5 wskazówek jak zaplanować weekendowy wyjazd z dzieckiem

jak zaplanować podróż z dzieckiem bezpiecznie porady
Kochasz podróżować? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby cieszyć się odkrywaniem nowych miejsc wraz z dzieckiem – i to od najmłodszych lat. Poznaj 5 praktycznych porad, jak zaplanować rodzinny wyjazd na weekend w Polsce.

1. Jakimi kryteriami kierować się, wybierając cel weekendowej wycieczki z dzieckiem?

Weekendowa wycieczka w Polsce może być ciekawym doświadczeniem – zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Kierunek warto dopasować zwłaszcza do wieku dziecka i jego zainteresowań. Najmłodsze pociechy chętnie wybiorą się do parku rozrywki czy aquaparku, a także centrum nauki, w którym będą odkrywać świat w atmosferze zabawy. Ze starszymi warto zwiedzić ciekawe zabytki czy wybrać się na wycieczkę rowerową. jak zaplanować podróż z dzieckiem bezpiecznie porady

2. Jakie miasto na weekendowy wyjazd warto wybrać?

Duże miasta obfitują w rodzinne atrakcje, a także są dobrą bazą wypadową, by odkrywać okolicę. Wartymi rozważenia celami podróży na weekendowy wyjazd z dzieckiem jest Warszawa, Gdańsk, Toruń czy Wrocław. W stolicy od lat ogromną popularnością cieszy się Centrum Nauki Kopernik, a także weekendowe warsztaty z różnych dziedzin. W Trójmieście warto odwiedzić Havelianum oraz Centrum Nauki Experyment i spędzić aktywnie czas nad morzem. Wrocław zachwyca z kolei Afrykarium, w którym można podziwiać imponujący, podwodny świat egzotycznych zwierząt. Inne inspirujące kierunki weekendowych wycieczek znajdziesz na platformie Omio, na której wyszukasz idealne miasta na weekend oraz sprawdzisz najwygodniejszy dojazd pociągiem, autobusem i samolotem.

3. Jak mądrze zaplanować wyjazd z dzieckiem?

Plany wyjazdowe dostosuj do wieku dziecka. Najmłodszych pociech lepiej nie narażać na długie podróże. Zwłaszcza w przypadku niemowląt warto zacząć podróżnicze przygody od odkrywania Polski. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór celu podróży, który jest oddalony od domu o 1-2 godziny drogi. Dobrze też pamiętać, że najmłodsze dzieci potrzebują kilku dni, aby przyzwyczaić się do innego klimatu.

4. Wybierz odpowiedni środek transportu

Cel weekendowej wycieczki jest ważny, ale już sama podróż może być niesamowitą frajdą! Aby była maksymalnie komfortowa dla maluchów i dorosłych, warto wybrać optymalny środek transportu. Dobrym sposobem, żeby wyszukać i porównać różne środki transportu do wybranego miejsca jest platforma Omio. Wygodnie sprawdzisz na niej różne dostępne opcje u wielu przewoźników jednocześnie. Podróż samolotem. Dla wielu pociech już sam przelot samolotem jest fascynującym doświadczeniem. To dobre rozwiązanie zwłaszcza podczas krótkich wypadów, gdy chcesz maksymalnie wykorzystać rodzinny czas. Przeloty między miastami w Polsce trwają krótko – często mniej niż godzinę. Przed wylotem warto sprawdzić, jakie udogodnienia dla dzieci oferują linie lotnicze na lotnisku oraz na pokładzie. Zazwyczaj możliwy jest bezpłatny przewóz bagażu do 10 kg w przeliczeniu na jedno dziecko. Bez dodatkowych kosztów zawsze można też przewieźć składany wózek. Nadasz go wraz z bagażem rejestrowanym lub tuż przed wejściem na pokład. Warto wiedzieć, że maluchy do 2 roku życia w samolocie podróżują na kolanach rodziców. Przed wylotem upewnij się, ile dzieci może mieć pod opieką jeden dorosły – w zależności od linii lotniczych może to być jedna lub dwie pociechy. Co ważne, pokarmu dla dzieci nie musisz pakować w specjalne torebki. Podczas kontroli bezpieczeństwa osoby podróżujące z małymi dziećmi obsługiwane są poza kolejnością. Na wielu lotniskach, na przykład w Krakowie czy w Warszawie, dzieci mogą skorzystać z kącików zabaw. Dostępne są na nich także pokoje dla matki z dzieckiem, gdzie można wygodnie nakarmić czy przewinąć malucha. opinie jakie ubezpieczenie rezygnacja z podróży wakacje z dzieckiem 2022 Podróż pociągiem Jazda pociągiem to atrakcja sama w sobie, a przesuwający się za oknem krajobraz potrafi zafascynować małych i dużych fanów wycieczek. Podróż dobrze zaplanować wcześniej, by mieć pewność wykupienia miejsca siedzącego. Jeśli to możliwe, warto zdecydować się na przedział rodzinny. Dobrze też sprawdzić dostępność przewijaków, które znajdują się w niektórych toaletach. Wielu przewoźników oferuje też możliwość bezpłatnego zabrania wózka. Pamiętaj, żeby w podróż pociągiem spakować do podręcznej torby niezbędne drobiazgi, żeby w razie potrzeby mieć do nich łatwy dostęp. Podróż autobusem Podczas weekendowych wycieczek wielu rodziców wybiera autobus. Warto zdecydować się zwłaszcza na klimatyzowane pojazdy z toaletą. Najlepiej, aby dziecko usiadło przy oknie, dzięki czemu będzie mogło w pełni cieszyć się mijanymi widokami. Jeśli to możliwe, warto wybierać miejsca oddalone od osi kół, na których odczuwane są największe wstrząsy podczas jazdy. Część przewoźników udostępnia foteliki dla dzieci. Jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, warto z nich skorzystać. Potrzebujesz zabrać wózek? Składany model można bez problemu przewozić w luku bagażowym. Minusem tego środka transportu może być ograniczona przestrzeń i monotonia jazdy, która doskwiera niekiedy najmłodszym pociechom.

5. Co zabrać na weekendowy wyjazd z dzieckiem?

W podróż warto zabrać ciche zabawki lub wyposażyć się w słuchawki, które przydadzą się podczas oglądania bajek czy grania w gry w drodze. W przypadku małych dzieci przydatne będą książeczki czy układanki z magnesami, które dobrze zniosą zabawę w ruchu. Warto przygotować kompaktowy niezbędnik na podróż. Kosmetyki dobrze przelać do mniejszych buteleczek – zwłaszcza jeśli planujesz lot samolotem. Zabierz również niewielki kocyk, którym okryjesz dziecko w drodze podczas drzemki, na przykład w klimatyzowanym pociągu czy autobusie. Warto też wyposażyć się w miniapteczkę i zapas produktów higienicznych, a także nawilżone chusteczki i żel do rąk. Odkrywanie Polski to wspaniały pomysł na rodzinny weekend. Z pewnością będzie jednym z tych doświadczeń, do których będziesz wracać pamięcią przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *