Nasz pionowy świat – Rysy

słowacja Poprad rodzinne atrakcje

Gdy urodziła się Maja, często słyszeliśmy - "Z tak małym dzieckiem w góry? Jedźcie nad morze, dla dziecka będzie lepiej". Długo się nie zastanawialiśmy, pierwsza wyprawa na schronisko Stożek-Wisła, Maja miała 9 miesięcy. W wieku 2 lat zdobyła wszystkie schroniska w naszych Tatrach – czyż może w tym być coś złego? A jednak często słyszeliśmy, że jest to za małe dziecko. A my to odbieramy odwrotnie, nie chcieliśmy z tego rezygnować, wręcz przeciwnie, chcieliśmy Ją tym zarazić :) Podzielić się tym, co najpiękniejsze.

I tak się stało. Pierwszy wyjazd z Mają pokazał nam, że super odnajduje się w warunkach, jakie panują w schroniskach, nie ma problemu z pokonaniem dłuższych dystansów (wówczas jeszcze w nosidełku). W górach byliśmy tak często, jak tylko się dało.

Gdy miała 4 lata, przyszedł pomysł - a może jakieś urozmaicenie, wybierzmy się nad morze? Co ty na to Maja?... I wtedy z ust naszej córki padło pytanie "Czy tam będą schroniska? Bo jeśli nie, to Ja nie jadę". Do dnia dzisiejszego z zapałem zdobywa kolejne szczyty, opisując wyprawy w notatniku. Maja ma już 9 lat, w tym roku zdobyła Rysy 2503 m n.p.m. od strony słowackiej.

Rysy wycieczka z dziećmi opinie atrakcje

Zawsze staramy się wyruszać na szlak z samego rana. Start - Popradske Pleso i pierwszy odpoczynek przy Chacie Kpt. Moravku, tam ostatnie przegrupowanie w plecakach, obowiązkowo przybicie pieczątki do notatnika :) i wyruszamy.

Przejście całego szlaku zajęło nam ok. 5 godzin, oczywiście licząc też przerwy i postoje na fotki. Przez cały ten czas nie usłyszeliśmy słowa "daleko jeszcze??" Czasem sami się dziwimy, skąd u niej tyle siły i zawzięcia. Natrafiamy na wyczekiwane łańcuchy i klamry, u Mai widać podekscytowanie i ten błysk w oczach.

wczasy z dzieckiem w górach Tatry

Pamiętajmy, że dziecko zawsze i wszędzie jest na pierwszym miejscu, zwłaszcza jego bezpieczeństwo. Każdy z Nas wie, na co stać naszą pociechę, wybierając długość trasy i jej trudność.

Docieramy do najwyżej położonego schroniska w Tatrach, Chaty Pod Rysami - 2250 m n.p.m. I tam następna niespodzianka, w schronisku stoi fortepian, jeden z turystów zaczyna grać, klimat niesamowity. Maja łapie drugi oddech i atakujemy szczyt. Rysy zdobywamy około 13.00, spokojnie jeszcze w drodze powrotnej możemy zatrzymać się w schronisku.

Tatry wycieczka z dzieckiem opinie

Droga powrotna do domu, Maja już planuje następne wakacje, tym razem z noclegiem w najwyżej położonym schronisku w Tatrach - Chacie Pod Rysami. Niedbanie o swoje pasje, zainteresowania, w tym całym pędzie zabiera Nam tyle radości i pięknych chwil. Pamiętajmy, by dzielić się nimi z naszymi dziećmi.

Słowacja atrakcje dla dzieci Tatry Rysy

Pozdrawiamy,

Agnieszka Waluga