Żubry na Mazurach–Puszcza Borecka jak dojechać,atrakcje,ceny?

Zagroda pokazowa żubrów Mazury

Jeżeli będąc na Mazurach chcecie zobaczyć żubry, to właśnie znaleźliśmy dla was idealne miejsce na dokonanie tego! Puszcza Borecka to jedna z niewielu ostoi wolno żyjących żubrów w Polsce. Dzięki pokazowej zagrodzie, turyści mogą zobaczyć je z bliska. Sprawdźmy więc, co skrywa w sobie to niezwykłe miejsce!

Do połowy XVII wieku na terenie Puszczy Boreckiej żubry żyły w stanie naturalnym, nietkniętym przez działania człowieka. Później jednak ich populacja zaczęła stopniowo się zmniejszać, aż w końcu całkiem wyginęła. Dlatego od 1956 roku zaczęto podejmować próby rekonstrukcji, zasiedlając puszczę żubrami z innych stad. Na początku hodowano je w zagrodach, później postanowiono wypuścić na wolność. Aby jednak turyści mogli podziwiać te niesamowite zwierzęta z bliska, w Ośrodku Hodowli Żubrów w Wolisku utworzono pokazową zagrodę. To o niej dziś wam opowiemy!

atrakcje dla dzieci Mazury - park żubrów

​Atrakcje Park Żubrów Puszcza Borecka

Stado żubrów zamieszkujące Puszczę Borecką liczy sobie obecnie około 90 sztuk. Trudno byłoby je jednak zobaczyć podczas zwykłego spaceru, a samo spotkanie mogłoby też być potencjalnie groźne dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego wybudowano więc platformę widokową. Doskonale widać z niej część żubrów na stałe zamieszkujących zagrodę, kiedy przychodzą na karmienie w określonych godzinach. Można je podziwiać od maja do października. Majestatyczność żubra sprawia, że nazywa się go często królem puszczy - i to nie bez powodu! Tylko dzięki wielu działaniom przyrodników nie wyginął on całkowicie i dziś populacja w Polsce i na świecie odradza się. Właśnie dlatego należy podejść do tego miejsca z należytym szacunkiem dla ich pracy!

To jednak nie wszystko! W Puszczy Boreckiej oprócz oczywistego spotkania omawianego dziś żubra można zauważyć także wiele innych ciekawych gatunków zwierząt. Wśród nich są zarówno małe drapieżniki (lis, kuna leśna, jenot, borsuk, tchórz), jak i wilki, rysie, łosie, jelenie czy dziki. Występują tu również rzadkie okazy ptaków – m.in. orzeł bielik, bocian czarny czy rybołów. Piękna przyroda i świetne położenie na Mazurach, niedaleko przepięknego jeziora Mamry sprawia, że miejsce to chętnie odwiedzają turyści. Choć należy też pamiętać o tym, że puszcza ta doskonale pamięta czasy, kiedy ludzie jeszcze nie zapuszczali się w te rejony.

Park żubrów Wolisko

Godziny otwarcia Park Żubrów Wolisko

Park Żubrów w Puszczy Boreckiej czynny jest od maja do października w godzinach:
  • Zagrodę pokazową żubrów w miejscowości Wolisko można odwiedzać od 1 czerwca do 15 września w godzinach: 9:00 - 11:00 oraz 16:00 - 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Dojazd - Park Żubrów - Puszcza Borecka:

Poniżej znajdziecie mapę z dokładną lokalizacją Parku Żubrów w Wolisku.

Koniecznie sprawdźcie też nasz artykuł o okolicznych atrakcjach:

Ciekawe Muzea: Mazury i Podlasie