500+ od wakacji!Na każde dziecko!

500 plus na pierwsze dziecko 2019

W sobotę 23.02 Jarosław Kaczyński na konwencji partii zapowiedział zmiany w programie 500 +. [27.04] Dziś to już pewne, od lipca 2019 r. wsparcie w postaci 500 zł będzie wypłacane już od pierwszego dziecka, bez względu na dochody. Zmiany są korzystne również dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. 

Program „Rodzina 500 plus” to największy program społeczny w historii III Rzeczypospolitej, wprowadzony przez rząd PIS i Zjednoczonej Prawicy ponad dwa lata temu. Co roku wydawane są na niego z budżetu miliardy. 500 zł przyznawane jest comiesięcznie rodzinom na drugie i każde kolejne dziecko do 18. roku życia oraz rodzinom z 1 dzieckiem, które spełniają odpowiednie kryterium dochodowe. Jak zawsze, gdy chodzi o ogromne pieniądze, społeczeństwo jest podzielone – jedni są programem zachwyceni, inni uważają to za niesprawiedliwe rozdawnictwo. Trzeba jednak przyznać, że dzięki 500 plus sytuacja wielu polskich rodzin znacząco się poprawiła. Dodatkowe pieniądze przeznaczają nie tylko na bieżące potrzeby, ale także na rodzinne wyjazdy, co potwierdzają statystyki biur turystycznych. Jakie zmiany czekają nas w 2019 r.?

zasady 500+ na pierwsze dziecko od lipca 2019

500 + od lipca 2019 r. na pierwsze dziecko!

Już w sierpniu 2018 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska przyznała, że istnieje wiele pomysłów na modyfikację zasad programu, m.in. wprowadzenie kryterium dochodowego dla rodzin z 2 dzieci i więcej, co oznaczałoby, że najlepiej zarabiający nie dostaliby świadczenia. Oficjalnie mówiła jednak, że nie trwają żadne prace nad zmianą wysokości świadczeń w programie „Rodzina 500 plus”. W kuluarach mówiono natomiast o zwiększeniu limitów dochodowych dla rodzin z jednym dzieckiem, aby więcej z nich mogło korzystać z programu. Jeszcze we wrześniu 2018 r. Minister Elżbieta Rafalska komentowała, że budżetu nie stać na finansowanie programu dla każdego dziecka, jednak na kilka miesięcy przed wyborami dowiadujemy się, że zniesione mają zostać wszelkie ograniczenia i kryteria dochodowe, a 500 zł będzie przyznawane już na pierwsze dziecko. Zmiany wejdą w życie już od 01 lipca 2019 r. Zasady wypłat 500+ na pierwsze dziecko nie różnią się od dotychczasowego systemu wypłat na drugie i kolejne dziecko. Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

Sprawdź również: Gdzie z dzieckiem na wakacje 2019 w Polsce?

Cieszycie się ze zmian w programie 500 +? Czy pieniądze z 500+ przeznaczacie na rodzinne wyjazdy? Czekamy na Wasze opinie i komentarze na FB!

1 comment

Leave Comment