Bornholm – rowerowy raj! Dlaczego warto tu przyjechać z dziećmi?

bornholm rowery bornholm rowerem z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe

Dlaczego ta duńska wyspa oddalona od Kołobrzegu o zaledwie 100 km nie jest jeszcze dobrze znana Polakom? Nie wiemy, zwłaszcza że można wpaść tu choćby na weekend – i nawet zabrać ze sobą rowery. Bornholm jest przyjazny także rodzinom, które w ten sposób będą podróżować po raz pierwszy. Sprawdźmy więc, jak się do tego przygotować.

 

Na rodzinne wycieczki do Skandynawii zaprasza:

Skandynawia rejsy-atrakcje z dzieckiem -2020

Co takiego sprawia, że rowery i Bornholm tak bardzo się lubią? Po pierwsze, sama wyspa – mimo że położona na północ od Polski – ma łagodny klimat, a jej ukształtowanie terenu sprzyja nawet niezaprawionym w boju rowerzystom. Po drugie, dobrze się tu jeździ, bo trasy rowerowe świetnie pokrywają wyspę i łącznie są dłuższe od linii brzegowej o 77 km. Nie musimy bać się, że razem z dziećmi utkniemy na drogach, które – jak to czasem w Polsce – nagle rozpłyną się w powietrzu lub zakończą na drzewie. Po trzecie, na wyspę można bez problemu dostać się z Polski promem z Kołobrzegu (bezpośrednio) lub Świnoujścia (przez Ystad). Rejs statkiem może być dla dzieci atrakcją samą w sobie. Co więc warto wiedzieć, zanim rozpoczniemy naszą przygodę na dwóch kółkach?

bornholm rowery bornholm rowerem z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe opinie

Rowery na Bornholmie – praktyczne informacje

  • Długość dróg rowerowych. Bornholm ma powierzchnię 588,5 km2. Droga dookoła wyspy (szlak rowerowy nr 10) mierzy ok. 105 km i – nie licząc Aakirkeby – przechodzi przez większość dużych miasteczek wyspy. Łącznie drogi rowerowe mierzą ok. 235 km. To dużo, zwłaszcza że skrajne punkty z północy na południe oddalone są od siebie o 40 km, a ze wschodu na zachód o 30 km. Oznacza to, że jeśli będziemy zwiedzać Bornholm rowerem, bez problemu dojedziemy do najciekawszych atrakcji regionu. Nawet z dziećmi. Drogowskazem będą ciemnozielone tablice z napisem „Ciklevej”.
  • Jakość dróg rowerowych. Na Bornholmie najwięcej spotkamy dróg asfaltowych, poza tym są tu też drogi szutrowe i leśne. Jedzie się po nich dobrze, a w podróży najlepiej sprawdzi się tu rower crossowy lub trekkingowy.
  • Czy można objechać Bornholm rowerem w ciągu jednego dnia? Można – pytanie, czy warto się tak spieszyć. Dookoła wyspy prowadzi obwodnica, ale gwarantujemy, że w trakcie tych 105 km warto będzie się zatrzymać na pięknych plażach czy w klimatycznych portowych miasteczkach.
  • Bezpieczeństwo. Wyspa nazywana “Majorką Północy” słynie ze swojej przychylności rowerzystom, a tym z dziećmi już w ogóle. Pomijając to, że jest tu bezpiecznie, bo mieszkańcy zostawiają swoje rowery, gdzie popadnie, nie zamykają domów czy aut i generalnie wierzą w dobre intencje innych osób, to jedna trzecia tras rowerowych została zbudowana w miejscu starej kolei. Oznacza to, że drogi rowerowe na Bornholmie są w dobrej odległości od ruchu drogowego, a nie na ulicy, jak w przypadku wielu krajów. Musielibyśmy się bardzo postarać, by spowodować tutaj wypadek.
  • Stopień trudności. Rowerem na Bornholmie jeździ się dobrze, nawet rodziny z dziećmi niemające dużego doświadczenia na rowerach będą się tu dobrze czuły. Warto jedynie wiedzieć, że jadąc od wybrzeża wgłąb wyspy będziemy mieć nieco pod górę. Jeśli komuś zależy więc na możliwie płaskim terenie, lepiej niech pozostanie jak najbliżej linii brzegowej. W północnych rejonach wyspy zdarzają się też czasami strome podjazdy, ale na południu będzie w większości płasko.
  • Wypożyczalnie rowerów. Na Bornholmie funkcjonuje kilka wypożyczalni, w których można wypożyczyć wszelki niezbędny sprzęt do rowerowej wyprawy, łącznie z bezpiecznymi przyczepkami dla dzieci, kaskami czy nawet tandemami.
  • Noclegi. Warto wiedzieć, że w Danii nocleg „na dziko” jest całkowicie zakazany. Ale mamy też dobrą wiadomość. Jest tu bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa ze schroniskami, campingami, domami letniskowymi i hotelami. Campingi  i płatne pola namiotowe posiadają często wszelkie udogodnienia jak baseny, sauny, siłownie, place zabaw dla dzieci. Nocować możemy też na farmach u mieszkańców Bornholmu – takie miejsca oznaczone są słowem „Lejrplads” lub „Telt”. Nocleg tego rodzaju jest tańszy, ale też pozbawiony wielu wygód. Z drugiej strony – możemy liczyć na kontakt z właścicielem posesji.
  • Temperatury. Najcieplej jest tu w lipcu, średnie temperatury to 17 °C. Najzimniejszy miesiąc to styczeń.

bornholm rowery bornholm rowerem z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe plaże

Bornholm na rowerach – co warto zobaczyć?

Spodziewacie się plaż? I słusznie, bo czekają tu na was najpiękniejsze i najczystsze nad całym Bałtykiem. Biały, drobny piasek używany jest nawet do wypełniania klepsydr. Plaże w okolicy Dueodde, Balka, Boderne na południu czy w Sandkås na północy możecie wpisać na swoją listę bez mrugnięcia okiem.

Na Bornholmie niektórych zaskakuje dość duża liczba zabytków, w tym np. białe romańskie kościoły rotundowe z XII-XIII wieku. Jest spora szansa, że od teraz ten charakterystyczny kształt będzie kojarzył nam się właśnie z duńską wyspą. Klasycznym punktem wycieczki są też ruiny największej warowni północnej Europy z 1225 r. – zamku Hammershus (darmowy wstęp gwarantuje przy okazji niesamowity widok ze wzgórza na morze i skaliste Hammeren), a także morska forteca na wysepce Christianso, około 18 km od Bornholmu.

bornholm rowery bornholm rowerem z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe zamki

Jeśli jesteśmy przy urokach natury, na pewno docenimy wzgórze Hammerknuden z widokiem na zjawiskowe granitowe urwiska i północne wybrzeże wyspy Helligdomsklipperne z imponującymi klifami i jaskiniami. W okolicy Hammershus jest też słynne urwisko Jons Kapel z granitową turnią niemal wyrastającą znad morza. Krajobraz Bornholmu tworzą też charakterystyczne latarnie morskie i wiatraki – niektóre z nich udostępnione są turystom (np. latarnia Hammer Fyr czy wiatrak Aarsdale).

Dzieciom na pewno bardzo spodoba się w najstarszym parku rozrywki w Danii otwartym już w 1933 r. W Brandesgårdshaven zwanym też Jobolandem znajdziemy atrakcje takie jak basen z podgrzewaną wodą i zjeżdżalniami, minizoo, ścianki wspinaczkowe, minigolf czy kolejka górska. Warto też udać się do nowoczesnego centrum nauki NaturBornholm w Aakirkeby, w którym wśród atrakcji dla dzieci jest możliwość doświadczenia trzęsienia ziemi, zobaczenia wielkich modeli dinozaurów czy odkrycia tajemnic energii elektrycznej. Tutaj też zobaczymy na własne oczy europejską granicę geologiczną – świetnie widoczną linię Tornquista-Teisseyre’a. Dwie płyty tektoniczne dzieli 1,2 miliarda lat.

bornholm rowery bornholm rowerem z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe park wodny

I jeszcze kolejka perełka regionu, która pewnie zachwyci dzieci – Bornholmskie Centrum Średniowiecza (Bornholms Middelaldecenter). Tutaj całą rodziną możemy zobaczyć, jak wyglądało życie w średniowieczu – poznamy tajniki pracy kowala, kunsztu łuczników i rycerzy. Możemy lepić z gliny, przebierać się w stroje z epoki lub wziąć udział w jarmarku średniowiecznym. Ciekawostką dla dzieci może być też Bornholmski Ogród Tropikalny (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland). Wśród egzotycznych kwiatów i pięknych drzew zobaczymy ponad 1000 motyli i tropikalne ptaki. Dla rodzin lubiących adrenalinę polecamy zjazdy na linie nad jeziorem Opalsøen. Widoki? Nie do zapomnienia.

Oczarować mogą nas też tutaj portowe miasteczka. Svaneke z naturalnymi lodami rzemieślniczymi (coś dla dzieci) i znanym na całej wyspie browarem Bryghuset (coś dla rodziców), Gudhjem z punktem widokowym Bokul z wyjątkowym widokiem na miasteczko, Allinge z corocznym festiwalem jazzowym i pobliskimi jeziorami Opalsøen i Hammersø czy wreszcie stolica wyspy Ronne z najmniejszym domkiem na świecie na ulicy Vimmelskaftet. Na koniec wspomnijmy jeszcze o wędzonym śledziu – przysmaku Bornholmu czy też figowcach lub brzoskwiniach rosnących niemalże na wyciągnięcie ręki. I oczywiście restauracji Kadeau nagrodzonej gwiazdką Michelin, słynącej z lokalnych produktów, leśnych ziół i jagód.

bornholm rowery bornholm rowerami z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe

Bornholm – przykładowe trasy rowerowe

Nexø – Aakirkeby – Rønne – Sandvig – Svaneke (wzdłuż obwodnicy, trasy nr 10)

Jeśli wybieramy się na Bornholm rowerami z dziećmi, warto zacząć rowerową rozgrzewkę od południowego wybrzeża. Tutaj teren jest bardziej płaski, a dodatkowo są tu też najpiękniejsze plaże. Na początku wyprawy możemy więc przeplatać pedałowanie z relaksem i odpoczynkiem. W Rønne zaczyna się nieco trudniejsza część wyprawy. Z kolei na wschodzie, od Allinge na południe, trasa znowu łagodnieje.

Ronne – Allinge (25 km)

Trasa biegnie zachodnią stroną, Bornholmu od stolicy kraju na północ, przez miasteczko Hasle. Od tego miejsca czekają nas niezapomniane widoki na morze. Warto zatrzymać się tu w Jons Kapel.

Ronne – Aarsdale (37 km)

Szlak rowerowy przez las Almindingen, w którym znajduje się tor konny. Na końcu trasy czeka nas urokliwe miasteczko z czynnym dla turystów, słynnym wiatrakiem.

Ronne – Helligdommen (25 km)

Trasa rowerowa, która poprowadzi nas na „bornholmską riwierę”. Po drodze zobaczymy m.in. kościół rotundowy w Myker, skalny wąwóz Klovedal, dolinę Dondal z największym w Danii wodospadem. Z kolei na końcu trasy czeka na nas nagroda w postaci najpiękniejszych formacji skalnych na wyspie – Helligdomsklipperne.

Ronne – Nexo (32 km)

Szlak wytyczony w południowej części Bornholmu. Będziemy przejeżdżać przez Aakirkerby, w którym warto zatrzymać się na dłużej choćby po to, by na własne oczy zobaczyć wspomnianą wcześniej granicę dwóch płyt tektonicznych.

Allinge – Gudhjem – Svaneke (30 km)

Trasa rowerowa poprowadzona wzdłuż północnego wybrzeża odsłoni przed nami typowe, najpiękniejsze krajobrazy Bornholmu. Po drodze mijamy skaliste wybrzeże i urocze miasteczka, m.in. Allinge, Sandvig, Sandkas, Tejn, Gudhjem, Svaneke.

Allinge – Almindingen – Aakirkeby (35 km)

Wyjątkowy, bo prowadzący wgłąb wyspy, szlak przechodzący m.in. przez Olsker z rotundowym kościołem położonym 113 m n.p.m. czy piąty co do wielkości las na Bornholmie – Almindingen. Zobaczymy tu np. słynne głazy w Paradisbakkerne czy dolinę Ekkodalen. Na końcu trasy, w Aakirkeby, zobaczymy też najstarszy i największy kościół na wyspie – Aa Kirke.

bornholm rowery bornholm na rowerze z dzieckiem dojazd atrakcje trasy rowerowe

Bornholm – jak dojechać? Lokalizacja

Gdzie leży Bornholm? Lokalizacja

  • 37 km na południe od linii brzegowej Szwecji
  • 88 km na północ od linii brzegowej Niemiec
  • 100 km na północ od linii brzegowej Polski
  • 135 km na wschód od najbliższego odcinka duńskiego wybrzeża
  • 145 km od Kopenhagi

Bornholm z Polski – dojazd, promy

Z Polski na Bornholm możemy wygodnie dopłynąć – ze Świnoujścia udajemy się w rejs do szwedzkiego Ystad (do wyboru mamy trasę dzienną i nocną), a następnie katamaranem do Rønne. Możemy też wybrać bezpośredni rejs z Kołobrzegu do portu Nexo.

Prom na Bornholm

> Ceny i szczegóły rejsów sprawdź tutaj <<