Rodzinne wakacje za granicą? Nie wymieniaj waluty na ostatnią chwilę!

Wyjazd zaplanowany, cała rodzina przygotowana, czas rozpocząć pakowanie. Jednak czasami w ferworze codzienności coś może nam umknąć podczas planowania wakacji. Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie sobie checklisty spraw do załatwienia przed urlopem. Zakup kremu z filtrem, ubezpieczenia, czy wymiana waluty, to niemal obowiązkowe punkty. Jednak nawet jeżeli coś nam umknie, nie oznacza to, że świat się zawali, grunt to nie wpadać w panikę i szukać najkorzystniejszych rozwiązań na daną chwilę. W jaki sposób nie przepłacać na wymianie walut, której koszty będą miały znaczenie w kontekście całego wyjazdu?

Dlaczego nie warto wymieniać waluty na granicy?

Kantory lotniskowe lub przy granicy nie są ostatnią deską ratunku, choćby mogło się tak wydawać. Warto mieć świadomość, że kursy walut w takich miejscach są najwyższe i z pewnością sporo przepłacimy. Winny jest temu spread walutowy (różnica między kursem kupna a sprzedaży), na którym tego typu kantory „ostatniej szansy” zarabiają. Nawet jeżeli potrzebujemy gotówki w zagranicznej walucie możemy w naszej wakacyjnej destynacji skorzystać z bankomatów, które wypłacą nam środki w lokalnej walucie.

Jak korzystnie wymieniać walutę?

Niezależnie, czy chcemy wymienić środki na ostatnią chwilę, czy znacznie wcześniej, zawsze możemy skorzystać z wygodnego rozwiązania w postaci kantorów online lub platform wymiany walut. Dzięki nim możemy dokonywać transakcji przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia z domu. Wcześniejsza wymiana waluty ma tę przewagę, że mamy szansę na zakup środków po korzystniejszym kursie. Jednak nie musimy codziennie śledzić notowań walut, możemy zapisać się na alert walutowy, który poinformuje nas, gdy wybrana waluta osiągnie oczekiwany przez nas kurs. Wystarczy na stronie: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ wybrać konkretną jednostkę monetarną, ustawić alert na wybraną cenę i pozostaje czekać, na sprzyjające nam kursy. Na to rozwiązanie możemy sobie pozwolić, o ile do wyjazdu zostało nam trochę więcej czasu. Dlatego właśnie przed rodzinnymi wakacjami warto o wymianie walut pomyśleć z wyprzedzeniem.

Jak płacić na wakacjach w walutach obcych?

Fani gotówki z pewnością popędzą do bankomatu, aby wypłacić lokalną walutę. Zwolennicy płatności bezgotówkowych nie będą sobie zawracać głowy posiadaniem banknotów. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jednak warto pamiętać, że płatności lub wypłata środków z bankomatu z karty złotówkowej będzie skutkowała niekorzystnym przewalutowaniem. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie rachunku walutowego i korzystanie z karty, która nie obciąży nas dodatkowymi kosztami na automatyczną wymianę środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *