Międzyrzecki Rejon Umocniony

Rodzinne atrakcje lubuskie

Zwiedzanie jednych z największych na świecie fortyfikacji podziemnych to wspaniała przygoda i niezapomniane przeżycie. Zobaczcie na własne oczy czym jest Międzyrzecki Rejon Umocniony - także w gronie rodzinnym!

Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień rozciągający się na odcinku około 100 km. Składa się ze schronów bojowych oraz łączących je podziemnych tuneli o łącznej długości 30 km. Powstał przed drugą wojną światową dla obrony wschodniej granicy Niemiec, w trakcie wojny był wykorzystywany do obrony przed Armią Czerwoną. Położony jest strategicznie w łuku Odry i Warty, aby powstrzymać ewentualne uderzenie skierowane w kierunku Berlina.

Bunkry Pniewo

​Zwiedzanie Międzyrzecki Rejon Umocniony 

W miejscowości Pniewo, na szlaku fortyfikacji, działa obecnie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Tutaj też rozpoczynają się podstawowe trasy zwiedzania. Przewodnicy pokazują działa pancerne i niezwykłe betonowe zapory przeciwczołgowe zwane Zębami Smoka, oprowadzają turystów po istniejących elementach fortyfikacji, urządzeniach hydrotechnicznych i bunkrach. Najbardziej znanym z nich jest Panzerwerk 717, który jako jedyny zachował się w stu procentach. W środku został odrestaurowany, odtworzono też jego wyposażenie. W Pniewie możemy także zobaczyć skansen sprzętu wojskowego oraz salę wystawową z eksponatami dotyczącymi historii i przyrody MRU. Działa tu również kantyna w stylu wojskowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że największą atrakcją są tu podziemne korytarze. Do wyboru mamy dwa warianty wycieczki, krótszą (ok. 1,5 godz.) i dłuższą (2,5 godz.), trzeba więc mierzyć siły na zamiary, zwłaszcza jeśli podróżujemy z małymi dziećmi. Po wcześniejszym uzgodnieniu można również zaplanować inną trasę. Trzeba jeszcze pamiętać, że w podziemnych korytarzach przez cały rok utrzymuje się stała temperatura (między 10 ºC a 12 ºC), dlatego nawet latem warto mieć ze sobą coś cieplejszego. Po tunelach jeździ nawet drezyna. Ale mają one też swoich stałych mieszkańców – nietoperze. Wedle najnowszych danych jest ich tu prawie 40 tysięcy. Nie trzeba się ich jednak obawiać, stworzony został dla nich Rezerwat przyrody Nietoperek i raczej żaden z nich nie wkręci nam się we włosy podczas zwiedzania.

atrakcje dla dzieci Pniewo

 

Godziny otwarcia Międzyrzecki Rejon Umocniony

OKRES LETNI
  • pon. – pt. – 9:00 – 17:00
  • sob. – niedz. – 10:00 – 17:00
OKRES ZIMOWY
  • pon. – pt. – 9:00 – 15:00
  • sob. – niedz. – 10:00 – 15:00

Lokalizacja Międzyrzecki Rejon Umocniony