Sycylia z dzieckiem – poznaj atrakcje!

Sycylia rodzinne atrakcje Włochy

Zamieszkana przez blisko 5 mln osób Sycylia, choć należy do Włoch, tworzy odrębny mikrokosmos. W tej ogromnej różnorodności znajdą coś dla siebie także rodziny z dziećmi.

Sprawdź: Sycylia - oferty na wakacje 2018

Sycylia jest największą wyspą Włoch i Morza Śródziemnego, otoczona wydzielonymi akwenami Morza Jońskiego i Morza Tyrreńskiego. Na wyobraźnię działa wywodząca się stąd legendarna mafia, ale przede wszystkim Sycylia może zaoferować wspaniałe plaże, przyjazny klimat, krystalicznie czyste morze, piękne krajobrazy i niezwykłe zabytki. To najcieplejszy region we Włoszech, z gorącym latem i łagodną zimą. Od maja do października można tu liczyć na piękną pogodę ze średnimi temperaturami w ciągu dnia powyżej 23˚C. W zimie temperatury raczej nie spadają poniżej 15˚C, dzięki czemu wyspa jest zielona przez cały rok. Najłatwiej na Sycylię dostać się z Polski tanimi liniami lotniczymi (do Katanii) lub lotem czarterowym.

wulkan Etna Sycylia Włochy opinie

Dla miłośników natury Sycylia może wydawać się rajem. Na wyspie można zobaczyć kilka wulkanów, w tym słynną Etnę (3340 m n.p.m.). To najwyższy szczyt Sycylii, a jednocześnie najwyższy czynny wulkan w Europie. Wokół niego utworzono Park Regionalny Etna. Na jego terenie znajdują się liczne szlaki turystyczne i jaskinie utworzone przez lawę. Czasem w nocy nawet z odległości wielu kilometrów widoczne są erupcje. Zimą okolice Etny stają się atrakcyjnym regionem do uprawiania sportów zimowych. Jednym z najbardziej znanych kurortów narciarskich jest tu Linguaglossa. Poza tym na Sycylii działają jeszcze 2 inne wulkany – Stromboli i Vulcano, które stanowią osobne wyspy. Dzięki obecności wulkanów Sycylia posiada też gorące źródła. U podnóża Etny działa uzdrowisko Aciraele, a w Sciacca znajdują się jaskinie wypełnione parą. Linia brzegowa Sycylii jest urozmaicona, z piaszczystymi plażami i niewielkimi wysepkami. Najbardziej znane ośrodki turystyczne z pięknymi plażami znajdują się m.in. w San Vito lo Capo, Mondello czy Cefalu. Są tam też świetne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.

Syrakuzy rodzinne atrakcje Włochy

Na Sycylii można jeszcze dziś znaleźć wiele śladów przeszłość, w dużej mierze bardzo cennych, a kilka zostało nawet wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To m.in. Syrakuzy – antyczne greckie miasto z ogromnym amfiteatrem i Skalną Nekropolią Pantalica czy Dolina Świątyń w Agrigento, w której zachowało się aż 10 świątyń greckich z okresu VI-V w. p.n.e. Z pewnością warto też odwiedzić stolicę wyspy – Palermo. Najciekawsze zabytki w mieście to Pałac Normanów (zbudowany przez zapuszczających się aż tutaj Wikingów) z XI wieku oraz katedra. To przykłady architektury arabsko-normańskiej. Jednym z najbardziej uroczych miasteczek na Sycylii jest natomiast Taormina, rozciągnięta na zboczach gór. Nad miastem wznosi się zamek.

Palermo z dzieckiem Sycylia opinie atrakcje

Poza plażami wodne szaleństwo na Sycylii odbywa się też w aquaparkach, które znajdują się m.in. w miejscowości Montreale i Caltanisetta. Ciekawym miejscem jest też Etnaland w Belpasso. Oprócz licznych zjeżdżalni i basenów działa tu kolejka linowa, można wybrać się na przejażdżkę leniwą rzeką czy łódką na safari. Ewenement stanowi natomiast Park-Muzeum Jalari w miejscowości Barcellona Poza di Gotto. To połączenie ogrodu botanicznego, zoo i muzeum sztuki, w którym promowane jest życie blisko natury.

Barcellona Poza di Gotto rodzinne atrakcje Sycylia