Ukąszenie dziecka przez kleszcza – co robić?

Co robić gdy nasze dziecko ukąsi kleszcz? Nie wpadaj w panikę -wszystko może być pod kontrolą o ile szybko go się pozbędziesz.

Kleszcza widocznego na skórze należy usunąć delikatnie szczypczykami, zwracając uwagę, aby nie pozostała część gębowa. Według niektórych poradników najlepiej zrobić to ruchem lekko okrężnym, przeciwnym do wskazówek zegara. Miejsce następnie zdezynfekować roztworem alkoholu. Generalnie gdy nie czujesz się na siłach, albo nie masz pewności – podejdź do lekarza. Szczególnie w przypadku ukąszenia dziecka należy zachować przezorność i lepiej z tym podjechać do lekarza – każda pielęgniarka będzie wiedzieć jak sprawnie usunąć kleszcza.

Skonsultuj się z lekarzem gdy Twoje dziecko zostanie ugryzione przez kleszcza i nie został on usunięty w całości lub gdy po pewnym czasie od ugryzienia pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy. Zwykle konieczne jest leczenie antybiotykiem. Aby zapobiec rozwojowi boreliozy należy bezwzględnie przestrzegać zalecenia podawania antybiotyku przez okres co najmniej 14-21 dni.

Kleszcz należy do roztoczy – drobnych stawonogów odżywiających się krwią. Przyczepia się do skóry, zazwyczaj bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze mogą być nosicielami dwóch chorób groźnych dla człowieka – wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy.

ukąszenie kleszcza dziecko co robić, jak usunąć kleszcza u dziecka
źródło: forumpediatryczne.pl