Zermatt Szwajcaria – narty z dzieckiem

wczasy z dzieckiem narty Szwajcaria opinie

U podnóża majestatycznego Matterhornu leży jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Szwajcarii – Zermatt. To doskonałe miejsce na rodzinny wypad na narty.

Zermatt znajduje się na wysokości 1620 m n.p.m., w samym środku szwajcarskich Alp. To jeden z najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Europie, w którym sezon trwa niezwykle długo, a na lodowcu Theodul zjeżdżać można przez 365 dni w roku. Na miłośników nart czeka tu łącznie 360 km świetnie przygotowanych tras podzielonych na 3 główne strefy, a dzięki dogodnemu połączeniu można też z łatwością korzystać z tras znajdujących się po stronie włoskiej. W Zermatt znajdziemy rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, także dostosowaną do potrzeb najmłodszych, a także całą masę atrakcji.

Zermatt rodzinne atrakcje narty

Znakiem rozpoznawczym Zermatt jest charakterystyczna sylwetka góry Matterhorn (4478 m n.p.m.) – najwyższej góry Szwajcarii i szóstej najwyższej w całych Alpach. W Zermatt działa nawet muzeum „Zermatlantis” poświęcone górze i historii miasta, pokazującej przemianę z rolniczej wsi w słynny alpejski kurort. Przedstawiono w nim także tragiczne losy pierwszych zdobywców Matterhornu w 1865 roku – zginęło wówczas 4 z 7 alpinistów. Można zobaczyć tu też oryginalną pękniętą linę z tej wyprawy. W mieście znajduje się też kilka pomników poświęconych alpinistom oraz cmentarz tych, którzy zginęli, próbując zdobyć Matterhorn.

Zermatlantis Szwajcaria opinie atrakcje

W Zermatt, mimo licznie odwiedzających miejscowość turystów, wciąż można poczuć klimat alpejskiej wioski, z zabytkowymi kameralnymi rezydencjami, kaplicami i zabudowaniami liczącymi sobie nawet 500 lat. Oczywiście jest tu także mnóstwo restauracji i hoteli na wysokim poziomie. Ciekawostką jest fakt, że od 1961 roku w mieście obowiązuje zakaz ruchu dla tradycyjnych samochodów. W trosce o brak zanieczyszczeń po Zermatt poruszają się tylko pojazdy elektryczne (taksówki, komunikacja miejska, busy hotelowe) oraz konne bryczki. Dlatego zdecydowana większość turystów dociera tu pociągiem z Täsch odjeżdżającym co 20 minut. Oczywiście dojeżdżają tu także pociągi z Zurychu czy Genewy, a także ogromna atrakcja turystyczna Szwajcarii – Glacier Express. To najwolniejszy xxpress na świecie, bo przejechanie całej, liczącej 291 km trasy przez Alpy, od Sankt Moritz do Zermatt, trwa aż 8 godzin. Jednak nikt nie narzeka tu na długi czas przejazdu, bo widoki obserwowane z panoramicznych wagonów są wspaniałe. Kolej mija 91 tuneli i 291 mostów, w najwyższym punkcie osiągając wysokość 2033 m n.p.m. i mijając po drodze jeziora, lodowce i niezwykłe doliny.

Zermatt atrakcje dla dzieci

Trasy narciarskie w okolicy Zermatt działają od listopada do maja, poza trasami w ośrodku Matterhorn Glacier Paradise, gdzie można z nich korzystać przez okrągły rok. Większość z nich posiada system sztucznego naśnieżania. W Zermatt można znaleźć zarówno trasy dla zaawansowanych, jak i dla początkujących, z licznymi szkółkami i wyciągami dla dzieci. Narciarstwo koncentruje się w 3 głównych ośrodkach: Sunnegga, Gornegrat i Matterhorn Glacier Paradise. Poza tym, poprzez lodowiec Theodul i system kolejek i wyciągów rejon Zermatt połączony jest z włoskim ośrodkiem narciarskim Breuil-Cervinia.

narty z dzieckiem Zermatt Szwajcaria Do stacji narciarskiej Sunnegga dostać się można za pomocą kolei linowo-terenowej oraz dwóch kolei linowych, z których ostatnia wjeżdża na Rothorn (3103 m n.p.m.). Tutejsze stoki są nasłonecznione i osłonięte od wiatru, dobrze nadają się dla początkujących. W Sunnegga działa Wolli’s Park dla dzieci z 3 wyciągami taśmowymi i mnóstwem atrakcji. Maluchy mogą tu bawić się z maskotką parku – czarnonosym baranem Wollim. Do Gornegrat z Sunnegga kursuje kolej krzesełkowa. Można tam dojechać także koleją zębatą z Zermatt wjeżdżającą na wysokość 3089 m n.p.m. To druga najwyżej wjeżdżająca kolej tego typu w Europie. Są tu restauracje, najwyżej położony hotel w Europie oraz platforma widokowa, z której doskonale widać Matterhorn. Z Gornegrat prowadzi kilka niezbyt trudnych tras narciarskich do doliny.

narty z dzieckiem Zermatt Szwajcaria opinie

Żeby dostać się do ośrodka Matterhorn Glacier Paradise trzeba najpierw wjechać kolejką linową do jeziora Schwarzsee (2583 m n.p.m.), gdzie znajdują się restauracje, taras widokowy i zaczynają się trasy, a następnie przesiąść się na kolejkę linową, którą dotrzemy na Mały Matterhorn (3883 m n.p.m.) – najwyżej położoną stację kolejki w Europie.  Stąd można podziwiać Matterhorn z nieco innej perspektywy, a przy dobrej widoczności da się dostrzec nawet Mont Blanc. Na położonym tuż obok lodowcu Theodul działa 21 km tras, snowpark i snowtubing. Można stąd także zjechać na nartach trasami na włoską stronę lodowca, albo skorzystać z następnej kolejki linowej. Atrakcją jest tu też Glacier Palace, czyli pałac lodowy.

Zermatt lodowiec Theodul atrakcje dla dzieci