Alpy Austriackie – najlepsze atrakcje! Czyli Top 10 tyrolskiej zimy

rodzinne atrakcje Tyrol

autor zdjęcia: Hans Herbig

Tyrol w Austrii to region, który posiada mnóstwo zimowych atrakcji. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Sprawdź również: Alpy - Pensjonat dla rodzin z dziećmi

Amatorzy białego szaleństwa znajdą w Tyrolu wszystko, czego potrzebują. A nawet dużo więcej. Zimą turyści jeszcze tłumniej oblegają ten region niż latem. Sezon narciarski trwa tu bardzo długo, ośrodków i tras jest tyle, że aż trudno je wszystkie zliczyć. Przy tym zachowana jest duża różnorodność – od łagodnych rodzinnych szlaków aż do ekstremalnych, przeznaczonych tylko dla zawodowców. Infrastruktura z licznymi hotelami, wyciągami, kolejkami górskimi, termami i dodatkowymi atrakcjami sprawia, że zimowy pobyt w Tyrolu to niezapomniane przeżycie. Przedstawiamy Wam 10 najciekawszych punktów tyrolskiej zimy, które czynią z tego regionu miejsce jedyne w swoim rodzaju.

Tyrol wczasy z dzieckiem opinie

autor zdjęcia: Robert Pupeter

Lodowiec Pitztal – atrakcje najwyższych lotów

To najwyższy w Tyrolu lodowiec, który jest też niezwykle popularnym ośrodkiem narciarskim. Poza wspaniałymi trasami zjazdowymi i biegowymi, z których korzystać można aż do początku maja, największą atrakcją jest tu wjeżdżająca najwyżej w Austrii kolejka gondolowa Gletscher Express. Dojedziemy nią na wysokość 3440 m n.p.m., gdzie znajduje się Cafe 3440 - najwyżej położona kawiarnia w Austrii, z której tarasu roztacza się wspaniały widok, m.in. na najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze (3768 m n.p.m.).

co zobaczyć zima w Alpach w Austrii atrakcje Tyrol

zdjęcie: Tirol Tourist Board

Innsbruck – Nordkettenbahn i Bergisel

Stolica Tyrolu zimą zamienia się w prawdziwie kosmopolityczne miasto. W okolicy działa niezliczona ilość tras i wyciągów, w samym ośrodku Olympia Skiworld stoków narciarskich jest 300 km. Równie popularny jest rejon Nordkette, położony na wysokości ponad 2000 m n.p.m., na który można łatwo dostać się z centrum Innsbrucka nowoczesną kolejką Nordkettenbahn. Nie można też pominąć legendarnej skoczni narciarskiej Bergisel, na której odbywają się regularni zawody w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Nową wieżę skoczni oddano do użytku w 2001 roku, zaprojektowała ją międzynarodowej sławy irańska projektantka Zaha Hadis.

Innsbruck Tyrol opinie atrakcje

zdjęcie: Bernhard Aichner

Brixental – noc w igloo

Uznawany za jeden z najlepszych w całych Alpach regionów narciarskich SkiWelt w Brixental może pochwalić się także niezwykłą atrakcją – wioską igloo Alpeniglu. Zobaczymy w niej m.in. kościół, restaurację i oczywiście hotel, w którym można spędzić noc. Wszystko wykonane z lodu. Można tu zjeść fondue na lodowym stole i napić się z lodowych szklanek. Każdego roku odbywa się tu także festiwal rzeźby lodowej.

Alpeniglu Brixen im Thal opinie atrakcje Alpy Austria

zdjęcie: Tirol Tourist Board

Lodowiec Stubai – narty dla rodzin

W ośrodku narciarskim położonym na lodowcu Stubai rodzinom przysługują specjalne prawa. Każde dziecko do 10. roku życia w towarzystwie osoby dorosłej mogą jeździć zupełnie za darmo. W całym regionie funkcjonuje wiele udogodnień dla dzieci, szkółki i przedszkola narciarskie i odpowiednie dla maluchów trasy. Dodatkową atrakcję stanowi platforma widokowa Top of Tyrol położona na wysokości 3210 m n.p.m. i wychodząca 9 m w głąb urwiska. Widać z niej ponad 100 trzytysięczników.

Dolina Stubai rodzinne narty lodowiec

zdjęcie: Tirol Tourist Board

Tyrol Wschodni – Großglockner

Nieco mniej zatłoczony region Tyrolu znany z dziewiczej przyrody i majestatycznych szczytów górskich. Również tutaj rodziny mogą liczyć na ciekawe narciarskie promocje. W całym regionie działa skipass SkiHit Osttirol, dzieci do 6. roku życia mogą tu jeździć za darmo, a młodzież do 18. roku życia za połowę ceny. W rodzinach z więcej niż dwójką dzieci, wszystkie następne dzieci także mają darmowe zjazdy. Nad wszystkim góruje tu Großglockner – najwyższy szczyt w Austrii (3798 m n.p.m.). Zjeżdżając po stokach Großglockner Resort Kals-Matrei można oglądać go w całej okazałości.

Tyrol Austria Alpy zwiedzanie z dzieckiem Grossglockner

autor zdjęcia: Janine Hofmann

Sölden – kulturalny lodowiec

Ośrodek narciarski Sölden położony na lodowcu w dolinie Ötztal dysponuje 34 wyciągami i 146 km stoków narciarskich. Warto zwrócić uwagę także na spektakularne imprezy odbywające się w Sölden, m.in. koncert muzyki elektronicznej Electric Mountain w niezwykłej scenerii, a także spektakl Hanibal, w trakcie którego na ścianie lodowca, jak na wielkim ekranie, wyświetlane jest show ilustrujące legendarną przeprawę Hannibala przez Alpy.

Solden Alpy atrakcje opinie zwiedzanie z dzieckiem

autor zdjęcia: Bernhard Aichner

Zillertal – niekończąca się zima

Lodowiec Hintertux w dolinie Zillertal to jedyne miejsce w Asutrii, gdzie przez okrągły rok można mieć gwarancję śniegu. Tutaj sezon narciarski nigdy się nie kończy. Można tu znaleźć trasy odpowiednie dla początkujących, ale też prawdziwe wyzwanie dla śmiałków – najbardziej stromy stok w Austrii (78 stopni nachylenia) o nazwie Harakiri w Mayrhofen. Przez cały rok można też zwiedzać z przewodnikiem naturalny Lodowy Pałac, w którym pełno lodowych stalaktytów, zamrożonych wodospadów, a nawet lodowe jezioro.

Tyrol atrakcje dla dzieci Zillertal zimą co zobaczyć

zdjęcie: Tirol Tourist Board

Tory saneczkowe – dla małych i dużych

Dzieci uwielbiają zjeżdżać na sankach. W Tyrolu zarówno mali, jak i więksi miłośnicy saneczkarstwa znajdą dla siebie prawdziwy raj. Działa tu aż 750 km torów saneczkowych, z czego spora część jest oświetlona i posiada zabezpieczenia, przez co świetnie nadaje się nawet dla maluchów. Na początek wielu torów można też dostać się kolejką. Najdłuższa trasa saneczkowa znajduje się w Birgitz koło Innsbrucka i ma aż 11 km długości.

tyrol saneczkarstwo Austria rodzinne atrakcje

autor zdjęcia: Robert Pupeter

Alpinarium Galtür – siła żywiołu

Niezwykły budynek Alpinarium w Galtür, który pełni jednocześnie dwie funkcje. Jest zarazem muzeum poświęconym lawinie, która zeszła na miasteczko w 1999 roku, a jednocześnie fragmentem długiego na 345 m i wysokiego na 19 m muru zabezpieczającego przed tym okrutnym żywiołem. Alpinarium posiada niesamowitą bryłę, która czyni je jedynym tego rodzaju obiektem w Europie. Wystawa prezentuje mieszkańców Galtür, których zabrała lawina i środki radzenia sobie z tym żywiołem na przestrzeni lat. To przestroga i próba uzmysłowienia turystom, jak naprawdę wygląda życie w alpejskiej dolinie.

atrakcje dla dzieci Alpinarium Galtur Tyrol

zdjęcie: Tirol Tourist Board

Aqua Dome Längenfeld

Po szaleństwach na stokach dobrze jest się rozgrzać. Nie ma do tego lepszego miejsca niż największy w Tyrolu kompleks termalny Aqua Dome w Längefeld w dolinie Ötztal. Są tu baseny wewnętrzne, sauny, centrum wellness, ale największe wrażenie robią trzy solankowe baseny zewnętrzne w kształcie waz. Umieszczone na wysokości, pozwalają podziwiać piękną panoramę gór. Poza tym działa tu też strefa zabawy dla dzieci „Alpejska Arka Noego” – statek z dwoma basenami i zjeżdżalnią.

aquapark Tyrol atrakcje dla dzieci

zdjęcie: Tirol Tourist Board

Czytaj również: Tyrol najlepsze trasy na narty i sanki