Planetarium Śląskie Chorzów

rodzinne atrakcje śląskie

Gwiazdy od zawsze ciekawiły odkrywców i astronomów. Będąc na Śląsku, warto więc odwiedzić Planetarium Śląskie w Chorzowie! Jest ono najstarszym i największym tego typu obiektem w Polsce. Właśnie dlatego musicie wpaść do niego, a jeżeli nie wiecie, czego się spodziewać, to odpowiedź czeka w dalszej części artykułu! Koniecznie sprawdźcie, co do zaoferowania ma to niezwykłe miejsce!

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇ atrakcje dla dzieci Śląsk - dzieckowpodrozy 2024 wakacje

Jeżeli nie wiecie, to już od 1955 roku planetarium stanowi nieodłączny element chorzowskiego Parku Śląskiego. Wzniesione zostało wówczas na Górze Parkowej i otrzymało za patrona najwybitniejszego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Ogromna kopuła ma średnicę 23 m, a widownia jest w stanie pomieścić 400 osób. Sercem planetarium jest potężny projektor o wadze 2 ton i wysokości 5 m (przy ustawieniu w pełni pionowym). Został wyprodukowany w Niemczech. Dzięki takiemu sprzętowi można odtworzyć obraz nieba praktycznie z każdego miejsca na Ziemi, w dowolnym czasie. Czyż to nie ciekawy sprzęt?

atrakcje dla dzieci Śląsk

Atrakcje Planetarium Śląskie Chorzów

W planetarium, na specjalnym ekranie pod kopułą, obejrzymy seanse prezentujące różne zjawiska astronomiczne, pokazy na żywo i inne spektakle. Niezwykle interesujące są programy pokazujące możliwości obserwacji nieba z Chorzowa i okolic – Niebo nad Śląskiem czy Wędrówki po nocnym niebie. Są też seanse przygotowane specjalnie dla dzieci – Z wizytą u Pana Twardowskiego, Podróż Małego Księcia i Kometa nad Szwajcarską Doliną.

Na pierścieniu okalającym salę projekcyjną urządzono też bardzo interesującą wystawę Struktura Wszechświata – odległości i pomiar, uzmysławiającą, jak niewielką cząstką kosmosu jest nasza planeta. Na pewno zadziwią was pewne Integralną częścią planetarium jest także obserwatorium, w którym znajduje się jeden z największych w Polsce teleskopów, umożliwiający powiększenie oglądanego obiektu nawet 750 razy. Na dziedzińcu znajduje się spory zegar słoneczny, który stanowi dla dzieci zachętę, aby zrozumieć zasady jego działania.

rodzinne atrakcje Chorzów

W samym planetarium, ale również w obserwatorium, stacji sejsmologicznej i stacji meteorologicznej prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla szkół. Przy planetarium działa też Akademia Młodego Astronoma, odbywają się prelekcje i konferencje. Kto wie, może to wasze dzieci staną się nowymi Kopernikami?

Koniecznie wpadnijcie w trakcie swoich wojaży na Śląsku do chorzowskiego Planetarium!

atrakcje dla dzieci Chorzów śląskie

Godziny otwarcia Planetarium Śląskie Chorzów

Bazując na dostępnych informacjach, Planetarium jest aktualnie nieczynne do końca 2020 roku.

Lokalizacja Planetarium Śląskie Chorzów

Omawiane dziś Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zlokalizowane jest na alei Planetarium 4 w Chorzowie. Dokładną mapę lokalizacji znajdziecie tutaj.

Sprawdź także:

Śląsk – gdzie na weekend z dzieckiem? Najlepsze atrakcje dla dzieci