Polska Przyjazna Dzieciom- nowe źródło inspiracji dla turystyki rodzinnej

Poszukiwanie i dostarczanie czytelnikom pomysłów na turystyczne podróże z dziećmi to dla naszego portalu… codzienność:). Właśnie pojawiła się nowa inicjatywa, która - jak wierzymy - będzie źródłem kolejnych interesujących inspiracji. To rozpoczęty właśnie program Polska Przyjazna Dzieciom - pierwszy w Polsce konkurs dla samorządów, który promować ma walory turystyczne właśnie w perspektywie potrzeb i zainteresowań rodzin z dziećmi. Polska Organizacja Turystyczna jest partnerem merytorycznym tego przedsięwzięcia, a Dzieckowpodrozy.pl Partnerem Medialnym i Promocyjnym.

W konkursie Polska Przyjazna Dzieciom (PPD) mogą brać udział samorządy – od najmniejszych gmin wiejskich, po największe miasta i metropolie. Uczestnicy oceniani będą poprzez szereg szczegółowych kryteriów, odnoszących się do ich najważniejszych atrakcji turystycznych, dodatkowych możliwości spędzania czasu z dzieckiem w danym miejscu, promocji walorów turystycznych w kontekście zainteresowań rodzin z dziećmi oraz dostępności i wybranych elementów infrastruktury sprzyjających komfortowi rodzinnej turystyki. Spośród uczestników, na podstawie uzyskanych przez nich wyników, wyłonieni zostaną laureaci Złotych, Srebrnych i Brązowych Certyfikatów. Będą to więc gminy, miasteczka i miasta, które z pewnością warto będzie brać pod uwagę w planowaniu turystycznych wypadów z rodziną. Współpracując z programem Polska Przyjazna Dzieciom, będziemy przedstawiać nie tylko zwycięzców, ale również wszystkich uczestników konkursu. Samo bowiem zgłoszenie się do współzawodnictwa to przecież sygnał, że gmina poważnie myśli o rodzinie z dziećmi, jako o turystach.

Liczymy więc, że konkurs Polska Przyjazna Dzieciom, którego przebieg będziemy relacjonować, stanie się impulsem dla naszych czytelników do odkrywania w Polsce nowych miejsc, do których warto wybrać się i spędzić czas z dzieciakami.

Polska Przyjazna Dzieciom konkurs dla samorządów

Zanim jednak wyniki konkursu Polska Przyjazna Dzieciom dostarczą inspiracji bezpośrednio dla turystów, ideą projektu jest uprzednie zainspirowanie samorządów do spojrzenia na swój lokalny potencjał z perspektywy podróżujących turystycznie rodzin z dziećmi.

- Oczywiście na ogół to nie samorządy bezpośrednio zarządzają różnego rodzaju atrakcjami. Lecz doceniając tę wyjątkową kategorię turystów, jako gospodarze danego obszaru, mogą wspierać miejsca i rozwiązania przyjazne dzieciom, a przede wszystkim angażować się w promocję swoich walorów turystycznych właśnie w kontekście potrzeb i zainteresowań rodzin z dziećmi – mówi Marcin Gajownik z Agencji Promocji Miast i Regionów, będącej organizatorem konkursu.

Oprócz wspomnianych już certyfikatów, organizatorzy przewidzieli też wyróżnienia za wyjątkowe, innowacyjne rozwiązania, które sprzyjają turystyce rodzinnej - na przykład poprawiają dostępność atrakcji dla rodzin z dziećmi albo sprawiają, że wizyta tam jest bardziej komfortowa. Jedną z inspiracji do wprowadzenia do konkursu tego rodzaju wyróżnień, były m.in. zadaszone ławki dla mam karmiących piersią, jakie zainstalowano np. w Białymstoku czy Radomiu.

- To znakomite rozwiązanie, które służy przecież nie tylko mieszkańcom, ale również odwiedzającym dane miejsce w celach turystycznych. Z pewnością warto doceniać i nagłaśniać – w tym poprzez Dzieckowpodrozy.pl – tego rodzaju wartościowe i nowatorskie pomysły – deklaruje Marcin Gajownik.

Zaglądajcie do nas regularnie – wraz z kolejnymi etapami konkursu uruchomimy specjalną podstronę, na której prezentować będziemy najpierw uczestników, a później laureatów PPD 2018. Liczymy, że program PPD przyczyni się do tego, że Polska będzie stawać się coraz bardziej przyjazna dzieciom w ich roli najmniejszych z turystów:)

Szczegóły dla samorządów:  PolskaPrzyjaznaDzieciom.org

Polska Przyjazna Dzieciom konkurs program