Białystok – atrakcje dla dzieci

Białystok rodzinne atrakcje

Niezwykła różnorodność Białegostoku czyni z niego miejsce wyjątkowe, które cała rodzina z dziećmi może odkrywać na wiele sposobów.

A może warto odwiedzić Suwałki? Sprawdź koniecznie: atrakcje Suwałki Plaza

Białystok reklamuje się jako „miasto wielu kultur i religii”. Przygraniczne położenie blisko Białorusi, Litwy i Rosji, a także dawna obecność na tych terenach dużej zbiorowości żydowskiej i tatarskiej, sprawiły, że do dzisiaj możemy znaleźć tutaj ślady rozmaitych wpływów, które stały się podstawą funkcjonowania dużego, prawdziwie europejskiego miasta. Poza tym Białystok posiada w swoich granicach mnóstwo zieleni (zajmuje 32% powierzchni miasta) i należy do obszaru nazywanego Zielonymi Płucami Polski, wyjątkowo cennego pod względem przyrodniczym.

Park Branickich Białystok atrakcje opinie

Historia Białegostoku nierozerwalnie związana jest z rodem Branickich. Najważniejszym dowodem ich obecności w mieście jest późnobarokowy Pałac Branickich, rezydencja magnacka zwana „Wersalem Podlasia”. Otacza ją pięknie urządzony Park Branickich podzielony na dwa poziomy – górny o charakterze ogrodu francuskiego i dolny w typie ogrodu angielskiego. Na terenie parku znajdują się malownicze aleje, rzeźby, elementy małej architektury i oczka wodne. W centrum miasta znajduje się jeszcze kilka innych parków połączonych ze sobą, tworząc wielki kompleks zielony. Z Parku Branickich poprzez park Planty możemy dojść do Parku im. Konstytucji 3 Maja, w którym mieści się Akcent ZOO, a także do Parku Poniatowskiego. W ZOO można zobaczyć m.in. żubry, niedźwiedzie, muflony czy wilki (wstęp darmowy).

Nieopodal znajduje się też Park Centralny, na którego terenie działa Białostocki Teatr Lalek – jedna z najstarszych i najlepszych scen lalkarskich w Polsce, prezentujący spektakle zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przy nim funkcjonuje Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie. Na terenie Parku Centralnego podziwiać można też amfiteatr, Cerkiew św. Marii Magdaleny z XVIII wieku oraz monumentalny, nowoczesny budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki. Oferta kulturalna filharmonii jest niezwykle bogata i obejmuje również przedstawienia dla dzieci, a sama siedziba była nominowana w konkursie „7 nowych cudów Polski”. W okolicy warto też odwiedzić Rynek Kościuszki – reprezentacyjną część miasta z ratuszem i skwerem, wyłączona z ruchu kołowego. Natomiast poza centrum osobliwością jest dzielnica Bojary, z wieloma zabytkowymi drewnianymi domami, które tworzą niezwykłą atmosferę, oraz Białostockie Muzeum Wsi mające charakter skansenu.

Rynek Kościuszki Białystok atrakcje opinie

Jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Białymstoku jest Centrum im. Ludwika Zamenhofa, w którym można zobaczyć multimedialną wystawę „Białystok młodego Zamenhofa” prezentującą miasto z czasów, kiedy mieszkał w nim twórca jeżyka esperanto. W centrum działa też Sala Gier i Zabaw, w której na maluchy czeka pełno atrakcji – labirynt, krzywe zwierciadła oraz mnóstwo gier zręcznościowych i edukacyjnych, m.in. gra memory, ucząca słówek w języku esperanto. Latem przed budynkiem tworzy się piaskownicę z leżakami i oczko wodne.

Białystok atrakcje dla dzieci

Jeśli szukacie w Białymstoku dobrej zabawy, odwiedźcie Fabrykę Misia – miejsce, w którym każde dziecko może własnoręcznie stworzyć własnego misia, takiego, jakiego najbardziej lubi. Poza tym działa tu tor przeszkód, zjeżdżalnia, trampoliny, interaktywna podłoga FunFloor czy piaskownica kinetyczna. Świetną rozrywkę zapewnia też Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski, gdzie na maluchy i rodziców czeka cała masa wodnych atrakcji. Sporo ciekawych aktywności można znaleźć też kilka kilometrów od Białegostoku, w Jurajskim Parku Dinozaurów w Wasilkowie. Oprócz modeli ogromnych gadów na ścieżce edukacyjnej dużo frajdy dają też tutejsze dmuchańce, trampoliny, kolejki, karuzele, strzelnice, autodrom czy basen z łódkami.

Fabryka Misia Białystok opinie atrakcje