Bezpieczne auta, czyli jakie? Poznaj je teraz!

bezpieczneautaczylijakie_poznajjeteraz01
Bezpieczeństwo podróży jest jednym z najważniejszych czynników, na które kierowcy zwracają uwagę przy wyborze auta. Obecnie producenci samochodów klasy premium wyposażają swoje modele w coraz bardziej zaawansowane systemy mające za zadanie podnoszenie poziomu bezpieczeństwa. W tym artykule omówimy najważniejsze z nich.

Dlaczego potrzebujemy systemów bezpieczeństwa?

Przede wszystkim, nawet najlepszy kierowca nie jest w stanie zapobiec wszystkim niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Ludzie popełniają błędy, to zupełnie normalne. Poza tym wiele zależy także od innych uczestników ruchu. Do niebezpiecznej sytuacji może doprowadzić przecież inny kierowca, rowerzysta lub pieszy. W takich sytuacjach łatwo o spóźnioną reakcję, a tym samym zagrożenie dla życia lub zdrowia. Wówczas z pomocą przychodzi elektroniczny asystent kierowcy prezentujący szeroki wachlarz praktycznych systemów. Technologia pozwala reagować znacznie szybciej, a często nawet wyręcza kierowcę z wykonania określonych działań. Dzięki temu możliwe jest unikanie wypadków, które bez wsparcia technologii skończyłyby się tragicznie. Oczywiście, nie oznacza to, że zaawansowane systemy bezpieczeństwa zastąpią rolę kierowcy. Nie oznacza to również, że należy zupełnie ignorować zdrowy rozsądek na drodze i polegać wyłącznie na komputerze pokładowym.

Kto robi to dobrze?

Scena motoryzacyjna jest ogromna i stale się powiększa. Na którego producenta warto więc zwrócić uwagę, poszukując auta o podwyższonych standardach bezpieczeństwa? Szczególnie luksusowe SUV-y są doceniane za poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają. Pod lupę wzięliśmy więc dwa zaawansowane technologicznie modele od Jaguara - E-PACE i F-PACE. Jakim rozwiązaniom zawdzięczają one wysoki poziom bezpieczeństwa? Dlaczego cieszą się rosnącą popularnością wśród rodzin z dziećmi? Zwróć uwagę na systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w Jaguarach E-PACE i F–PACE.

Automatyczne hamowanie awaryjne

System automatycznego hamowania awaryjnego (Emergency Braking System, EBS) wykorzystywany w samochodach Jaguar samoczynnie zatrzymuje pojazd w sytuacjach, w których umożliwia to uratowanie go przed kolizją. EBS monitoruje otoczenie auta za pomocą odpowiednich sensorów i w razie potrzeby wysyła sygnał do układu hamulcowego, by samodzielnie zahamować.

Asystent Pasa Ruchu

Głównym celem Asystenta Pasa Ruchu jest pomoc kierowcy w utrzymaniu samochodu na wybranym pasie ruchu podczas jazdy. System ten działa poprzez wykorzystanie kamer i czujników, które są umieszczone w samochodzie, aby monitorować położenie pojazdu na drodze. Kiedy system wykryje, że auto zbliża się do linii oddzielającej pasy ruchu lub jest w trakcie opuszczania wybranego pasa, wyświetli odpowiedni komunikat na desce rozdzielczej i wygeneruje sygnał dźwiękowy. Asystent Pasa Ruchu może również pomagać kierowcy utrzymywać samochód na wybranym pasie, co ułatwia jazdę. bezpieczneautaczylijakie_poznajjeteraz02

Asystent Martwego Pola

Czyli Blind Spot Assist. Oto kolejne zaawansowane rozwiązanie wykorzystywane w samochodach Jaguar. Można spotkać je zarówno w modelu E-PACE, ja i F-PACE. System ten monitoruje obszary dookoła pojazdu, których obserwacja jest utrudniona z punktu widzenia kierowcy. Działanie Blind Spot Assist obejmuje również kontrolę tak zwanego martwego pola, które pozostaje niewidoczne w lusterkach. System Asystenta Martwego Pola wysyła kierowcy sygnały (za pomocą lampek umieszczony w lusterkach), gdy wykryje obecność innego pojazdu w martwym polu.

Monitorowanie ruchu poprzecznego podczas cofania

Wyjeżdżanie tyłem z miejsca parkingowego to często niebezpieczny manewr. Nawet jeśli nie cofamy na ruchliwą drogę, a tylko opuszczamy miejsce na sklepowym parkingu, łatwo przeoczyć pojazdy czy pieszych poruszających się po obszarze bez wyznaczonych chodników. Choć nic nie zastąpi wytężonej uwagi, obserwacji otoczenia i zasady ograniczonego zaufania, to jednak ostrzeżenia dźwiękowe systemu monitorowania ruchu poprzecznego, mogą być bezcenne. Towarzyszy im także odpowiednia grafika nałożona na obraz z kamery cofania.

Bezpieczeństwo to nie tylko elektronika

Bezpieczne auto, którym można bez obaw podróżować z rodziną i dziećmi, powinno oferować znacznie więcej niż zaawansowane systemy elektroniczne. Dobrze wiedzą o tym projektanci Jaguara. Dopracowali oni modele E-PACE i F-PACE do perfekcji, tak aby skutecznie chroniły kierowców oraz ich pasażerów w razie kolizji. Wysoki poziom tzw. bezpieczeństwa biernego SUV-ów Jaguara potwierdzają wyniki testów zderzeniowych przeprowadzonych przez niezależne instytucje.

Rozwiązania konstrukcyjne i funkcje

Jednym z najważniejszych elementów, które przyczyniają się do bezpieczeństwa samochodów Jaguar, jest konstrukcja ich nadwozia. Pojazdy tej brytyjskiej marki są wyposażone w strukturę pełniącą funkcję klatki bezpieczeństwa, która chroni pasażerów przed skutkami uderzeń bocznych i czołowych. Jest ona wykonana z wysokiej jakości stali i składa się z kilku warstw, które zapewniają skuteczną ochronę przed uderzeniami. Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym, które wpływa na bezpieczeństwo samochodów Jaguar, jest ich układ jezdny. Auta te oferują dopracowane zawieszenie umożliwiające doskonałą stabilność pojazdu i wzorową przyczepność. Pozwala to na stosunkowo łatwe kontrolowanie samochodu nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz na wymagającej nawierzchni. Jak widać, bezpieczne auta łączą w sobie różne rozwiązania mające na celu dobro kierowcy, podróżnych i innych uczestników ruchu. Takie pojazdy nie powstają przez przypadek. Są one efektem świadomych starań projektantów, którzy tworzą je z myślą o przyszłych użytkownikach. Czy do takich pojazdów można zaliczyć Jaguary E-PACE i F-PACE? Werdykt naszej redakcji jest pozytywny — zdecydowanie tak!     Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *