Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

atrakcje dla dzieci Hel Półwysep Helski

Wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża pozwala zapoznać się z historią polskiej wojny obronnej w 1939 roku i zwiedzić unikatowe obiekty militarne.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Rejon umocniony Hel był jednym z najdłużej bronionych miejsc w Polsce podczas kampanii wrześniowej II wojny światowej (opór trwał tutaj aż 32 dni). Jeszcze przed wojną zbudowano tu liczne konstrukcje obronne i ustawiono działa nabrzeżne. Potem, po przejęciu przez wojska niemieckie, ustawiono tu baterie artylerii nadbrzeżnej, w tym najbardziej znaną, składającą się z 3 dział kalibru 406 mm (największe w historii działa stosowane w bateriach stacjonarnych) baterię Schleswig-Holstein. W tych obiektach, po odrestaurowaniu, działa obecnie Muzeum Obrony Wybrzeża, będące częścią Helskiego Kompleksu Muzealnego, w którego skład wchodzi także Muzeum Helu, Muzeum Kolei Helskich oraz stanowisko baterii Laskowskiego na Cyplu Helskim.

Sprawdź również: Półwysep Helski i okolice - atrakcje dla dzieci

Półwysep Helski bunkry wąskotorówka atrakcje

Siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża mieści się w Helu, w lesie pomiędzy miastem a plażą, a zatem to świetna okazja, żeby wybrać się przy okazji na spacer po malowniczych zakątkach. Głównym obiektem wystawienniczym muzeum jest stanowisko ogniowe B-2 „Bruno”, w którym obecnie mieści się kilkanaście wystaw stałych i czasowych, m.in. sala komandora Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy jednej z baterii, patrona muzeum), wystawa „Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku”, „32 dni Obrony Helu”, „Wojna i Medycyna” oraz największa ekspozycja granatów w Polsce.

bunkry Hel militaria muzeum opinie atrakcje

W lesie obok urządzono skansen militarny z armatami, minami, torpedami i taborem kolejowym. Tu też znajduje się stacja kolejki wąskotorowej dowożącej turystów do Muzeum Kolei Helskich. W wieży kierowania ogniem znajdują się kolejne ekspozycje, a na szczycie taras widokowy.

Muzeum Obrony Wybrzeża Półwysep Helski bunkry atrakcje

Godziny otwarcia Muzeum Obrony Wybrzeża Hel

kwiecień, październik – 10.00-16.00

maj, wrzesień – 10.00-17.00

czerwiec – 10.00-18.00

lipiec, sierpień – 10.00-19.00

W okresie otwarcia muzeum czynne jest codziennie

Muzeum Obrony Wybrzeża

ul. Helska 16

84-150 Hel

Widzieliście niesamowite stanowiska baterii i wystawy w Muzeum Obrony Wybrzeża? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.