Xel-Ha Park Meksyk – więcej niż aquapark

rodzinne atrakcje Meksyk Xel-Ha

Podczas wizyty w Xel-Ha Park w meksykańskim regionie Riwiera Maya doświadczymy fascynującej bliskości z przepiękną przyrodą.

Kompleks Xel-Ha Park można porównać do ogromnego, rozbudowanego aquaparku, ale wykorzystującego naturalne warunki. Zresztą nie bez powodu nazwa „Xel-Ha” w języku Majów oznacza „źródło wody”. Tutejsza płytka laguna doskonale spełnia rolę basenu, a mnóstwo malowniczych zatoczek i liczne jaskinie pozwoliły stworzyć odrębne akweny o różnym przeznaczeniu, np. akwaria dla zwierząt morskich.

Xel-Ha rodzinne atrakcje Meksyk

Xel-Ha Park leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego, około 110 km na południe od lotniska w Cancun i zaledwie 9 km od Tulum, gdzie zobaczyć można dobrze zachowane pozostałości potężnego portu obronnego Majów. W Xel-Ha znajdują się również ruiny prekolumbijskich budowli. W 2014 roku park jako pierwszy na świecie otrzymał certyfikat EarthCheck Gold za zrównoważony rozwój turystki, troskę o ekologię i działalność na rzecz odbudowy środowiska naturalnego.

atrakcje dla dzieci Meksyk park rozrywki

Atrakcje Xel-Ha Park Meksyk

Iście rajskie położenie Xel-Ha Park umożliwia szereg rodzinnych aktywności. Już sam ruchomy most, oddzielający lagunę od Morza Karaibskiego, jest okazją do zabawy. W bajecznie czystej wodzie można pływać, nurkować i podziwiać ponad 400 gatunków egzotycznych roślin i 70 gatunków kolorowych ryb. Wspaniałą atrakcją są też spływy rzeczne na niewielkich dmuchanych pontonach. A trzeba wiedzieć, że tutejszy system słonowodnych rzek z lasami namorzynowymi jest niezwykle rozbudowany, obfituje we wspaniałe widoki, a po drodze można liczyć na kolejne rozrywki.

wakacje z dzieckiem Meksyk Xel-Ha

Na trasie rzeki do jej ujścia w Xel-Ha znajdują się liczne jaskinie, również podwodne. Niektóre z nich są uważane przez Majów za święte, pozwalają bowiem odprężyć się i czerpać energię z wody. Odważni mogą spróbować wspiąć się na klif i wykonać z niego skok wprost do wody. Podobnych atrakcji jest podczas spływu więcej – Trepachanga, czyli przejście po dwóch rozwieszonych między skałami linach, Salpichanga, zjazd na linie do wody, czy Lot Chuc Kay, a więc imitujący lot pelikana zjazd do jaskini. Jest tu też specjalny wodny plac zabaw dla maluchów, gdzie mogą zjeżdżać na zjeżdżalniach, wspinać się czy pokonywac tunele.

atrakcje dla dzieci riwiera Maja Meksyk

Poza tym warto wybrać się na wycieczkę po dżungli specjalnym systemem ścieżek, zobaczyć ruiny zabudowań i rekonstrukcję wioski Majów, jeździć na rowerze, puszczać latawce, albo dotrzeć do którejś z zacisznych zatoczek czy grot i po prostu wypoczywać w spokoju. Można tu również zobaczyć piękne muszle. Dodatkowo w Xel-Ha dobrze rozwinięta jest oferta sportów wodnych, można przejechać się szybką łodzią motorową, a nawet pływać z delfinami.

Godziny otwarcia Xel-Ha Park Meksyk

Czynne przez cały rok od 8.30 do 18.00 miejscowego czasu