Odszkodowanie za opóźniony lot – jak je uzyskać?

Podróże lotnicze są coraz częściej wybieranym sposobem na spędzenie urlopu. Coraz większa dostępność połączeń, a także wysokie bezpieczeństwo, które cechuje transport lotniczy to tylko niektóre z czynników mających na to wpływ. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu warto mieć jednak świadomość niedogodności, które mogą wystąpić w jej trakcie, a także wiedzieć jakie działania należy podjąć w sytuacji, w której przytrafi nam się opóźniony lot.

W jakich przypadkach pasażerom przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom w przypadku, gdy opóźnienie jest bezpośrednią winą linii lotniczych i wynosi więcej niż 3 godziny. Przy czym za czas opóźnienia uznaje się czas dotarcia do miejsca docelowego, a nie godzinę wylotu z lotniska.

Jeżeli jednak lot zostanie opóźniony z przyczyn niezależnych od przewoźnika, tzw. okoliczności nadzwyczajnych, wówczas pasażerowie nie mają podstaw, aby domagać się odszkodowania.

Do nadzwyczajnych okoliczności zaliczamy m.in. trudne warunki pogodowe, niestabilną sytuację polityczną, usterki techniczne, którym przewoźnik nie był w stanie zapobiec, a także strajki pracowników lotniska.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot, którą możesz uzyskać zależy od długości trasy i lokalizacji miejsca docelowego. W zależności od tego dystansu pasażerom, którym przytrafiło się opóźnienie przysługuje od 250 do 600 euro odszkodowania.

Obowiązki linii lotniczych wobec pasażerów, których lot został opóźniony

W momencie, w którym samolot się spóźnia, przewoźnik lotniczy ma obowiązek zaopiekowania się pasażerami na lotnisku. Linie lotnicze powinny zapewnić podróżnym napoje i przekąski, a w razie potrzeby zakwaterowanie i transport między lotniskiem, a hotelem.

Ponadto, jeżeli czekając na opóźniony lot, poniesiesz dodatkowe koszty, linie lotnicze zobowiązane są do ich zwrotu. Zachowaj więc wszystkie paragony dokumentujące dodatkowe wydatki, aby móc domagać się rekompensaty.

Jak domagać się odszkodowania za opóźniony lot?

Aby ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot, możesz zgłosić swoje roszczenie bezpośrednio do linii lotniczych. Warto wiedzieć, że w przypadku lotów czarterowych również przysługuje odszkodowanie na tych samych zasadach co dla lotów regularnych.

Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, możesz skorzystać z usług firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań lotniczych. Jedną z nich jest AirCashBack, który ma ponad 11 lat doświadczenia w dochodzeniu praw pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *