Weekend w Finlandii z dzieckiem: Turku , Świat Muminków i Helsinki

Helsinki Finlandia rodzinne atrakcje

W długi weekend sierpniowy postanowiliśmy wybrać się do Finlandii. Amelia w tym roku zakochała się w serii powieści o Muminkach i czyta tom po tomie. Toteż pomyśleliśmy, że to idealny moment na podróż do Naantali - miejsca, w którym mieszkają te sympatyczne trolle. A przy okazji zaplanowaliśmy wizytę w Helsinkach i Turku.

Z Gdańska polecieliśmy do Turku - Wizzair ma regularne połączenia między tymi miastami. Z malutkiego portu lotniczego do centrum miasta kursują autobusy miejskie. Niedrogi hotel w centrum miasta znaleźliśmy za pośrednictwem portalu booking.com.

Turku weekend z dzieckiem opinie

Turku to pierwsza stolica Finlandii i najstarsze jej miasto. Turku nie jest piękne, nie powala urodą i klimatem, ale ma kilka ładnych miejsc. A to, co najbardziej nam się podobało, to tamtejsze muzea. Pogoda nam niestety nie dopisywała, więc był to idealny czas na oglądanie ekspozycji. Zaczęliśmy od Muzeum Farmacji mieszczącego się w zabytkowym domu szlacheckim z 1700 r. Pracownicy muzeum ubrani w stroje z epoki chętnie pokazywali i opowiadali o najciekawszych eksponatach, a ilość butelek, pojemników, słoi i innych naczyń aptecznych była imponująca, do tego piękne meble z epoki, filigranowe wagi i odważniki... Ciekawe miejsce.  

Turku atrakcje dla dzieci Finlandia

Następnie przeszliśmy brzegiem rzeki do Muzeum Przyrodniczego. Okazało się ono zbiorem ładnie zaaranżowanych dioram. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Aboa Vetus i Ars Nova - muzeum znajdujące się w centrum miasta, składające się z dwóch części - średniowiecznych wykopalisk oraz części ze sztuką współczesną. Świetne ekspozycje prezentujące życie w średniowiecznym mieście, były nawet gry z epoki :) Najwięcej czasu spędziliśmy jednak w Forum Marinum - wielkim muzeum morskim, zajmującym dwie wielkie hale oraz obejmującym kilka statków. Było tam wszystko pokazujące związek Turku z morzem - ładnie wyeksponowane, z zabawami dla dzieci, wspaniale zaopatrzonym sklepikiem. Zwiedzanie tego muzeum można połączyć z wizytą w zamku - najstarszym w Finlandii. Tam również mieści się muzeum - ale jest wg nas kiepskie - nudne i słabo zagospodarowane. Natomiast warto rzucić okiem na sam zamek - jest imponujący!

Finlandia weekend z dzieckiem opinie

atrakcje dla dzieci Finlandia

Turku Finlandia z dzieckiem opinie atrakcje

Turku od Naantali dzieli ok. 15 km, a między miastami kursują miejskie autobusy. Samo Naantali jest malutkim malowniczym miasteczkiem z zachowaną drewnianą architekturą. Miły był spacer między zabytkowymi kolorowymi domkami, zaglądanie do licznych sklepików z rękodziełem, obserwowanie jachtów w sporej marinie i podziwianie widoków Archipelagu Turku.

Naantali rodzinne atrakcje - Świat Muminków

Świat Muminków (Muumimaailma)

...mieści się na niewielkiej wyspie tuż przy przystani jachtowej. Park powstał w 1993 r. i od tamtej pory jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Finlandii. Cena biletu wynosi 28 EUR/os, dzieci poniżej 2 lat - za darmo. Po minięciu budek z kasami naszym oczom ukazał się duży amfiteatr, w którym kilka razy dziennie wystawiany jest spektakl oraz malownicza uliczka pełna sklepów (w których zostawiliśmy majątek, bo gadżety z motywami Muminków były przecudne i strasznie drogie ;)) i restauracji. Największe wrażenie robi niebieski dom rodziny Muminków. Wokół niego najwięcej się też dzieje - przechadzają się postaci z bajek, co jakiś czas aranżowana jest scenka z ich udziałem, można zrobić sobie z nimi zdjęcia. Sam dom jest pięknie umeblowany, odtworzone są znane nam z książek pomieszczenia i wielką radością jest wędrowanie z piętra na piętro i odkrywanie - to gabinetu Tatusia Muminka, to maszyny do szycia Mamusi, czy sypialni Ryjka... Nad brzegiem morza znaleźliśmy przystań z kabiną kąpielową, z kolorowymi szybkami w oknach... Tuż obok znajduje się plaża, na której można oddać się słonecznym i morskim kąpielom. Było też więzienie Paszczaka, namiot Włóczykija, okręt Tatusia, jaskinia Buki, kilka placów zabaw, punktów widokowych i wiele innych atrakcji.  Jest to piękna zalesiona wyspa z malowniczymi skałkami, są przepiękne widoki na Archipelag Turku, plaża idealna na relaks w ciepły dzień, mnóstwo ścieżek do spacerowania, jest fajny skandynawski klimat. No i Muminki, na które każde dziecko reagowało z ogromnym entuzjazmem.

Naantali rodzinne atrakcje Finlandia

Turku Finlandia Muminki atrakcje dla dzieci

park rozrywki Świat Muminków Naantali opinie

świat Muminków Naantali opinie atrakcje

rodzinne atrakcje Finlandia Turku Muminki

Kolejny dzień spędziliśmy w Helsinkach.

Z Turku dostaliśmy się tam Onnibusem (fińskim odpowiednikiem Polskiego Busa) - w sprawnie działającej informacji turystycznej dopytaliśmy się o szczegóły i o 8 rano stawiliśmy się na wskazanym przystanku autobusowym (koszt biletu za osobę to ok. 20 EURO w obie strony, autobusy kursują mniej więcej co godzinę przez cały dzień). Podróż trwała ok 2 godzin. W Helsinkach od razu skierowaliśmy się w kierunku Placu Targowego leżącego tuż nad wodą - to idealne miejsce na spróbowanie miejscowych przysmaków (jedliśmy hot dogi z renifera) i zakup pamiątek na jednym z mnóstwa straganów. Przespacerowaliśmy się ichnią "ramblą" zwaną Esplanadi - to piękna szeroka aleja, po środku zadrzewiona, z wieloma luksusowymi sklepami, prowadząca do malowniczego nabrzeża. Pogoda tego dnia nam dopisała, więc zdecydowaliśmy się na rejs do twierdzy Suomenlinna - położonej na sześciu wyspach, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z największych twierdz morskich na świecie. W swoim obrębie ma kilka muzeów, restauracji, sklepów, miejsc piknikowych z obłędnymi widokami na Zatokę Fińską. Spędziliśmy tam pół dnia, spacerując, zaglądając do zabytkowych fortyfikacji, napawając się widokami i słońcem, zajadając pyszne lody i piknikując. Po powrocie do miasta zajrzeliśmy jeszcze na reprezentacyjny Plac Senacki i górującą nad nim katedrę luterańską, przespacerowaliśmy się po centrum, zjedliśmy obiad i wracając w kierunku dworca autobusowego, zajrzeliśmy na ładny dworzec kolejowy - wybudowany w stylu art deco i spędziliśmy parę minut w niesamowitej architektonicznie kaplicy ciszy Kamppi, za której drzwiami znika cały zgiełk wielkiego miasta...

Helsinki Finlandia rodzinne atrakcje

Helsinki co zobaczyć z dzieckiem atrakcje

Helsinki Finlandia weekend z dzieckiem opinie

Helsinki rodzinne atrakcje Finlandia

Helsinki atrakcje dla dzieci Finlandia

Trzy dni naszpikowane atrakcjami - piękny i bajkowy Świat Muminków w malowniczym i malutkim Naantali, mało zachwycające Turku, ale za to ze świetnymi muzeami i ładne Helsinki położone nad piękną Zatoką Fińską. Było co robić i co oglądać.

Autorzy:
www.tedyiowedy.pl - Patrycja, Adam i Amelka (7 lat) to pasjonaci podróży.Mieszkają na Wybrzeżu i często zaglądają w ciekawe zakątki regionu. Pokazują Amelce piękno Polski, kochają zwiedzać Europę, systematycznie oswajają się ze światem. Uwielbiają poznawać nowe miejsca, smaki, zapachy i kolory. Wszyscy troje uwielbiają fotografować i utrwalać piękne momenty z naszego życia co możecie podziwiać na ich blogu.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"