Góra Żar

rodzinne atrakcje Beskid Mały

Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Na szczycie Góry Żar zobaczycie wspaniałe widoki i będziecie mogli skorzystać z atrakcji uwielbianych przez dzieci.

Góry wcale nie muszą być wysokie, aby zapewniać dużo frajdy. Doskonałym dowodem na to jest Góra Żar (761 m n.p.m.) położona w Beskidzie Andrychowskim, pomiędzy Żywcem a Bielsko-Białą. U jej podnóża leży Jezioro Międzybrodzkie, które jest dolnym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Górny zbiornik znajduje się na szczycie. Został ukończony w 1979 roku, w najgłębszym miejscu ma 28 m głębokości, może pomieścić 2310000 m3 wody i w tej scenerii prezentuje się niesamowicie. Dzięki swoim niezwykłym walorom krajobrazowym góra stała się prawdziwym centrum rekreacyjnym okolicy.

atrakcje dla dzieci Żywiec

Atrakcje Góra Żar

Na górę można wjechać kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ciekawostką jest, że przy jej budowie wykorzystano elementy dawnej kolejki jeżdżącej na Gubałówkę. Gdy już wjedziemy na szczyt, naszym oczom ze wszystkich stron ukaże się baśniowy widok. Doskonale widać stąd Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Żywieckie, a także dwie inne góry Beskidu Małego – Magurkę Wilkowicką i Chroboczą Łąkę. Sam zbiornik elektrowni również prezentuje się imponująco. Na szczycie Góry Żar znajduje się też stacja meteorologiczna i restauracja. Jednak nie tylko sam widok stanowi tutaj atrakcję. U podnóża góry już od 1935 roku działa lotnisko szybowcowe ze szkołą. Startują stąd też paralotnie, które pięknie wyglądają z góry. Niedaleko działa park linowy i różne punkty gastronomiczne. Dzięki kolejce i wyciągowi orczykowemu góra stanowi też centrum sportów zimowych, z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego, szkółką narciarską i wyciągiem taśmowym dla najmłodszych przy dolnej stacji. W sezonie letnim czynna jest też zjeżdżalnia pontonowa. Przez szczyt przechodzą popularne szlaki turystyczne.

Góra Żar opinie rodzinne atrakcje śląskie

Atrakcje Góra Żar - cennik Kolejka:
BILET NORMALNY 27 - 64 ULGOWY 5-26, 65+
góra - dół 19 zł 15 zł
w jedną stronę 15 zł 12 zł
Karta sportowa (zawiera 10 przejazdów) 80 zł
 INNE OPŁATY
  w jedną stronę góra-dół
rower/ duży bagaż 3 zł 5 zł
pies (wyłącznie w kagańcu wraz ze smyczą)  3 zł 5 zł
Trasy rowerowe:
KARNETY ROWEROWE JEDNA KARTA NA 2 OŚRODKI (MOSORNY GROŃ + GÓRA ŻAR)
*Karta dzienna dla rowerzystów 80 zł
*Karta 10- przejazdowa dla rowerzystów 80 zł
 * zawiera ubezpieczenie i uprawnia do korzystania z tras rowerowych po wypełnieniu i dostarczeniu do kas oświadczenia ubezpieczonego.
PRZEJAZD POJEDYNCZY
KOLEJĄ
NORMALNY 27 - 64
ULGOWY 5-26, 65+
WJAZD/ZJAZD
15 zł
12 zł
Rower (w dwie strony)
5 zł
Rower (w jedną stronę)
3 zł
PRZEJAZDY POJEDYNCZE NIE ZAWIERAJĄ WYŻEJ WYMIENIONEGO UBEZPIECZENIA!!!
Strefa zabaw
CENNIK ZJEŻDŻALNI
1 przejazd 5 zł
5 przejazdów 15 zł
10 przejazdów  20 zł
Dmuchańce:
DMUCHAŃCE
15 minut 10 zł
30 minut 20 zł
Atrakcje Góra Żar - godziny otwarcia Strefa zabaw:
  • wakacje: 10:00 - 19:00
  • wrzesień - październik (tylko weekendy): 10:00 - 18:00
Kolejka górska Aktualne godziny otwarcia kolejki na Górę Żar warto sprawdzić na stronie -> TUTAJ <-  Lokalizacja Góra Żar

Sprawdź też nasz artykuł:

Kraków – atrakcje dla dzieci