Olsztyn – miasto przyjazne dzieciom

Olsztyn miasto przyjazne dzieciom

- "Mamo, tato, co dziś będziemy robić?". Odpowiedź na takie pytanie może nastręczyć nie lada problemów. Zwłaszcza rodzicom odpoczywającym ze swoimi pociechami w Olsztynie. Atrakcji dla najmłodszych oraz rodzin z dziećmi czeka tu tyle, że trudno się zdecydować! Rozwiązanie jest jedno – przyjechać do Olsztyna na dłużej!


Oczywistą wizytówką stolicy Warmii i Mazur są lasy i jeziora. Naturalnie więc (nomen omen) często to one stają się głównym celem podróży do Olsztyna. I słusznie, bo woda w tutejszych jeziorach i rzekach odznacza się wysoką czystością, a lasy obfitują w wyjątkowo atrakcyjne miejsca, obszary strzeżone i rezerwaty przyrody.

Polecamy spacer lub przejażdżkę rowerową  po olsztyńskim Lesie Miejskim. Rodziny z małymi dziećmi zachęcą zapewne ciekawie rozplanowane i zadbane ścieżki spacerowe i rowerowe, podczas gdy nieco starsza młodzież może pokusić się o próbę sił w Bike Park Wąwóz – miejscu stworzonym przez pasjonatów kolarstwa górskiego i grawitacyjnego. Na terenie lasu znajdują się również specjalnie przygotowane „przystanki” – zadaszone wiaty ze stolikami  i ławkami. Tylko w Lesie Miejskim zorganizowano dwa parki linowe z wyjątkowymi zjazdami tyrolskimi. Jedna z tyrolek pokonuje najdłuższą trasę w kraju i przebiega (dwukrotnie!) nad wąwozem rzeki Łyny, jadąc  zaś drugą, podziwiać możemy w dole Stadion Leśny, na którym niegdyś padł rekord świata! Jaki? Dowiecie się w Olsztynie!  Jest jeszcze jeden park linowy w innej części Olsztyna, który w sposób szczególny przygotowany jest także dla najmłodszych członków rodzin. Poza tradycyjnymi drogami do wspinaczki i przejść między drzewami, są tu urocze domki na drzewach i naziemne, tradycyjne zjeżdżalnie-dmuchańce.

Olsztyn miasto przyjazne dzieciom

Nie wypada, a może nawet nie sposób, będąc w tej części Polski, nie zatrzymać się nad wodą. Do najpopularniejszych olsztyńskich jezior należą Ukiel i jezioro Długie. To pierwsze, inaczej Jezioro Krzywe, słynie ostatnio w kraju, a nawet na świecie ze wspaniałej, niezwykle pomysłowej i funkcjonalnej nowej infrastruktury wzniesionej wzdłuż części akwenu. Samo tylko Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel  może być celem podróży z rodziną. Urokliwe jezioro i piaszczysta plaża oczywiście przyciąga przede wszystkim latem. Wówczas przy brzegu wznosi się jeden z największych w Polsce dmuchany plac zabaw, maluchy szaleją na bezpłatnych trampolinach i biegają wśród strumieni fontanny z chlorowaną wodą. Starsi próbują swoich sił w skate parku i na boiskach, a całe rodziny mogą wybrać się na rejs rowerami wodnymi, kajakami czy jachtem. Tak, tak, to wszystko na plaży! W dodatku po ustąpieniu upalnych dni i ciepłych nocy, życie nad Ukielem wcale nie ustaje!  Zimą na plaży rozstawiane jest sztuczne lodowisko, z profesjonalnym oświetleniem , z muzyką z głośników a nawet specjalnymi „pomocnikami” do jazdy na łyżwach dla najmłodszych. Skate Park zamienia się w Snow Park, a żaglówki zastępują bojery. Zapytacie co z siatkówką? CRS Ukiel oferuje jedno z najnowocześniejszych zadaszonych boisk w Polsce! Tu słońce świeci przez cały rok, a piasek jest ciągle gorący! Cały sprzęt niezbędny do dyscyplin letnich i zimowych można wypożyczyć na miejscu. Kajaki, skutery wodne, rowery miejskie, łyżwy, piłki, rakiety do badmintona, a nawet boule. Dodatkowym atutem tych okolic są przemiłe kawiarnie i restauracje z widokiem na jezioro. Normą stały się tu kąciki dla najmłodszych ze specjalnej wielkości mebelkami, książkami, kredkami i zabawkami. Dostosowano nawet toalety, w których, oprócz znanych wszystkim młodym rodzicom stolików do przewijania znajdują się… pieluszki i inne niezbędne przy tej czynności przybory!

Olsztyn rodzinne atrakcje

Olsztyn to także miasto z historią. Starówka kusi swoimi gotyckimi zabytkami i muzeami oraz wyjątkowymi lodami! Przekonajcie się sami! Pośród muzeów warto wymienić Zamek Kapituły Warmińskiej, w której rezydował Mikołaj Kopernik i zostawił tu swój przyrząd do obserwacji nieba… jedyny na świecie oryginalny przyrząd, którym posługiwał się autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich…”! Mistrza Mikołaja młodzi turyści mogą spotkać osobiście w każdy czwartek wakacji. Wtedy Muzeum Warmii i Mazur przygotowuje specjalny program przybliżający najmłodszym w atrakcyjnej formie historyczne ciekawostki, a wcielenie dawnego gospodarza zamku oprowadza po dziedzińcu i komnatach.

Sprawdź koniecznie: Warmia i Mazury najlepsze atrakcje dla dzieci

Innym miejscem związanym ze słynnym astronomem i interesującym dla każdej grupy wiekowej jest Olsztyńskie Planetarium  i  Obserwatorium, które proponuje pokazy dla widzów w wieku już od 4 lat. Od niedawna pokazy prezentowane są w systemie full-dome, czyli obecnie najnowocześniejszym, dającym poczucie rzeczywistej podróży pośród gwiazd… ale nie tylko! Dla najmłodszych widzów przygotowano pod kopułą planetarium bajkową podróż w towarzystwie animowanych mieszkańców rafy koralowej.

Olsztyn miasto przyjazne dzieciom

Starsze rodzeństwo w tym czasie zapraszamy do Obserwatorium – kilkadziesiąt metrów dalej. Znajdujące się w niegdyś najwyższym punkcie miasta, w dawnej wieży ciśnień, obserwatorium astronomiczne dysponuje najwyższym dostępnym w tej chwili tarasem widokowym w Olsztynie. Zanim jednak do niego dotrzemy, czeka nas 6 pięter pełnych astronomicznych przyrządów do obserwacji ciał  niebieskich i pomiaru czasu, fragmentów materii kosmicznej i teleskopów, które cały czas działają i umożliwiają bezpośrednią obserwację plam na słońcu podczas dnia, a nocą odleglejszych gwiazd i planet.

Najnowszym muzeum jest Muzeum Techniki i Rozwoju Regionu zlokalizowane w starym tartaku. Tu można posłuchać starego gramofonu, poprzeglądać slajdy, ułożyć puzzle czy zgłębić tajemnicę działania silnika. Tak! Można dotykać eksponatów! Przed wyjściem nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęcia w starodawnym kapeluszu na tle wieży olsztyńskiego ratusza!
Sam tartak wpisuje się idealnie w malowniczą scenerię Parku Centralnego, gdzie oprócz podświetlanej fontanny uwagę młodzieży przykują 2 place zabaw oraz popularne w mieście  siłownie na świeżym powietrzu.

Olsztyn z dzieckiem opinie atrakcje

W Parku Centralnym miło też urządzić sobie przystanek podczas spływu rzeką Łyną. To wyjątkowa trasa dla nawet mało wprawionych kajakarzy, bo przebiega w połowie przez miasto, a w połowie przez las. Z poziomu najdłuższej olsztyńskiej rzeki możemy więc zobaczyć z niespotykanej perspektywy mosty wokół Starego Miasta oraz zamkowe mury. Dodatkową atrakcją stanowi niewielka „przenoska” przed wodospadem przy dawnym młynie. Dzięki niezbyt dużemu prądowi rzeki oraz specjalnym elementom infrastruktury pomagającym wydostanie się na brzeg, nie sprawia ona żadnych trudności kajakarzom, będąc jednocześnie dodatkową, bezpieczną przygodą na trasie. Sprawdzone przez „żółtodziobów” w różnym wieku!

Olsztyn miasto przyjazne dzieciom

Amatorów dużych prędkości zapraszamy na tor kartingowy! To kolejna atrakcja na każdą porę roku, bo perfekcyjnie wyprofilowane i profesjonalnie zabezpieczone kręte drogi znajdują się pod dachem. Czy to aby rozrywka rodzinna? – mógłby ktoś zapytać. Otóż tak! Na torze wypożyczyć można pojazdy nieco mniejsze niż te w regularnym rozmiarze, przeznaczone dla niższych osób, a także podwójne gokarty dla dziecka z opiekunem.

Olsztyn miasto przyjazne dzieciom

Jeśli nie macie ochoty spędzać czasu w wodzie i nie na lądzie, to może w takim razie… w powietrzu? I na takie zapotrzebowanie szykuje się stolica Warmii i Mazur! Lada dzień spodziewamy się bowiem otwarcia Parku Trampolin. A tam, może nie podniebne, ale podsufitowe szaleństwa dla każdej, dosłownie każdej grupy wiekowej. Tego typu obiekty ogromną popularność zyskały na zachodzie,  a teraz przebojem wchodzą do Polski. Wielkie otwarcie raju dla wielbicieli bezpiecznych skoków w Olsztynie już niebawem!

Olsztyn miasto przyjazne dzieciom

Całą rodzinę świetnie zjednoczy i rozbawi, a jednocześnie zmusi do główkowania wizyta w którymś z olsztyńskich Escape Roomów. Tu warto wcześniej skonsultować się z obsługą, żeby zapytać, które z tajemniczych pokoi nadają się dla młodych „uciekinierów”. Mnóstwo śmiechu gwarantowane!

Basen ze zjeżdżalniami? Mamy to! Duża impreza czy koncert gwiazd? Tak, to u nas! Zawody sportowe? Jarmarki i zabawy dla najmłodszych? Oczywiście, w Olsztynie! Nie ulega wątpliwości, że to miasto przyjazne jest dzieciom!

Olsztyn miasto przyjazne dzeciom

Zapraszamy do nas o każdej porze roku, z dziećmi w każdym wieku – gwarantujemy, że znajdziecie tu coś dla siebie! 
Autor terkstu:  Marta Kruk - Przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach tel. (+48) 503 054 960

Ze względu na dużą liczbę atrakcji, a także wiele inicjatyw wychodzących naprzeciw potrzebom rodzin, postanowiliśmy przyznać Olsztynowi certyfikat "Miasto Przyjazne Dzieciom".

atrakcje dla dzieci

1 comment

Leave Comment