Wyspa Pag Chorwacja

Chorwacja jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Czyste morze, przepiękne krajobrazy i bałkański klimat- to tylko niektóre z atutów tego miejsca. Niewątpliwie jedną z atrakcji tego kraju jest Wyspa Pag. Czego możemy się spodziewać i czy warto wybrać się tutaj na wakacje? Sprawdźcie koniecznie!

Europa z dzieckiem atrakcje rodzinne Chorwacja wyspa Pag opinie

Wyspa Pag – atrakcje
Wyspa Pag jest piątą co do wielkości chorwacką wyspą (około 60 km długości i 10 km szerokości) o powierzchni 285km2 . Posiada najdłuższą linię brzegową, która jest bardzo nieregularna – w efekcie czego możemy podziwiać liczne zatoczki i półwyspy. Dostać możemy się tam z lądu promem, który transportuje również samochody i mostem – Paški Most. Wyspa jest bardzo skalista, przez co często określana jest mianem księżycowej wyspy. Żyje tutaj około 7,5 tysiąca mieszkańców, którzy trudnią się przede wszystkim turystyką i rybołówstwem, hodują owce i uprawiają winorośle. Czeka na nas tutaj typowo śródziemnomorski klimat, jednak mimo tego roślinność jest tutaj skąpa ze względu na skalistą budowę wyspy.

Wyspa Pag rodzinne atrakcje czy warto opinie

Wyspa Pag – co zobaczyć?

Największą miejscowością na wyspie i jednocześnie położoną w samym jest centrum jest Pag. Z całą pewnością zachwyci nas architektura tego miejsca – wąskie uliczki robią naprawdę ogromne wrażenie. Niespełna 3 km od centrum miasta znajduje się stare miasto Pag – niegdyś to właśnie tutaj znajdowało się miasto, a obecnie można podziwiać tam renesansowe i gotyckie budowle. W mieście Pag warto zobaczyć również Dwór Książęcy z XV wieku, Pałac Biskupi, Kościół parafialny Wniebowzięcia Marii i Trg kralja Krešimira IV – czyli główny plac położony na starym mieście. W Pag znajdziemy aż dziewięć Baszt, magazyn soli i rezerwat przyrody Dubrava. Możemy również podziwiać zatoki: Paška i Sveti Duh. W pierwszej znajdziemy port z XV wieku, a z kolei druga wyróżnia się najpiękniejszą plażą w mieście. Poza możliwością opalania się czy kąpieli w wodzie, możemy też skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych czy pojeździć na rowerze.

Sprawdź koniecznie:
–> Chorwacja – hotele z atrakcjami dla dzieci <–

wyspa Pag atrakcje aquapark Chorwacja opinie

Na wyspie Pag mamy możliwość zobaczenia jedynego w swoim rodzaju skansenu murów. Budowane one były lata temu, aby oddzielić od siebie pastwiska owiec, a dziś są swojego rodzaju zabytkami i atrakcją turystyczną. Warto wybrać się również do miejscowości Lun, gdzie znajduje się gaj oliwny – Lunjska Maslinada. Rośnie tutaj około 1500 oliwnych drzew, a najstarsze z nich mają nawet ponad tysiąc lat! Ciekawostką jest fakt, że to właśnie na wyspie Pag znajduje się piętnasty południk geograficzny, wedle którego mierzy się czas środkowoeuropejski.

Szukając rozrywki i dobrej zabawy powinniśmy wybrać się na plażę Zrće, która jest rajem dla osób lubiących imprezy, a muzyki można słuchać tutaj właściwie przez cały czas! Wyspa Pag słynie także z Paški Sir – w miejscowości Kolan znajduje się wytwórnia charakterystycznego sera, który jest ostry i twardy.

Najciekawszą atrakcją wyspy Pag jest camping Zaton – znajdziemy tutaj plac zabaw, animacje i przede wszystkim świetny aquapark.

Sprawdź również:
Chorwacja – najlepsze kempingi z Aquaparkiem

Chorwacja gdzie z dzieckiem rodzinne atrakcje opinie

Lokalizacja: