Coraz cieplej nad polskim morzem

Prognozowanie pogody nad polskim morzem stało się zadaniem bardzo trudnym. Jeszcze do połowy XX wieku było wiadomo, że oprócz sierpnia i kilku tygodni w lipcu oraz wrześniu było tu po prostu zimno i jeśli ktoś liczył na wygrzanie się w ciepłym morzu i na gorącym piasku, to musiał jechać co najmniej nad Morze Śródziemne.

Klimat jednak zmienił się bardzo wyraźnie od tamtego czasu. Głównie na lepsze. Zmiana klimatu ma też duże znaczenie dla podróżujących z dziećmi. Najważniejszą korzyścią ze jest niewątpliwie wzrost temperatury nad polskim morzem. Średnie temperatury w miesiącach letnich wzrosły o zaledwie 1,0-1,5 stopnia, ale są to dane statystyczne, które należy odpowiednio interpretować. W praktyce mamy dni cieplejsze o kilka stopni. Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza nad Bałtykiem była do tej pory rzadkością, a teraz nie powinna ona nikogo dziwić. Duże znaczenie ma też to, że cieplejszy znacznie jest maj i morze szybciej się nagrzewa. Także pogoda na czerwiec wygląda już nieco bardziej optymistycznie W sezonie można liczyć na to, że pojawią się upały, chociaż na pewno będą one znośne i nie dojdą do 40 stopni jak we Włoszech czy Grecji. Ostatnie lata rozpieszczały nas fantastyczną aurą.

Sprawdź najdokładniejszą pogodę długoterminową nad morzem:

pogoda nad morzem
 

Problem w tym, ze klimat w Polsce stał się też dość nieprzewidywalny. Jest to bardzo kłopotliwe wtedy, gdy chcemy zaplanować sobie wczasy z dzieckiem nad morzem. Nasze maluchy przecież niezbyt dobrze znoszą niespodziewane zmiany. Z dniami słonecznymi niestety wciąż bywa różnie, zwłaszcza w czerwcu i lipcu czasem może mocno padać. Te dwa miesiące potrafią być bardzo deszczowe, ze względu na istotny wzrost wilgotności powietrza związany z wyższą temperaturą. Niemniej, statystyki pokazują, że średnia ilość godzin słonecznych w ciągu dnia w lipcu wynosi prawie 9, co jest wynikiem nie gorszym niż na południu Europy. Oczywiście najlepsze miejscowości nad morzem starają się promować przedstawiając wyliczenia, że to właśnie u nich jest najwięcej dni słonecznych. Nie trzeba już na pewno decydować się na długie wyjazdy nie wiadomo gdzie tylko ze względu na pogodę.