Skansen – najlepsza atrakcja dla dzieci w Sztokholmie

To najstarszy skansen na świecie, jednak ilość atrakcji i ich jakość pozwala na stwierdzenie, że to prawdopodobnie jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci w Sztokholmie. Zwiedzaliśmy Skansen z dziećmi (lat 5 i 8) – przeczytajcie naszą opinię.

Okres przedświąteczny, grudniowa niedziela – jedziemy tramwajem nr 7 (jedyna linia tramwajowa w stolicy Szwecji) z centrum Sztokholmu na przystanek Skansen na wyspie Djurgården. W tramwaju tłoczno, mnóstwo dzieci, wesoła atmosfera, jednak nie sądziliśmy, że oni wszyscy zmierzają tam gdzie my. Wychodzimy z tramwaju pod samym wejściem do Skansenu, a tam w zimowe południe kolejki! 
skansen Sztokholm atrakcje
Tak! Tu życie tętni przez cały rok, a Skansen odwiedzają rodziny z dziećmi nawet zimą. Na szczęście mamy Stockholm Card więc wchodzimy bocznym wejściem bez kolejki. Szybko orientujemy się, skąd tylu odwiedzających. W Skansenie zoorganizowano Jarmark Świąteczny – jeden z kilku organizowanych w tym czasie w Sztokholmie.

Kliknij w mapę aby powięszyć:
mapa atrakcji Skansen Sztokholm
 

Skansen - atrakcja tętniąca życiem

Odwiedzając Skansen w Sztokholmie byliśmy przygotowani na zwiedzanie budynków i uliczek typowych dla dawnej Szwecji. Znajduje się tam 150 obiektów, najstarsze z XIV w., najmłodsze z XIX w. Nie mieliśmy jednak pojęcia, że Skansen, to tętniące życiem miasteczko z dawnych lat.

przewodnik dla dzieci Skansen Sztokholm

Tuż po wjeździe ruchomymi schodami na spore wzgórze wejdziecie na wybrukowaną uliczkę, wzdłuż której stoją niewielkie budynki. Zapach wydobywający się z pierwszego z nich nie pozwolił nam przejść obojętnie – to była piekarnia i cukiernia. Wchodzimy do środka, a tam cukiernik rozwijający ciasto na stole cukierniczym, a na półkach świeżo upieczone tradycyjne ciasteczka. Ta wizyta musiała się skończyć zakupem słodkości.

atrakcje dla dzieci Skansen Sztokholm

Już wtedy wiedzieliśmy, że to „żywy skansen”, gdzie wszystko funkcjonuje dokładnie tak jak w przeszłości. Rzeczywiście, dalej mijamy tradycyjną drukarnię, zakład krawiecki, sklep spożywczy, pocztę, hutę szkła czy aptekę.

przewodnik Skansen
dawna Szwecja- atrakcje Skansen Sztokholm
skansen Sztokholm atrakcje

W każdym miejscu, które odwiedzamy witają nas pracownicy w strojach z epoki, którzy demonstrują wykonywane dawniej prace. Nie czujemy się jak na pokazie. Wrażenie jest jakbyśmy przenieśli się w czasie i obserwowali dawne życie w Szwecji.

skansen Sztokholm atrakcje

Całości tego wrażenia dopełniła wizyta w jednym z domów. Ten pochodzący z końca XIX w. w którym gospodyni akurat przygotowywała ozdoby na zbliżające się święta. To tak jakbyście odwiedzili kogoś w domu tylko przenosząc się o ponad sto lat. Nie ma gablot, ani ekspozycji – cały dom możecie przejść pomieszczenie po pomieszczeniu spoglądając nawet na rodzinne zdjęcia gospodarza czy podziwiać ówczesne naczynia w kuchni.
zwiedzanie Skansenu
dawny Sztokholm zwiedzanie

My zwiedzaliśmy Skansen w grudniu, a to czas niesamowitych świątecznych jarmarków. Ten zorganizowany na największym placu w Skansenie zrobił na nas kolejne pozytywne wrażenie. Wszędzie lokalne i tradycyjne produkty. Jedzenie, dekoracje i fantastyczna obsługa w połączeniu z płonącymi ogniskami, muzyką, śpiewem, a nawet tańcem – to tworzyło wyjątkową magię tego miejsca. Do pełni szczęścia brakowało już tylko śniegu.
Jarmark Świąteczny Sztokholm
Skansen Sztokholm zimą

atrakcje zimowego Sztokholmu

Atrakcje w Skansenie

W Skansenie poza „dawnym życiem” poznacie również zwierzęta gospodarskie i te żyjące na wolności w Skandynawii. Wycieczka do Sztokholmu dla naszego młodszego dziecka była zwiedzaniem kraju, z którego pochodzą renifery (uwielbiane przez Bartka szczególnie przed świętami). Radość dziecka ze spotkania z reniferem – bezcenna (choć jeszcze cenniejszy okazał się renifer pluszak). Po drodze spotkaliśmy też foki, borsuka, łosie, dzikie świnki i wiele innych zwierząt.

zoo sztokholm atrakcje

atrakcje zoo Sztokholm

Na terenie Zoo – bo tak też nazywany jest Skansen, możecie również zobaczyć niedźwiedzia, jednak ten podczas naszej wizyty zapadł już w zimowy sen. Kolejną atrakcją jest kolejka górska (nie mylić z roller-coaster). Przejazd wagonikiem jest dodatkowo płatny. Skansen położony jest na wzgórzu, więc przynajmniej w kilku miejscach będziecie rozkoszować się piękną panoramą Sztokholmu.
Skansen - Kolejka Górska

Na terenie Skansenu znajduje się również Akwarium Sztokholm z mini tropikalnym lasem – niestety ze względu na brak czasu, z odwiedzenia tej atrakcji musieliśmy zrezygnować.

Ceny biletów: Dorośli 100-160 SEK w zależności od sezonu i dnia  tygodnia
Dzieci 6-15 lat - 60 SEK 
Dzieci do lat 6 BEZPŁATNIE
Z kartą Stockholm Card - wejście bezpłatne.

Czytaj również: atrakcje dla dzieci - weekend w Sztokholmie

dawna Szwecja - Skansen Sztokholm