10 atrakcji, które mogą zniknąć z mapy świata

Miasto Petra - opinie
Pola lodowe, piramidy, Wenecja, Machu Picchu – co łączy te miejsca? Niedługo może ich już nie być. Dlaczego? Najczęstszymi przyczynami są zmiany klimatyczne oraz erozja. Dlatego może warto zaplanować podróż z dziećmi do niektórych z nich.

Wenecja

– Wenecja jest ekstra. Poważnie. Byliśmy tam z dzieciakami i schodziliśmy ją wzdłuż i w szerz. Tak wąskich uliczek i przesmyków między budynkami nie widziałem nigdzie. Do tego kanały, gondole, tysiąc mostów, mostków i mosteczków – to tylko jedna z popularnych opinii o tym niezwykłym włoskim mieście. Każdy kto tam był potwierdzi, to z czystym sumieniem. I nawet tłumy turystów nie są tak uciążliwe jak w innych miejscach. Niestety, ci sami turyści są wielkim zagrożeniem dla miasta. Podobnie jak podnoszący się poziom morza. Z upływem lat może się okazać, że Wenecja znajdzie się pod wodą.

Plac Świętego Marka to serce miasta, tam odbywały się najważniejsze wydarzenia w historii Wenecji. Plac otoczony jest zabytkami. Na środku stoi wieża Campanila, do której można wejść. Przy placu jest bazylika św. Marka, miejsce pochówku Marka Ewangelisty. Wstęp jest darmowy, ale poszczególne części świątyni są płatne. Obiekt sakralny cieszy się dużą popularnością. Aby do niej się dostać trzeba stać niekiedy w długiej kolejce. Można jednak zamówić bilet wstępu przez Internet. Warto z tego skorzystać. Wtedy nie stracimy cennego czasu, który będziemy mogli wykorzystać wybierając się na najsmaczniejsze lody w tej części Europy. Zapytacie gdzie takie są? Na rogu każdej z uliczek. Tutaj chyba wszyscy potrafią je przygotowywać.

Wenecja - opinie

Zobacz też:

->Egipt – najlepsze hotele z aquaparkiem<-

Jedną z najsłynniejszych atrakcji obok placu jest Canal Grande. Ma 3800 metrów długości oraz 70 m szerokości. Symbolem miasta są gondole, które używane są od XII wieku. To kolejna atrakcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród przybywających turystów z dziećmi. Niestety kosztowna. 30 minut „przejażdżki” to koszt 100 euro. Wenecja obfituje w zabytkową architekturę np. Pałac Dożów. To była siedziba władców miasta, znajduje się przy placu Św. Marka. ajsłynniejsze są złote schody Scala d’Oro; Most Westchnień – nazwa wzięła się od westchnień więźniów, bo most prowadzi od Pałacu Dozów, gdzie był trybunał kryminalny do więzienia.

Stonehenge

To jest jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Ten tajemniczy oraz interesujący obiekt znajduje się na równinie Salisbury w południowej Anglii. Do tej pory w pełni nie określono przeznaczenia oraz wielu innych kwestii tej budowli. Najprawdopodobniej związany z kultem księżyca i słońca. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To najbardziej znany prehistoryczny kamienny zabytek na świecie. Krążą różne legendy na jego temat. Jedna głosi, że Stonehenge zostało wybudowane przez czarnoksiężnika Merlina za pomocą czarów. Inna mówi, że na tym obszarze mieszkali giganci i to oni mieli zbudować Stonehenge.

Dlaczego warto spieszyć się z odwiedzeniem go, ktoś zapyta?  Powodem jest nowy projekt budowy tuneli. Miałby on rozładować okoliczne korki, ale też zagrozić stabilności budowli.

– Niewątpliwie warto zobaczyć Stonehenge. Trzeba poczuć na własnej skórze magię tego miejsca. Świetnie zwiedza się latem, gdy trafi się na piękną pogodę – przekonują Ci, którzy już wybrali się na wycieczkę w to miejsce.

Stonehenge Wielka Brytania - opinie

Piramidy w Gizie

A jeśli jesteśmy przy niezwykłych budowlach, to warto skierować wzrok w stronę piramid egipskich. Są fascynujące i skrywają wiele tajemnic. Jednak upływ czasu nie pozostawia złudzeń. Z każdym rokiem postępująca erozja stopniowo niszczy te fascynujące dzieła ludzkich rąk sprzed tysięcy lat. Piramidy w Gizie są jednym z siedmiu cudów starożytnego świata i gwarantują piękną pamiątkę z wyprawy. Zdjęcia.

– Piramidy w Gizie zrobiły na mnie wielkie wrażenie – wspomina Marek Bartkowski z Warszawy. – I świetnie wyglądają na zdjęciach w mediach społecznościowych – żartuje.

Te naj piramidy to Cheopsa. Jeden z siedmiu cudów świata. Chefrena – wyróżnia się stojącą obok rzeźbą Sfinksa. Mykerinosa – kompleks budowli wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (1979).

Ciekawostką jest także słynny Mena House. Hotel, w którym mieszkali znani podróżnicy, bogacze, czy archeolodzy.

Piramidy w Gizie - opinie

Pola lodowe Patagonii Północnej

Wszystkie rodziny, które są miłośnikami wycieczek górskich, powinny zwrócić uwagę na to miejsce. Pola lodowe Patagonii Północnej ciągną się przez 200 kilometrów. Znajdują się przy granicy Chile z Argentyną. To wyjątkowe miejsce jest drugim największym polem lodowym na świecie. Liczą około 4200 km2 powierzchni. Lodowce są pozostałością wielkiego zlodowacenia sprzed milionów lat. Niestety przez zmiany klimatyczne niszczeją.

Patagońskie pola lodowe - opiniePatagońskie pola lodowe - opinie

Park Narodowy Glacier w Montanie

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Wyjątkowość park zawdzięcza różnorodności rzeźby terenu niespotykanej nigdzie więcej. Jeziora, zielone łąki oraz czyste rzeki tworzą niesamowitą scenerie. Wybierając się w to miejsce z dziećmi, możecie spacerować szlakami i jeździć rowerami górskimi. Na odważnych czekają kajaki. Spływ rwącą rzeką na długo pozostanie w pamięci. Spokojniejszymi atrakcjami są  rejs łodzią po jeziorze, jazda konna lub łowienie pstrągów. Tereny parku są zamieszkane przez niedźwiedzie grizzly i baribale, pumy, ale też te mniej groźne zwierzęta. Na przykład łosie. Można je obserwować w naturalnym środowisku. Park Narodowy Glacier jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główne atrakcje to Logan Pass – najwyższy punkt drogi Going-to-the-Sun, lodowiec Grinnell Glacier, jezioro McDonald, Going-to-the-Sun – 80 kilometrowa górska droga. Otwarty jest cały rok. Rocznie odwiedza go dwa miliony turystów.

Jednak i to miejsce ma problemy. Kiedyś w Parku Narodowym Glacier znajdowało się 150 lodowców. Niestety, topnieją w zastraszającym tempie. Zostało ich zaledwie 25. Warto się spieszyć, aby je zobaczyć, zwiedzić i poczuć zew przygody.

Park Narodowy Glacier w Montanie - opinie

Amazonia

Lasy amazońskie są nazywane „zielonymi płucami świata”. Jeden z ostatnich dziewiczych terenów na ziemi. Skrywa wiele fascynujących tajemnic. Tutaj możemy na przykład spotkać plemiona izolujące się od cywilizacji. Największa część Amazonii, 60% znajduje się w Brazylii. Najpopularniejszymi regionami turystycznymi są Delta Amazonki, Romaira i Amazonas. Główne atrakcje, to m.in. Opera Amazońska – gmach opery w dwumilionowym mieście Manaus, gdzie występowali najsłynniejsi artyści operowi np. Enrico Caruso. Tam odbywa się coroczny Festiwal Operowy Amazonas. W środku znajduje się 198 żyrandoli. Kolejna atrakcja to Park Narodowy Amacayacu – w południowej części Kolumbii. W czasie najciekawszej wycieczki do Isla de los Micos można podziwiać setki małp.

 Amazonia - opinie

Park Narodowy Everglades

Położony w południowej części Florydy. Według UNESCO jest jednym z najbardziej zagrożonych miejsc na ziemi. Park to schronieniem dla wieku rzadkich gatunków zwierząt. Bagna Everglades są płytką, ale szeroką na ponad 100 kilometrów rzeką. Najwięcej emocji przynoszą spotkania z wyjątkowo licznymi aligatorami. Z innych zwierząt można spotkać w Parku Narodowym Everglades rzeczne wydry, jelenie, żbiki i pancerniki. Dla miłośników przyrody to raj na ziemi. Chwilami ze względu na aligatory niebezpieczny, ale przy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nic nam nie grozi. Niestety, sytuacja parku nie jest dobra. A raczej zwierząt tam żyjących. Niekiedy ostatnimi żyjącymi na świcie. Przykładem jest krokodyl amerykański, któremu grozi wyginięcie.

Park Narodowy Everglades na Florydzie - opinie

Malediwy

Przez podnoszący się poziom wód wyspy powoli toną w Oceanie Indyjskim. Najwyższy punkt wyspiarskiego państwa leży zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu oceanu. Legenda głosi, że Malediwy powstały z gwiazd. Spadły one z nieba prosto do wielkiej wody. Stolica Państwa Male jest najmniejszą na świecie. Ma dwa kilometry długości oraz jeden szerokości. Jedną z największych atrakcji na Melediwach jest nurkowanie w Oceanie Indyjskim, podczas którego można podziwiać podwodne jaskinie oraz rafy koralowe. Popularnym miejscem do nurkowania jest atol Addu – z rafami koralowymi i wrakami statków. Atolu Baa, to rezerwat biosfery, tam można spotkać rekiny wielorybie.  Najwyższe temperatury wynoszą 30-32ºC, zaś najniższe 25-26ºC. Kolejną atrakcją jest odkrywanie i eksploatacja samotnych wysp.

Malediwy - opinie

Miasto Szibam w Jemenie

Jeśli szukacie egzotycznych kierunków podróży z dzieckiem, to miasto Szibam jest idealnym miejscem. 400-letnie osada wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Średniowieczne domy w Szibam mają nawet 11 pięter! Są wykonane z ubitej gliny i wysuszonych na powietrzu cegieł. Materiały, z którego zbudowano miasto, pochodzą nawet z XVI wieku. Do dziś to miasto jest zamieszkiwane przez 7000 osób. Jest tam 500 wieżowców.

Szibam w Jemenie - opnieSzibam w Jemenie - opinie

Miasto Petra

To starożytne miasto położone w Jordanii. Zostało wykute w skale w III w p.n.e. Petra jest nazywana „różowym miastem”. Nazwę zawdzięcza charakterystycznemu różowemu połyskowi ścian w świetle słońca. Najbardziej znanym budynkiem miasta jest skarbiec. Z nim związana jest legenda. Głosiła, że pomieszczenia tego budynku skrywały skarby. Jednak prawdopodobnie skarbiec w rzeczywistości był świątynią. Bez względu na to czy był, jednym  czy drugim warto uwzględnić go w programie rodzinnej wycieczki. To dwupiętrowa budowla wykuta w skale. Innymi miejscami wartymi obejrzenia jest amfiteatr, który ma 7000 miejsc oraz budynek sądu. Co jeszcze warto zobaczyć? Pałac Córki Faraona, wielki zespół grobowców królewskich, grobowiec Sextiusa Florentinusa – wzniesiony został w północnej części miasta. Sextius był namiestnikiem rzymskim. Niestety i w tym przypadku największym wrogiem jest upływający czas i erozja.

Miasto Petra - opinieMiasto Petra - opinie

1