Co robić z dziećmi na jachcie?

Wakacje to najlepszy czas do integracji całych rodzin. Każdy może odłożyć na chwilę komputer, odpocząć od pracy i wyjechać na wakacje. Bez względu na kierunek, po takim wspólnie spędzonym czasie więzi się zacieśniają, możemy się sobą nacieszyć i korzystać z pięknych chwil, których możemy razem doświadczać.

Ten efekt może być jeszcze bardziej widoczny po wakacjach na pokładzie łodzi. Nie ma nic przyjemniejszego niż przemierzanie mórz i oceanów w otoczeniu najbliższych Tobie osób. Myślisz, że to raczej nie do zrobienia z dzieciakami? Wręcz przeciwnie! Wystarczy czarter jachtu, katamaranu lub łodzi motorowej i będzie to frajda dla całej rodziny, bez względu na wiek. Click & Boat, internetowa platforma do czarteru jachtów, działa na podobnych zasadach co Airbnb: wynajmujesz łódź po niższym koszcie, od bezpośrednich właścicieli. Dzięki czemu możesz zasięgnąć opinii lokalnych mieszkańców i wybrać najlepsze miejsca, w których spędzisz najlepsze wakacje pod słońcem.

Oczywiście do takiego rejsu należy się przygotować. Masz całkiem małe dzieci? To jeszcze lepiej! Dzięki czemu nie będą się wcale bały wejść na statek, nie będą biegały z dziobu na rufę i spowrotem i od małego będą mogły się przystosowywać do żeglarskich warunków. Jak zadbać o to, aby uniknąć nudy niezależnie od wieku Twoich pociech? Jeśli Twoje dzieciaki są bardzo ruchliwe, na początek proponujemy zaplanować trasę tak, aby były to krótkie odcinki, pełne zmieniających się widoków, żeby uniknąć nudy. A co zaproponować, gdy nadejdzie „czarna godzina”? ;) Jakie zajęcia sprawią, że Twoje dzieciaki spędzą miło czas a dodatkowo się czegoś nauczą? Zebraliśmy tutaj kilka rad, które mogą się przydać:

Dla najmłodszych (do 3 lat)

To jest wiek, w którym najlepiej nauczyć dziecko pływać. Na pewno spotkałeś się z wieloma ofertami zajęć pływania nawet dla noworodków. W wodzie radzą one sobie doskonale, dlatego naukę warto kontynuować również na wakacjach. Także warto na chwilę się zatrzymać, zanurzyć w krystalicznie czystej wodzie i pochlupać się razem z naszym maluchem. Taka kąpiel pochłania dużo energii dziecka, dzięki czemu łatwiej i lepiej będzie mu się później spało.

Dzięki wyczarterowanemu jachtowi będziesz mógł zacumować z daleka od tłumów, w spokojnym miejscu, gdzie nic nie zakłóci Twojej zabawy z dziećmi. Zróżnicowana linia brzegowa czy to w Chorwacjim czy to w Grecji ułatwi Ci znalezienie spokojnej zatoczki dla Twojej załogi. I nie zapomnij o bezpieczeństwie! Dmuchane rękawki, koła, obowiązkowa kontrola rodzica to podstawa!

Jeśli nie chcesz się zatrzymywać, możesz zawsze nadmuchać mały basenik, nalać do niego wody i pozwolić dziecku pluskać się na pokładzie jachtu podczas żeglowania. Najlepiej zorientować się, jaki basenik się zmieści na jachcie żaglowym, albo po prostu wynająć katamaran, który jest o wiele bardziej przestrzenny dzięki dodatkowej powierzchni między kadłubami.

Dzielne przedszkolaki (4-7 lat)

To już czas, kiedy dzieci zaczynają interesować się samą łodzią, różnymi zwierzątkami, muszelkami albo kamyczkami w wodzie. Warto jest dać im możliwość pooglądania dna morskiego. Jeśli Twoje dziecko umie już pływać, pora na naukę nurkowania. Jeśli uważasz, że nurkowanie z maską i rurką jest jeszcze zbyt skomplikowane, wystarczą zwykłe okularki do pływania.

Podczas podróży można oczywiście pozwolić dziecku moczyć nogi (odpowiednio zabezpieczając dziecko żeby nie wypadło, czyli na przykład przypinając do linki. Oczywiście można również kupić ponton, aby móc ciągnąć dzieci za jachtem (przy małych prędkościach).

W dodatku możesz również zacząć dziecka uczyć podstawowych zwrotów żeglarskich, nazw przedmiotów, dać na chwilę poprowadzić łódź (oczywiście kontrolując wszystko zaraz obok). Dziecko poczuje się już duże, jak jego tata bądź mama, będzie czuło odpowiedzialność i będzie strasznie z siebie dumne. Oczywiście nie za dużo, żeby go nie zniechęcić. Ale to może być dobry początek na wpajanie żeglarskiej kultury w takiego małego żeglarza.

Nieustraszeni odkrywcy (7-13 lat)

Takie duże dzieci są już idealnymi kompanami żeglarskich wypraw. Bez problemu mogą pomagać w codziennych obowiązkach podczas życia na pokładzie łodzi. Warto nauczyć je nazewnictwa, podstawowych czynności na statku i kultury żeglarskiej. Jest to dobra okazja do spędzania wakacji, które wniosą coś dobrego w życie dziecka i czegoś je nauczą. O ile bardziej jest to pożyteczne od siedzenia przed ekranami telewizorów i tabletów? To zupełnie bez porównania. Przebywanie na świeżym powietrzu, obcowanie z naturą, to da dziecku więcej niż zwykły czas spędzany w domu.

Co więcej? Oczywiście wakacje na pokładzie jachtu to nie tylko obowiązki. Nie zapomnij również o wynagradzaniu dzieciom ich posłuszeństwa poprzez różne formy rozrywki. Może akurat jest możliwość czarter jachtu lub łodzi motorowej z dodatkowym sprzętem do uprawiania sportów wodnych? Wakeboard, narty wodne, koła i tuby do holowania.... Możliwości na prawdę jest mnóstwo. Trochę ruchu dobrze zrobi Twoim pociechom i sprawi, że nie będzie nudno. Jak nauczą się od „małego” będzie im później łatwiej wyjeżdżać ze znajomymi, wiedząc już jak utrzymać się na desce, jak wstać na nartach wodnych. Takie doświadczenia sprawią, że chętnie popłyną z Tobą za rok, a wspaniałe wrażenia zostaną im w pamięci jeszcze na długo.

Jeśli masz jeszcze jakieś pomysły, które przydadzą się innym rodzicom, podziel się z nimi komentarzem pod spodem. Pamiętaj, że jeśli interesuje Cię taki pomysł na niecodzienne wakacje a nie masz patentu, to nie ma problemu, żeby wynająć jacht ze skipperem, lub łódź motorową bez patentu, gdzie wystarczy godzina szkolenia przed wynajmem, aby nauczyć się podstawowych manewrów. Przydatna strona do czarteru różnego typu łodzi od ich bezpośrednich właścicieli na całym świecie?

Wypróbuj Click & Boat: www.clickandboat.com/pl/

1 comment

Leave Comment