Planetarium Śląskie Chorzów

rodzinne atrakcje śląskie

Planetarium Śląskie w Chorzowie jest najstarszym i największym tego typu obiektem w Polsce.

⬇⬇Sprawdź - takiej ceny jeszcze nie było⬇⬇ Śląsk ciekawe atrakcje dla dzieci

Już od 1955 roku planetarium stanowi nieodłączny element chorzowskiego Parku Śląskiego. Wzniesione zostało wówczas na Górze Parkowej i otrzymało za patrona najwybitniejszego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Ogromna kopuła ma średnicę 23 m, a widownia jest w stanie pomieścić 400 osób. Sercem planetarium jest potężny projektor o wadze 2 ton i wysokości 5 m (przy ustawieniu w pełni pionowym). Został wyprodukowany w Niemczech. Dzięki takiemu sprzętowi można odtworzyć obraz nieba praktycznie z każdego miejsca na Ziemi, w dowolnym czasie.

atrakcje dla dzieci Śląsk

Atrakcje Planetarium Śląskie Chorzów

W planetarium, na ekranie pod kopułą, obejrzymy seanse prezentujące różne zjawiska astronomiczne, pokazy na żywo i inne spektakle. Niezwykle interesujące są programy pokazujące możliwości obserwacji nieba z Chorzowa i okolic – Niebo nad Śląskiem czy Wędrówki po nocnym niebie. Są też seanse przygotowane specjalnie dla dzieci – Z wizytą u Pana Twardowskiego, Podróż Małego Księcia i Kometa nad Szwajcarską Doliną. Na pierścieniu okalającym salę projekcyjną urządzono wystawę Struktura Wszechświata – odległości i pomiar, uzmysławiającą, jak niewielką cząstką kosmosu jest nasza planeta. Integralną częścią planetarium jest także obserwatorium, w którym znajduje się jeden z największych w Polsce teleskopów, umożliwiający powiększenie oglądanego obiektu nawet 750 razy. Na dziedzińcu znajduje się spory zegar słoneczny, który stanowi dla dzieci zachętę, aby zrozumieć zasady jego działania.

rodzinne atrakcje Chorzów

W samym planetarium, ale również w obserwatorium, stacji sejsmologicznej i stacji meteorologicznej prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla szkół. Przy planetarium działa też Akademia Młodego Astronoma, odbywają się prelekcje i konferencje.

atrakcje dla dzieci Chorzów śląskie

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie al. Planetarium 4 41-500 Chorzów

Więcej informacji tutaj