12 najlepszych aquaparków w Europie

Pobyt w aquaparku chyba dla każdego dziecka jest gwarancją świetnej rozrywki. A kiedy można połączyć to z wyjazdem za granicę, radość maluchów jest jeszcze większa. I to nie tylko wtedy, gdy pada deszcz.

Niedawno prezentowaliśmy Wam najciekawsze miejsca do wodnej zabawy w Polsce. Teraz przyszedł czas na Europę. I chodź zasadniczo nie mamy się czego wstydzić, to za granicą aquaparki są jeszcze większe, projektowane z niezwykłym rozmachem i posiadają niewiarygodną ilość atrakcji dla całej rodziny. Poznajcie 12 naszym zdaniem najlepszych aquaparków w Europie.

1. AquaCity – Poprad, Słowacja

Zaczynamy od naszych południowych sąsiadów. Przepięknie położony w Tatrach Słowackich ośrodek jest bardzo chętnie odwiedzany przez Polaków, nie tylko ze względu na niewielką (jedynie 40 km) odległość od naszego kraju. AquaCity należy do największych aquaparków w Europie. Wykorzystuje się w nim wodę termalną o leczniczych właściwościach. Dzięki niej w AquaCity można pływać w odkrytych basenach nawet zimą, a cały obiekt jest w pełni ekologiczny, bo wykorzystuje gorące źródła także do ogrzewania. Można tu korzystać z kilkunastu basenów wewnętrznych i zewnętrznych, 50-metrowego basenu sportowego, kilku zjeżdżalni, podświetlanych basenów Blue Diamond z barem wodnym czy basenu Blue Sapphire ze sztuczną falą, w którym wieczorem odbywają się pokazy Laser Show. Dzieci na pewno docenią stworzony specjalnie dla nich basen ze słoną wodą Wyspa Skarbów, po środku którego stoi zakotwiczony piracki statek. Latem na zewnątrz działa Piramida Majów z kilkoma zjeżdżalniami. Jest tu też rwąca rzeka, place zabaw, plaża i boisko sportowe. AquaCity w swoim kompleksie oferuje też kilka hoteli, nowoczesne centrum spa, klub fitness i restauracje.

Aqua City Poprad rodzinny aquapark Słowacja

2. Tropical Islands – Brand, Niemcy

Również niedaleko polskiej granicy zlokalizowany jest chyba najbardziej popularny aquapark w Europie. Choć samo określenie „aquapark” może być w tym wypadku nie do końca trafne, bowiem to gigantyczny kompleks (znajdujący się w największej na świecie hali), w którym rośnie prawdziwa egzotyczna roślinność, latają kolorowe ptaki, a klimat naprawdę przypomina ten znany z tropików. W dodatku przez cały rok można tu bawić się i opalać na plaży, a nawet zostać na noc w namiocie lub gustownym domku. Basen nazywany Morzem Południowym został skonstruowany w taki sposób, aby przypominał odległe atole. Z kolei w Wiosce Tropikalnej znajdują się budowle wzorowane na architekturze Tajlandii, Samoa czy Bali. Dla dzieci przygotowano brodzik z fontanną i zjeżdżalnią, oraz wiele atrakcji w Klubie Tropino (m.in. basen, łódki, samochodziki, ścianka wspinaczkowa, animacje) Są tu też cztery spore zjeżdżalnie, w tym rodzinna pontonowa oraz zjeżdżalnia Turbo. Dostępne są od lat 14. Dorośli na pewno docenią też Strefę Saun, w której znajdą wszystko dla zdrowia i urody. Pod kopułą działa też kilka restauracji i barów, stylem nawiązujących oczywiście do egzotycznych krain.

tropikalna-wyspa-niemcy-aquapark

3. Aquaworld – Budapeszt, Węgry

Bardzo ciekawy, należący do największych kompleksów tego typu w Europie, czynny przez cały rok. Integralną częścią jest Hotel Ramada Resort, do którego przynależy też kąpielisko. Natomiast obok, pod kopułą o średnicy 72 metrów, umieszczony został park wodny z różnego rodzaju basenami, m.in. pływackimi, ze sztuczną falą (można w nim trenować windsurfing), czy przeznaczonymi do nurkowania. Jest tu 3-metrowa wieża skoków, są zjeżdżalnie pontonowe, wieloosobowe, na których można urządzić sobie wyścigi, rynnowe i wiele innych. Zadbano też o brodzik dla dzieci i specjalne miejsce tylko dla nich do zabawy – Bongo Kids Club. Czeka tu na nie ścianka wspinaczkowa, tor przeszkód czy basen z piłeczkami. Można je tu zostawić pod opieką, a samemu skorzystać z których z licznych atrakcji w Świecie Saun. A nad wszystkim w środku króluje niezwykła budowla wzniesiona na wzór świątyni Angor Wat z Kambodży. Dzięki rzeźbom, tropikalnej roślinności i wiszącym mostom obiekt zyskuje niepowtarzalny charakter. Hotel zapewnia aż 309 pokoi dla swoich gości. Na miejscu można oczywiście skorzystać również oferty restauracji i barów.

aqua-world-budapeszt-park-wodny

4. Adaland – Kusadasi, Turcja

W wakacyjnym raju, chętnie odwiedzanej przez Polaków Turcji, działa jeden z najnowocześniejszych i największych parków wodnych w Europie. Leży nad Morzem Egejskim, w znanym kurorcie Kusadasi. Otwarty jest od maja do września, przyciągając licznie wypoczywających tu w sezonie turystów. Korzystać można tu z wyjątkowych atrakcji. Jest tu ponad 20 różnych zjeżdżalni, wśród których są naprawdę szybkie i strome, ale również rodzinne i łagodne. Z pontonowej zjeżdżalni Amazon Family Sidle widać piękną panoramę Zatoki Kusadasi. Można wskoczyć w wir rwącej rzeki o imponującej długości, wybrać się na rafting czy przeskakiwać przez fale w jednym z basenów. Za to w brodziku dzieci mogą wejść na piracki statek czy do baśniowego zamku, bawić się wodnymi zabawkami i sztucznymi zwierzakami. Poza tym w skład kompleksu wchodzi jeszcze delfinarium oraz Seapark, który można określić jako interaktywne akwarium. Jest tu także szeroka oferta gastronomiczna.

adaland-turcja-rodzinny-aquapark

5. Aqua Dome – Längenfeld, Austria

Piękne położenie w alpejskiej dolinie, zapierające dech w piersiach widoki oraz oryginalna architektura to czynniki wyróżniające austriackie termy Aqua Dome. Tutejsze gorące źródła słyną ze swoich właściwości leczniczych i są w tym regionie wykorzystywane od wieków. Przez cały rok działają tutaj baseny umieszczone pod przeszkloną kopułą, dzięki czemu można jednocześnie podziwiać tyrolską przyrodę. Są tu też sale wypoczynkowe, wodospad, basen pływacki i basen dla aktywnych, w którym prowadzone są zajęcia aquagimnastyki i aquacyclingu (jazdy na rowerze stacjonarnym pod wodą). Dla dzieci stworzono tutaj specjalną strefę nazywaną Alpejską Arką Noego – olbrzymi statek z dwoma basenami, zjeżdżalnią długości 90 m, pomieszczeniem do zabaw i ścianką wspinaczkową czy kinem. Wielką atrakcją jest też podwodna kamera – wystarczy zanurkować i nacisnąć przycisk, a zrobi nam zdjęcie. Maluchy w Alpejskiej Arce Noego są pod opieką wychowawców, rodzice mogą więc w tym czasie korzystać z saun czy centrum Wellness & Beauty, a potem odebrać swoje pociechy. Charakterystycznymi obiektami są też usytuowane na zewnątrz trzy baseny w kształcie unoszących się w powietrzu wielkich mis połączonych szklanym stożkiem. Temperatura w nich waha się między 32° C a 36° C. Przy termach działa hotel oraz kilka restauracji i barów.

aqua-dome-austria-rodzinny-park-wodny

6. Alpamare – Pfäffikon, Szwajcaria

Kolejny potężnych rozmiarów kompleks. Także położony u podnóży Alp, choć po drugiej stronie granicy, w Szwajcarii, nad jeziorem Zuryskim, które jest zresztą doskonale widoczne z terenu aquaparku. Do dyspozycji goście mają tu zarówno baseny kryte, jak i na świeżym powietrzu, basen z falami dochodzącymi do wysokości 1 m, Rio Mare z rwącą rzeką, Alpa-Therme z gorącą wodą i wodospadem oraz basen jodynowo-solankowy z urządzeniami do masażu. Działa tu także 11 zjeżdżalni, od łagodnych pontonowych o niezbyt dużych prędkościach, odpowiednich nawet dla małych dzieci, jak Mini Canyon, do naprawdę podnoszących poziom adrenaliny, jak Tornado, czy mierząca 261 m długości Balla-Balla. Prowadzone są tu też zajęcia z pływania dla dzieci, na których mogą zdobywać specjalne odznaki. Na rodziców czekają strefy Wellness i Fitness z saunami, łaźniami parowymi, masażami i urządzeniami treningowymi. Jest też wodna gimnastyka. Ofertę uzupełniają restauracje.

alpamare-szwajcaria-aquapark-dla-dzieci

7. Alton Towers Waterpark – Alton, Wielka Brytania

Park wodny jest częścią znajdującego się w Szkocji Alton Towers Resort, w skład którego wchodzi też park rozrywki, hotele, pole golfowe, restauracje i centrum Spa. Na miejscu można więc odwiedzić z dziećmi znanego z bajek Listonosza Pata, przejechać się wielkim roller coasterem i zanocować w baśniowo urządzonym pokoju. W aquaparku centralnym miejscem jest karaibska laguna, którą otaczają palmy, tropikalne budowle i wiszące mosty. Niedaleko znajduje się też brodzik dla maluchów z małymi zjeżdżalniami i fontanną. Mogą też bawić się pływając w Leniwej Rzece, pod wodospadami, w basenie z bąbelkami czy w Domku na Drzewie, gdzie czeka na nie mnóstwo armatek wodnych i innych niezwykłych urządzeń. Największą atrakcję stanowią tu jednak zjeżdżalnie, na których można osiągnąć naprawdę imponującą szybkość. Nad wszystkimi góruje Master Blaster, wielka zjeżdżalnia z mnóstwem zakrętów, okalająca niemal cały aquapark. Po wyczerpującej zabawie można posilić się w barze urządzonym w stylu karaibskim.

alton-towers-water-park-atrakcje-dla-dzieci

8. Lalandia – Billund, Dania

Największy park wodny w całej Skandynawii zajmujący powierzchnię ponad 10000 m2. W hali basenowej znajduje się sporo akcentów tropikalnych, m.in. palmy i elementy małej architektury. Lalandia jest znana ze swoich zjeżdżalni. Jest tu chociażby zjeżdżalnia pontonowa Tornado, na której mogą zjeżdżać razem aż 4 osoby, a więc to świetna zabawa dla rodzin. Warto wspomnieć też o Wild River - najdłuższej w Europie odkrytej zjeżdżalni (167 m, tylko początek znajduje się pod dachem), której część stanowi właściwie dzika rzeka prowadząca do odkrytego basenu lub z powrotem do budynku aquaparku. Oczywiście nie brak tu i mniejszych zjeżdżalni odpowiednich dla małych dzieci. Z myślą o maluchach powstał też wodny plac zabaw, przy którym rodzice mogą zrelaksować się na plaży urządzonej w stylu tajskim. Ale to nie wszystko, bo w Lalandii działa też duża sala zabaw Monky Tonky z małpim gajem, kręgielnia oraz mini golf. Poza tym jest tu jeszcze centrum fitness, strefa restauracyjno-zakupowa oraz wakacyjna wioska z charakterystycznymi dla Skandynawii drewnianymi domkami.

rodzinny park wodny Billund Dania

9. Tatralandia – Liptowski Mikułasz, Słowacja

Tatralandia słynie z gorących wód termalnych, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Mamy tu do wyboru 14 basenów, w tym 9 działających całorocznie. Są tu m.in. baseny z wodą morską, pływackie, do nurkowania, lecznicze, a także dziecięcy basen piratów, w którym na maluchy czeka zamek, fosa, zjeżdżalnie, palmy i egzotyczne zwierzaki. Z równie dużą różnorodnością mamy do czynienia z przypadku zjeżdżalni – 6 funkcjonuje przez cały rok, a aż 21 w sezonie letnim. Pontonowe, podwójne, potrójne, kryte i odkryte, z efektami świetlnymi i dźwiękowymi, dla małych i dużych, nietrudno znaleźć tu coś dla siebie. Oprócz tego jest tu Funpark z kolejką, Saunowy Świat Celtów, centrum Wellness, tunel aerodynamiczny Superfly i sporo restauracji oraz barów. Resort ma naturalnie w swojej ofercie także noclegi. Warto tu przyjechać również zimą, gdyż niedaleko znajdują się popularne słowackie ośrodki narciarskie.

rodzinny-park-wodny-tatralandia-liptowski-mikulasz

10. Aqualand – El Arenal, Hiszpania

Niezwykła lokalizacja i niezwykły park wodny. Hiszpańska Majorka to z pewnością idealne miejsce dla takiego obiektu. Działa on od maja do października, kiedy niezmiennie można cieszyć się tu pięknym słońcem. To istny raj dla miłośników prędkości i dobrej zabawy z odrobiną szaleństwa. Tutejsze zjeżdżalnie mają przeróżne kształty i wielkości, są również te ekstremalne, jak Harakiri, Kamikaze czy Black Hole (w trakcie zjazdu jest w niej zupełnie ciemno). Niektóre z nich, posiadające po dwa lub więcej torów, pozwalają na urządzenie sobie wyścigów. Ale można znaleźć tu także spokojniejsze zjeżdżalnie pontonowe czy powolne rejsy na materacach. Basen z falami z kolei pozwala poczuć się jak w oceanie i umożliwia naukę windsurfingu. W strefie Kidzworld natomiast rządzą maluchy, które mogą tu bawić się na odpowiednich dla nich mini-zjeżdżalniach, w basenie ze smokiem czy w krainie Polinezji. Aqualand należy do wielkiej sieci posiadającej kilkanaście aquaparków i parków rozrywki w Europie.

aqualand-el-arenal-majorka-hiszpania-park-wodny

11. Serena – Espoo, Finlandia

Niedaleko Helsinek znajduje się park wodny Serena, jeden z największych tego typu obiektów w Finlandii. Dysponuje zarówno basenami krytymi, jak i odkrytymi. W zewnętrznej części znajdziemy kręte zjeżdżalnie przy basenie głównym czy przypominającą tor snowboardowy zjeżdżalnię Half Pipe. Ale jest tu też bezpieczna kraina dzieci przy płytkim basenie. W środku natomiast można wpaść w wir Tornado, doświadczyć niesamowitych efektów świetlnych i dźwiękowych w Black Hole albo przejechać się na 140-metrowej zjeżdżalni. Jest też basen z falami i strefa dla dzieci z brodzikiem i małymi zjeżdżalniami w kształcie zwierzątek. Nie mogłoby tez zabraknąć tego, z czego słynie Finlandia – saun. Tutejsze zostały wybudowane w skale, a oprócz klasycznych fińskich saun, można skorzystać też z łaźni parowych. Co ciekawe, przy ośrodku działa również stok narciarski Serena Ski, na którym znajdziemy „oślą łączkę” dla dzieci. Serena posiada także własne restauracje, hotel i domki kempingowe.

serena-finlandia-aquapark-dla-dzieci

12. Aquaboulevard Aquatic Park – Paryż, Francja

Paryski Aquaboulevard to wielkie centrum rozrywki, w którym znajdziemy m.in. pole golfowe, restauracje, sklepy, klub fitness Forest Hill, korty tenisowe, a nawet kino. Tutejszy aquapark może zaoferować swoim gościom bardzo wiele. Podzielony jest na strefę wewnętrzną i zewnętrzną. W obu znajdziemy masę zjeżdżalni, na zewnątrz m.in. bardzo szybki Aquaplash, 130-metrowy Aquatube i familijny, pontonowy Aquarafting, a w środku Aquagliss ze zjazdem na oponach czy Aquajonas, zaczynający się brzuchu ogromnego wieloryba, stojącego pośrodku głównego basenu. Na dworze jest jeszcze pole do minigolfa i plaża z leżakami. Wewnątrz znajdziemy wodospady, gejzery wodne, wodne ściany, rwące rzeki, ogromne jacuzzi czy gorące źródła. Dzieci na pewno chętnie pobawią się na sztucznej plaży, w płytkim basenie z wirującą wodą, pod grzybkami wodnymi czy korzystając z 10 działek wodnych. Są tu również dwa baseny z falami (jeden na zewnątrz, drugi w środku), które dochodzą do 1,5 m. Gdy włączane są fale, prowadzi się w nich animacje. Wstęp do Aquatic Park powyżej 3 roku życia.

aquaboulevard-paryz-francja-rodzinny-park-wodny

Znacie inne ciekawe europejskie aquaparki godne polecenia? Prześlijcie nam wiadomość - z przyjemnością o nich napiszemy!

Poznaj najlepsze aquaparki w Polsce!