiada – Chorwacji, ale dla rodzin z dziećmi nieco mniejszy ruch turystyczny może być zaletą.

Czarnogóra uznawana jest za jeden z najbardziej malowniczych krajów na Bałkanach i ostatni rajski zakątek w Europie. Znajdziemy tu niezwykłe połączenie gór i morza, przepiękne krajobrazy, średniowieczne miasta i mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu. Wszystkim tym można się cieszyć przy wspaniałej pogodzie – od maja do października średnie temperatury w ciągu dnia nie spadają tu poniżej 20˚C, a od czerwca do września wynoszą powyżej 25 ˚C. Do Czarnogóry można dolecieć z Polski tanimi liniami lotniczymi. Dolatują do Podgoricy, z przesiadką w Londynie lub Berlinie.

Czarnogóra gdzie z dzieckiem opinie

Czarnogóra - gdzie z dzieckiem?

Turystyka w Czarnogórze koncentruje się na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, które rozciąga się na długości 293 km. Plaże są tu w większości kamieniste, ale pięknie położone. W miejscowościach turystycznych można liczyć na dobrą infrastrukturę. Oczywiście są też i mniejsze „dzikie” plaże, położone na uboczu, jednak, jak wiadomo, „coś za coś” – trzeba do nich dotrzeć często krętymi i stromymi ścieżkami. Wyjątkiem na czarnogórskim wybrzeżu jest Ulcinj przy granicy z Alnbanią, gdzie znajdziemy rozległe piaszczyste plaże, w tym najdłuższą w Czarnogórze Veliką Plažę o długości aż 13 km. Warto zwiedzić tu też Stare Miasto i zobaczyć orientalną architekturę, która jest wynikiem obecności w mieście dużej liczby albańskich muzułmanów. Najchętniej odwiedzanym kurortem w Czarnogórze jest jednak Budva z szerokimi, dobrze zagospodarowanymi plażami, licznymi restauracjami i hotelami (nieraz bardzo drogimi), a także Starówką zbudowaną na wychodzącym w morze cypli w XV wieku przez Wenecjan. Niedaleko znajduje się zjawiskowa wyspa Sveti Stefan, na której kiedyś mieściła się osada rybacka, a dziś ekskluzywny resort, dostępny jedynie dla najbogatszych (wypoczywali tu m.in. Sylwester Stallone i Sophia Loren).

Czarnogóra z dziećmi opinie atrakcje

Kolejnym magicznym miejscem na czarnogórskim wybrzeżu jest Boka Kotorska – największa zatoka Adriatyku, mocno wcinająca się w ląd i tworząca wyjątkowo malownicze widoki. Cała zatoka, która czasem określana jest jako najdalej na południe położony fiord Europy, wraz z miastami Kotor, Perast i Risan została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Naukowego UNESCO. Po drugiej stronie, tuż przy granicy z Chorwacją, leży też znana miejscowość wypoczynkowa Herceg Novi. Sam Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy. Stare Miasto wciąż otoczone jest murami obronnymi, posiada charakterystyczne wąskie uliczki i całą masę cennych zabytków. Wystarczy wymienić choćby Cerkiew św. Łukasza z XII wieku czy wieżę zegarową z XVI wieku. Warto też odwiedzić górującą nad miastem Twierdzę św. Jana (uwaga – wchodzi się dość wysoko po schodach), z której roztacza się wspaniała panorama gór i zatoki.

Boka Kotrska Czarnogóra rodzinne atrakcje

Choć nie leżą, nad morze, dwie stolice Czarnogóry również mają sporo do zaoferowania podróżującym rodzinom. Dawna stolica – Cetinje – leży u stóp masywu Lovcen, wokół którego stworzono park narodowy. Na Jezerskim Vrhu (1657 m n.p.m.) znajduje się Mauzoleum Piotra Niegosza – dawnego władcy Czarnogóry i poety. W samym Cetinje jest też kilka zabytkowych pałaców i cerkwi oraz Monastyr Cetyński. W położonej bardziej na zachód obecnej stolicy – Podgoricy – warto zobaczyć zbudowaną w XVII wieku przez Turków wieżę zegarową czy nowoczesną wieżę widokową na Dajbabskiej Górze. Dzieciom jednak prawdopodobnie najbardziej spodobają się transformersy ustawione w centrum miasta.

Kanion Tary rafting Czarnogóra rodzinne atrakcje

Inne ciekawe miejsca w Czarnogórze to Kanion rzeki Tary – najgłębszy kanion Europy, uwielbiany przez miłośników raftingu, Jezioro Szkoderskie przy granicy z Albanią, na którym znajdują się wyspy z zabytkowymi monastyrami, czy Ostrog – klasztor z XVII wieku w niesamowity sposób wkomponowany w skały. Dzieci na pewno też chętnie odwiedzą aquapark w Becici obok Budvy.

1 comment

Leave Comment