10 najlepszych parków rozrywki w Europie

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie wesołe miasteczko kilkaset razy większe niż te, do których chodziliście będąc mali? Dla Waszych dzieci to żaden problem! I choć w takim miejscu atrakcji jest tyle, że może się Wam to nie mieścić w głowie, wasze maluchy zorientują się w nich błyskawicznie i z pewnością będą chciały skorzystać z każdej.
 

Postaci z bajek, maskotki czy ulubione dziecięce zabawki to motywy przewodnie gigantycznych europejskich parków rozrywki, w których na nasze pociechy czeka mnóstwo wspaniałej zabawy. Prezentujemy Wam dziś 10 takich miejsc, naszym zdaniem najciekawszych. Polskim parkom jeszcze nieco do nich brakuje, ale niektóre spośród tych zagranicznych są bliżej niż nam się wydaje. I całkiem niewykluczone, że gdy poznamy ogrom znajdujących się tam atrakcji, sami nie będziemy chcieli wracać do domu.

1. Disneyland Paryż, Francja

To chyba najbardziej znany w Europie park rozrywki, i jeden z najpopularniejszych na świecie. Położony jest 30 km od Paryża, w miejscowości Marne-la-Vallée, do której dojechać można pociągiem. Ma swoje odpowiedniki także w Japonii oraz USA, ojczyźnie niezapomnianego Walta Disneya – twórcy bajek, które ubóstwiają już kolejne pokolenia dzieci. W europejskim Disneylandzie można spotkać ulubionych bohaterów – Myszkę Miki, Kaczora Donalda czy Psa Pluto, ale także postaci z nowszych filmów Disneya, uczestniczyć z nimi w paradach i pokazach, poprosić je o autograf i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Park podzielony jest na pięć stref tematycznych. Main Street USA to główna ulica parku, która przypomina prawdziwie bajkowe miasto, z bryczkami, starymi samochodami, wystawami tematycznymi i mnóstwem restauracji, lodziarni i cukierni. Stąd też można wyruszyć bajkową kolejką do innych krain przygody. Frontierland przeniesie Was na Dziki Zachód, gdzie będziecie mogli wybrać się w rejs prawdziwym statkiem parowym, spróbować sił na strzelnicy, przejechać się górniczą kolejką czy poznać wioskę Pocahontas. Odwiedzając Adventureland – krainę przygody – spotkać możecie Piratów z Karaibów, Kapitana Hooka na jego statku, oraz poczuć się jak Indiana Jones uciekając kolejką przez starożytne ruiny. Za to w Fantasylandzie przeniesiecie się w baśniowy świat, w którym czeka na was Piotruś Pan, Królewna Śnieżka, latający słonik Dumbo czy Myszka Miki w swoim teatrze. Możecie też zmierzyć się ze smokiem w jego lochach, przeżyć przygody Pinokio czy przejść zaczarowany labirynt Alicji. W ostatniej krainie, Discoverylandzie, Wasze dzieci będą mogły sporo się nauczyć. Poznają podwodny świat Kapitana Nemo na pokładzie Nautilusa, będą pilotować statki kosmiczne i udadzą się na podbój nieznanych galaktyk. Od 2002 obok Disneylandu działa też drugi park – Walt Disney Studios, w którym można dowiedzieć się wszystkiego na temat animacji i niesamowitych efektów specjalnych powstających do filmów Disneya.

disneyland-paryz-park-rozrywki

Godziny otwarcia Disneyland Paryż:

codziennie 10-23, Walt Disney Studios codziennie 10-21.

Ceny biletów Disneyland Paryż i Walt Disney Studios Park:

Bilet 1-dniowy obowiązujący na terenie Disneylandu

dzieci ( 3-11 l.) – 59 EUR
dorośli – 65 EUR

Bilet 1-dniowy obowiązujący na terenie Disneylandu i Parku Walt Disney Studios

dzieci (3-11 l.) – 74 EUR
dorośli – 80 EUR

Disneyland oferuje także różnego rodzaju promocje na usługi hotelowe i bilety do parku, w zależności od długości pobytu.

2. Legoland Billund, Dania

Największy spośród parków rozrywki kultowej marki zabawek Lego. Powstał w niewielkim miasteczku, w którym narodziła się firma. Niemal wszystko jest tu zbudowane z klocków Lego, a cały park podzielony jest na krainy tematyczne, z których niektóre odnoszą się do znanych i lubianych serii zabawek. Mamy zatem słynne miasteczko Miniland, gdzie podziwiać można zbudowane z ponad 20 milionów klocków miniatury słynnych budowli, jeździć kolejkami i samochodami (dostaje się tu nawet pamiątkowe prawo jazdy), oraz pływać łódkami wykonanymi z Lego. Jest tu tez wieża widokowa i strefa gier Nintendo. W strefie Legoredo, będącej krainą Dzikiego Zachodu, można natomiast nauczyć się wydobywać złoto, pływać canoe, poznać kowbojów i Indian, a także złożyć wizytę w nawiedzonym domu. W Strefie Wyobraźni na dzieci czeka ogromne kino 4D i niezwykłe oceanarium, w Krainie Przygody świątynia z ukrytym skarbem i superszybki roller coaster. Jest też Kraina Piratów, Królestwo Rycerzy i Polarny Świat z największą w parku kolejką górską Polar X-plorer. Duplo Land to natomiast rozrywka dla najmniejszych, którzy kochają te popularne klocki. Tu mogą bawić się w policjantów, strażaków czy farmerów, ale wszystko jest naturalnej wielkości. Oczywiście Legoland posiada bogate zaplecze noclegowe i gastronomiczne.

legoland-billund-park-rozrywki

Godziny otwarcia Legoland Billund:

od kwietnia do listopada codziennie 10-18, w weekendy 10-20, a w lipcu 10-21. Wiele atrakcji ma jednak własne godziny otwarcia, a niektóre z nich mogą być nieczynne przy niesprzyjającej pogodzie.

Ceny biletów Legoland Billund:

Bilety 1-dniowe

dorośli (13-64 l.) – 309 DKK – około 175 zł
dzieci (3-12 l.) – 289 DKK – około 163 zł
seniorzy (65 l. +) – 289 DKK – około 163 zł
rodzinny dla 4 osób (max. 2 dorosłych powyżej 12 l.)– 1196 DKK – około 565 zł

Dowiedz się wszystkiego o atrakcjach LEGOLAND Billund

3. Europa-Park Rust, Niemcy

W ścisłej czołówce najpopularniejszych parków rozrywki na Starym Kontynencie stale utrzymuje się Europa Park zlokalizowany niedaleko Freiburga w Niemczech. Jego koncepcja opiera się na dość oryginalnym pomyśle, zainspirowanym właśnie położeniem na pograniczu kilku państw. Teren parku został podzielony na 12 stref tematycznych, z których każda w niezwykły sposób prezentuje kulturę danego państwa, nawiązując do jego architektury, prezentując charakterystyczne budynki, symbole, postaci z historii, a nawet roślinność spotykana w poszczególnych krajach. Można też skosztować kuchni narodowej. Swoje Strefy mają tu Niemcy, Francja, Szwajcaria, Rosja, Austria, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Włochy, Islandia, Skandynawia, Anglia. Na pewno ogromną ciekawostką są znajdujące się w rosyjskiej strefie oryginalne elementy stacji kosmicznej MIR. Nie brakuje też takich atrakcji jak roller coastery (najbardziej spektakularny to Blue Fire w strefie Islandii), przejażdżki kolejkami, samochodzikami i bryczkami, rejsy łódkami, kina i teatry, pokazy rycerskie i taneczne. Jest również wieża widokowa. Poza strefami państwowymi znajduje się tu też Adventure Land z egzotyczną roślinnością i afrykańską wioską, Świat Dzieci z placami zabaw, Wioską Wikingów i dziecięcymi łódkami, a także Zaczarowany Las Braci Grimm i Królestwo Minimków, gdzie można poczuć się jak te sympatyczne stworzenia ze znanej serii filmowej Luca Bessona i zobaczyć świat natury z ich perspektywy. Źdźbło trawy zdaje się wtedy gigantyczne.

europa-park-rust-niemcy

Godziny otwarcia Europa Park Rust:

w sezonie letnim (02.04.2014-02.11.2014) – codziennie 9-18,
w szczycie sezonu letniego (27.07.2014-31.08.2014) – codziennie co najmniej do 20,
w sezonie zimowym (22.11.2014-11.01.2015) – codziennie 11-19.

Ceny biletów Europa Park Rust:

1-dniowe                                                                sezon letni                sezon zimowy

dorośli (12-64 l.)                                                       41 EUR                      35 EUR
dzieci (4-11 l.)                                                           36 EUR                      30 EUR
dzieci w dniu urodzin (do 12 urodzin)                     darmowo                    darmowo
seniorzy (60 l. +)                                                       36 EUR                      30 EUR

dorośli bilet na wejście wieczorne od 16.00                                                 19 EUR
dzieci bilet na wejście wieczorne od 16.00                                                 14,5 EUR


4. Efteling Park Kaatsheuvel, Holandia

Za bramą tego parku otwiera się magiczna kraina, w której spotkać można elfy, gnomy, królewnę Śnieżkę i krasnoludki, Kopciuszka, Tomcia Palucha, a także wiele innych postaci z uwielbianych przez dzieci bajek. Jest to park z bardzo bogatymi tradycjami, został otwarty w 1952 roku i od tego czasu nieprzerwanie przyciąga tłumy. Warto wybrać się na spacer po bajkowym lesie, zachwycającym wspaniałą przyrodą i trójwymiarowymi dekoracjami, posłuchać opowieści zaczarowanego drzewa, odwiedzić zamek Śpiącej Królewny czy popłynąć łodzią na spotkanie przygody w pałacu z Księgi tysiąca i jednej nocy, zwanym Fata Morganą. Dużą popularnością cieszy się też Pagoda – latająca świątynia, z której widać prawie cały park. W Efteling odbywają się także ciekawe przedstawienia z aktorami, zwierzętami i efektami specjalnymi. Można tu zobaczyć także największe wodne show w Europie – Aquanura. Znajdą tu coś dla siebie także miłośnicy adrenaliny. Działają tu liczne karuzele i kolejki, ale roller coastery takie jak Pyton czy Jerzy i Smok to atrakcje tylko dla odważnych. Jest też Latający Holender – połączenie kolejki górskiej i łodzi. Na terenie kompleksu znajduje się też pole golfowe, teatr, bajkowy hotel oraz niezwykłe miejsce – otoczony parkiem ośrodek Efteling Village Bosrijk, gdzie można spędzić noc w którymś z domków wypoczynkowych i znaleźć się bliżej natury.

Efteling-park-rozrywki-Holandia

Godziny otwarcia Efteling Park Kaatsheuvel:

1.07.2014-31.08.2014 – od poniedziałku do niedzieli 10-20, w soboty 10-24
1.09.2014-5.11.2014 – od poniedziałki do niedzieli 10-18
6.11.2014-1.02.2015 – od poniedziałku do piątku 11-18, sobota i niedziela 11-19

Ceny biletów Efteling Park Kaatsheuvel:

Dorośli i dzieci powyżej 4 lat – 35 EUR (przy zakupie online zniżka 3 EUR)
Seniorzy (60 l.+) – 33 EUR

5. Hansa Park Sierksdorf, Niemcy

Wyjątkowość tego parku bierze się z jego morskiego charakteru, a także niepowtarzalnego klimatu miast średniowiecznej Hanzy. Można tu nawet zobaczyć nawiązującą do tych czasów architekturę. Obecnie oferuje on jednak niezwykle różnorodne atrakcje. Położony jest niedaleko Lubeki, nad Morzem Bałtyckim. Odwiedzający mają tu aktualnie do dyspozycji aż 11 różnych krain tematycznych: Starodawny Jarmark, Bonanza-City, Hanzeatyckie Ogrody, Hanza w Europie, Świat Wikingów, Obóz Drwali, Kraina Przygody, Kraina Dzieci, Meksyk, Cuda Wodne i Łaskotanie nerwów. W każdej z nich możemy się spodziewać atrakcji powiązanych z innym zagadnieniem. Np. w Świecie Wikingów można przejechać się kolejką o nazwie Wąż z Midgardu, a w Meksyku Ekspresem El Paso. Zresztą różnego rodzaju kolejek, roller coasterów, karuzel, wież, huśtawek i łódek można znaleźć tu bez liku. W każdej z krain zobaczyć można także kolorowe pokazy tematyczne. Oprócz tego mieści się tu jeszcze 46-hektarowy ogród pełen kolorowych kwiatów i krzewów. Naturalnie na terenie parku funkcjonuje także wiele restauracji i sklepów.

Hansa-park-rozrywki-Niemcy

Godziny otwarcia Hansa Park Sierksdorf:

16.04.2014 – 26.10.2014 – 9-18

Ceny biletów Hansa Park Sierksdorf:

solenizanci w dniu urodzin (do 14 l.) – wstęp wolny
dzieci (4-14 l.) – 26 EUR
dorośli – 32 EUR
seniorzy (60 l.+) – 26 EUR
inwalidzi – wstęp wolny

Dowiedz się więcej o atrakcjach Hansa Park

6. Ogrody Tivoli Kopenhaga, Dania

Miejsce z niezwykłą historią, której początek sięga aż 1843 roku! Według szacunków to drugi tego typu obiekt otwarty na świecie. Od zawsze część centralną stanowiły tu rozległe ogrody z egzotyczną roślinnością, mnóstwem uroczych alejek, fontann, rzeźb, zakątków i altanek, w których można było odpocząć. Wystrój zmienia się wraz z porami roku, pojawiają się nowe kwiaty i krzewy. Tivoli może się też pochwalić niezwykłą architekturą, inspirowaną kulturą Wschodu. Znajdziemy tu więc chińskie pawilony i pagody, jak i charakterystyczny budynek Nimb, z wieżami minaretów, na wzór Taj Mahal. Park słynie z odbywających się tu przedstawień tanecznych, pokazów cyrkowych, koncertów rockowych na naprawdę dużą skalę i show z wykorzystaniem iluminacji, ale największą gratką jest teatr pantomimy, który działa tu nieprzerwanie od 1844 roku. Ogromną atrakcją dla dzieci (i nie tylko) są tutejsze kolejki i karuzele. Dużym zainteresowaniem cieszy się drewniana kolejka górska z 1914 roku, w której prędkość wciąż regulowana jest za pomocą hamulca ręcznego. Równie popularna jest największa na świecie (80 m wysokości) karuzela Himmelskibet, z której roztacza się piękna panorama Kopenhagi czy Demon – bardzo szybki i efektowny roller coaster.. Jednak wszystkich atrakcji – samochodzików, kolejek, wież, gier i loterii jest tu znacznie więcej. Działa tu także akwarium. Do tego park posiada bardzo duże zaplecze gastronomiczne i hotelowe.

Tivoli-park-rozrywki-dla-dzieci-Dania

Godziny otwarcia Ogrody Tivoli Kopenhaga:

10.04.2014-21.10.2014 – od niedzieli do czwartku 11-23, w piątek i sobotę 11-24

Ogrody Tivoli otwierane są również na czas Halloween (10.10.2014-2.11.2014) oraz na święta Bożego Narodzenia (15.11.2014-4.01.2015). Park można opuścić w przeciągu godziny po godzinie zamknięcia. Poza sezonem działa część restauracji, sala koncertowa oraz teatr.

Ceny biletów Ogrody Tivoli Kopenhaga:

Wstęp:

dzieci (do 7 l.) – wstęp wolny
dorośli i dzieci (powyżej 8 l.) – 99 DKK – około 56 zł

Bilet na karuzele i kolejki:

jednorazowy – 25 DKK – około 15 zł
multi-ride – 199 DKK – około 115 zł

7. Port Aventura Salou, Hiszpania

W tym gigantycznych rozmiarów lunaparku naprawdę trudno się nudzić. Zwłaszcza że obiekt jest malowniczo położony na wybrzeżu Costa Dorada, około 90 km od Barcelony. Przede wszystkim mamy tu do wyboru kilkadziesiąt różnego rodzaju karuzeli i kolejek, które nieraz przyprawiają o zawrót głowy (dosłownie i w przenośni). Atrakcje są zgrupowane w 6 strefach tematycznych – Meksyk, Polinezja, Chiny, Dziki Zachód, Śródziemnomorska oraz Ulica Sezamkowa, gdzie dzieci mogą spotkać sympatyczne postaci z tego popularnego programu. Port Aventura (czyli po polsku Port Przygody) może pochwalić się niezwykle spektakularnymi roller coasterami, jak Shambala, która jest najwyższym tego typu urządzeniem w Europie (76 m wysokości, ponad 1,5 km długości), Dragon Khan przypominający wyglądem chińskiego smoka czy Stampida, wykonana z drewna kolejka nawiązująca do stylu Dzikiego Zachodu. Niesamowite wrażenie pozostawia też Huragan Condor – wieża wolnego spadku z wysokości aż 100 m. Są też i mniej ekstremalne atrakcje, jak spokojna przejażdżka polinezyjskimi Canoe i wiele, wiele innych. Na terenie kompleksu znajduje się też duży parko wodny oraz kilka hoteli.

port-aventura-lunapark-Hiszpania

Godziny otwarcia Port Aventura Salou:

11.04.2014-6.01.2014 – otwarty codziennie, w lipcu i sierpniu 10-24, we wrześniu i październiku 10-19, godziny mogą jednak ulec zmianie
3.11.2014-19.12.2014 – otwarty tylko w weekendy 10-19 lub 10-20

Ceny biletów Port Aventura Salou:

dorośli (11-59 l.) – 45 EUR
dzieci (4-10 l.) – 39 EUR
seniorzy (60 l. +) – 39 EUR

8. Gardaland Castelnuovo del Garda, Włochy

Kolejny park położony pośród pięknego krajobrazu, nad jednym z najchętniej odwiedzanych jezior we Włoszech – jeziorem Garda, od którego też wziął swoją nazwę. Miejscowość Castelnuovo del Garda znajduje się około 30 km od Werony. Mamy tu spory wybór atrakcji powiązanych z 3 światami – Fantasy, Adrenaline i Adventure. Nazwy mówią same za siebie. Możemy więc wkroczyć w świat ulubionych bajek i legend i spotkać postaci z Epoki Lodowcowej lub Piotrusia Pana, ale także pobawić się armatkami wodnymi w średniowiecznym zamku. Tu na pewno najwięcej dla siebie znajdą maluchy. W krainie przygody może zdarzyć się wszystko, natrafimy na piratów, staniemy oko w oko z groźnym mamutem czy mumią albo odkryjemy Atlantydę i poznamy zakamarki dżungli. Wyższy poziom adrenaliny natomiast zapewnią nam liczne roller coastery i karuzele. Do końca życia zapada w pamięć przejażdżka kolejka Blue Tornado, na której większość trasy pokonuje się… do góry nogami. Niezwykłą konstrukcję ma też Raptor, sprawiający, że czujemy się jakbyśmy lecieli na skrzydłach wielkiego gada. Ofertę uzupełniają liczne pokazy cyrkowe, parady i projekcje. Na terenie Gardaland Resort działa też hotel i akwarium Sea Life.

Gardaland-Wlochy-rodzinny-park-rozrywki

Godziny otwarcia Gardaland Castelnuovo del Garda:

Park otwarty jest w dniach 1.04-29.09, otwierany jest także w czasie Helloween i ferii świąteczno-zimowych.

W lipcu i sierpniu otwarty jest w godzinach 10-23, poza tym okresem 10-18

Ceny biletów Gardaland Castelnuovo del Garda:

dzieci (do 10 l.) – 31,5 EUR
dorośli (11-59 l.) – 37,5 EUR
seniorzy (60 l.+) i inwalidzi – 31,5 EUR
bilet wieczorny (w godzinach 18-23 w dniach 28.06-29.09) – 16 EUR

Bilety zakupione online i z wyprzedzeniem są tańsze. Do akwarium Sea Life obowiązuje dodatkowa opłata.

9. Park Asterixa Paryż, Francja

Jedna z najpopularniejszych komiksowych postaci wszech czasów zaprasza do swojego parku. Fani sprytnego wąsatego Gala i jego nieodłącznego kompana Obelixa na pewno chętnie odwiedzą swoich ulubieńców. Wędrując po parku zwiedzimy 6 krain znanych z komiksów – Galię, Imperium Rzymskie, Egipt, Świat Wikingów, starożytną Grecję, a także Podróż w Czasie, gdzie można poznać Francję z okresu między średniowieczem a XIX wiekiem i spotkać m.in. trzech muszkieterów. Sama możliwość zobaczenia Asterixa, Obelixa, Panoramixa, Kakofonixa czy innych dobrze znanych Galów jest już nie lada gratką, ale znajdziemy jeszcze wiele atrakcji nawiązujących do ich świata. Mamy tu zatem kolejki Menhir Express czy Tonnerre de Zeus, możemy przejść szkolenie na rzymskiego legionistę albo popłynąć łodzią Wikingów. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam też majestatyczny roller coaster Goudurix czy wodna przejażdżka Le Grand Splatch. Zresztą karuzel i kolejek różnego rodzaju jest tu znacznie więcej. Do tego mnóstwo przedstawień i inscenizacji, a także pokaz tresury delfinów i lwów morskich. Poza tym można na miejscu wynająć pokój w hotelu i zjeść coś w którejś z restauracji tematycznych.

rodzinny-park-asterixa-Francja

Godziny otwarcia Park Asterix Paryż:

30.03.2014-3.11.2014 – 10-18

Ceny biletów Park Asterixa Paryż:

dzieci (3-11 l.) – 37 EUR
dorośli (powyżej 12 l.) – 46 EUR

10. Heide Park Soltau, Niemcy

Bardzo chętnie odwiedzany przez polskie rodziny niemiecki Heide Park położony jest mniej więcej w połowie drogi między Hanowerem a Hamburgiem, a więc stosunkowo niedaleko naszego kraju. Również tutaj park podzielony został na 4 krainy tematyczne, w których czekają nas powiązane z nimi atrakcje. Są to: Zatoka Piratów, Transylwania, Kraina Zapomnienia i Dziki Zachód. W Zatoce Piratów znajduje się m.in. Krake, niezwykła kolejka typu dive-coaster, skonstruowana w ten sposób, że zjeżdżając nią wpada się wprost w paszczę legendarnego potwora morskiego. Odbywa się tu także inscenizacja bitwy piratów. Transylwania daje nam szansę przejażdżki tzw. wing-coasterem o nazwie Flug der Damonen, który sprawia wrażenie, jakby leciało się na skrzydłach demona. Dzika Zachód to przede wszystkim górski rafting i wysoka na 75 metrów wieża Panorama. Z kolei w krainie zapomnienia możemy przejechać się dwoma rewelacyjnymi roller coasterami – gigantycznym drewnianym Colossosem czy posiadającym doskonałe przyspieszenie Desert Race. Dużym powodzeniem cieszy się też tutejsze show z udziałem postaci znanych z serii filmów Madagascar. W skład kompleksu wchodzi też hotel i camping.

heide-park-niemcy-rodzinny-park-rozrywki

Godziny otwarcia Heide Park Soltau:

29.03.2014-9.11.2014 – 10-17, w wakacje, część września i października 10-18

Ceny biletów Heide Park Soltau:

dzieci (do 4 l.) – wstęp wolny
dzieci (4-11 l.) – 35 EUR
dorośli (powyżej 11 l.) – 43 EUR

Bilety kupione przez Internet z wyprzedzeniem są tańsze.