Niemcy – kierunek idealny na zimowe wakacje

gdzie na narty do Niemiec z dziećmi

Sezon zimowy nieodłącznie kojarzy się z jazdą na deskach – jedną lub dwóch. Snowbord często kojarzy się z młodymi ludźmi i szaleństwem na stoku. Narty – stanowią domenę dorosłych. I to by było na tyle w temacie stereotypów! Zima nie jest dla nudziarzy! Wystarczy napisać sowo ZIMA i odczytać je wspak: AMIZ! Wydawać by się mogło, że taki wyraz nie istnieje, a jednak! Tłumacząc z j. angielskiego, to skrót słowa AMAZING, czyli ZDUMIEWAJĄCY/ ZADZIWIAJĄCY/ NIESAMOWITY. Jak zima!

rodzinne ferie zimowe Niemcy

Myśląc o wakacjach w Niemczech, większość z nas ma na myśli raczej sezon letni. Prawda jest jednak taka, że w Niemczech jest sporo ośrodków zimowych, które idealnie nadają się na narciarski urlop rodzinny. Badenia-Wirtembergia, Alpy Bawarskie, Harz, Las Bawarski, Hochsauerland – to najważniejsze ośrodki zimowe Niemiec z bogatym wachlarzem atrakcji! Wielu kojarzy takie miejsca jak Wilingen, czy Garmisch Partenkirchen ze skokami narciarskimi. Jednak zimowa oferta Niemiec to nie tylko skocznie! W zależności od stopnia zaawansowania, stylu jazdy i doboru sprzętu, można wybrać dla swojej rodziny właściwy kierunek.

Gdzie z dzieckiem na narty do Niemiec

Początkujący miłośnicy desek z pewnością docenią szerokie i łagodne stoki okolic Schwarzwaldu i Jury Szwabskiej. Świetna infrastruktura, nowoczesne wyposażenie i bogata oferta noclegowa to niewątpliwe atuty tego regionu. Narciarskim centrum sportów zimowych w Badenii-Wirtembergii jest oczywiście najwyższa góra Schwarzwaldu, Feldberg (1493 m), wokół której zgrupowane jest kilka mniejszych terenów narciarskich. Przy śnieżnej zimie to niemal wymarzony kierunek, by wybrać się z dziećmi i potrenować sporty zimowe! Niewielkie przewyższenia terenu sprawiają, że region ten to również idealne miejsce do treningów narciarstwa biegowego! Tak modne w ostatnich latach biegówki można trenować w każdym wieku – warto więc przemyśleć wybór nart, które najbliższej zimy powinniśmy nawoskować.

Najlepsze miejsca na narty w Niemczech

Dla bardziej wymagających czekają Alpy Bawarskie z najwyższym szczytem Niemiec: Zugspitze. To właśnie tutaj alpejczycy trenują na słynnej trasie zjazdowej Mistrzostw Świata, czyli Kandahar. Bo nie ma to jak spora dawka adrenaliny dla orzeźwienia ciała i umysłu! W tym rejonie najpopularniejsze są dwa ośrodki narciarskie: Hausberg – Alpspitz i lodowcowy ośrodek narciarski Zugspitzplatt.
Ośrodek posiada 17 tras o łącznej długości ponad 15 km, obsługiwanych przez 8 orczyków. Warty polecenia jest piękny, 5-kilometrowy zjazd rozpoczynający się w drodze na Zugspitzplatt, na stacji Riffelriss, a kończący nad brzegami jeziora Eibsee.

Hausberg – Kreuzeck – Alpspitz (Classic Gebiet) oferuje 19 tras o łącznej długości ponad 34 km, które są obsługiwane przez 18 wyciągów. 

Rodzinny wyjazd zimowy to też wyjątkowe atrakcje:
atrakcje zimowe dla dzieci Niemcy

Sprawdź: Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Wyjazd rodzinny to nie lada wyzwanie, zwłaszcza pod kątem logistycznym. Zimą częstą opcją wyjazdu dla rodzin z dziećmi są wakacje z dojazdem własnym. Narty, snowboard, buty, kaski, odzież techniczna – wszystko to zajmuje sporo miejsca i ma swój ciężar, przez co przelot samolotem przy 4-osobowej ekipie byłby kosztowny. Transport własnym autem to zimą często najlepsze rozwiązanie. Zwłaszcza, że granicząc z Niemcami, możemy swobodnie podróżować. Przykładowa długość przejazdu ze Szczecina do Berchtesgaden trwa ok. 8 godzin (porównując: przejazd samochodem z Trójmiasto do Zakopanego - tyle samo czasu). To niewiele, biorąc pod uwagę komfort wypoczynku na miejscu, w porównaniu z polskimi ośrodkami narciarskimi.

Przykładowo cena za przejazd 1 km w Regionie Berchtesgaden podczas 6-dniowego pobytu to 16 zł, a Białce Tatrzańskiej – niemal 24 zł/ 1 km… W Regionie Berchtesgaden na 1 karnecie narciarskim można pośmigać na ponad 40 km tras (Białka Tatrzańska – 15 km na jednym karnecie). Większa liczba kilometrów, to mniejsze kolejki do wyciągów, możliwość swobodniejszego przejazdu na stokach i komfortowy wypoczynek na łonie przyrody!

Poniżej – orientacyjne ceny na sezon 2015/ 2016  

Miejscowość/
Obiekt noclegowy

Długość pobytów

Wyżywienie

Skipass

Transport

Cena w PLN łącznie

Uwagi

Berchtesgaden

Hotel Binderhäusl **

2,5 *

7 noclegów

all inclusive

tak (6-dniowy)

własny

1716,00 x 2 = 3432,00

Dzieci do 11. roku życia otrzymują 100% zniżki!

Pokój rodzinny. I poł. stycznia 2016

Berchtesgaden

Gasthof Anötzlehen ***

7 noclegów

all inclusive

tak (6-dniowy)

własny

1544,00 x 2 = 3088,00

Dzieci do 11. roku życia otrzymują 100% zniżki!

Pokój rodzinny. I poł. stycznia 2016

Berchtesgaden

Hotel Seimler ***

7 dni

all inclusive

tak (6-dniowy)

własny

3654,00

Pokój 2-osob./2 dostawki

Ramsau

Alpenhotel Beslhof ***

7 noclegów

HB PLUS

tak (6-dniowy)

własny

1759,00 x 2 = 3518,00

Dzieci do 11. roku życia otrzymują 100% zniżki!

Pokój 2-osob./2 dostawki prysznic/WC. I poł. stycznia 2016

Berchtesgaden

Alpensport-Hotel Seimler ***

7 noclegów

all inclusive

tak (6-dniowy)

własny

1759,00 x 2 = 3518,00

Dzieci do lat 10 otrzymują 100% zniżki!

Gdyby śnieg nie dopisywał... 

...nie należy rezygnować z zimowego szaleństwa! Niemcy mają bogatą ofertę krytych hal narciarskich. Do najważniejszych należą: Alpincenter Bottrop, Alpincenter Hamburg-Wittenburg, czy Jever Skihalle Neuss.  Alpincenter Bottrop to najdłuższy na świecie kryty stok narciarski! Znajduje się w Zagłębiu Ruhry i liczy sobie ponad 640 m! Jest się gdzie wyszaleć. Konstrukcja powstała na hałdzie dawnej kopalni węgla, w Zagłębiu Ruhry. Hala posiada stok dla narciarzy zaawansowanych, początkujących oraz snowpark.

Jak widać – umiarkowane ceny, zróżnicowane formy sportów zimowych i całoroczna oferta ośrodków zimowych w Niemczech dają do myślenia. Biorąc pod uwagę wszystkie ZA i PRZECIW - należy pochylić się nad ofertę narciarską Niemiec i może już najbliższej zimy wybrać się właśnie w tym kierunku?

fot. German National Tourist Board