Malediwy z dzieckiem

rodzinne Atrakcje Malediwy

Egzotyczne Malediwy to coś dla tych, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę. Warto je odwiedzić, bo nie wiadomo, czy wkrótce nie znikną.

Około 500 km na południowy zachód od Indii, na Oceanie Indyjskim, leży niezwykły archipelag i państwo o tej samej nazwie – Malediwy. Łącznie obejmuje prawie 1200 wysepek, z czego tylko około 1/6 jest zamieszkana. Wysepki te skupiają się wokół 26 atoli koralowych, które narosły na podziemnym łańcuchu wulkanicznym. Najwyższy punkt całego archipelagu znajduje się jedynie 2 m n.p.m. Takie niesamowite położenie ma jednak swoje złe strony – wyspom grozi całkowite zalanie. Piękne plaże i bardzo ciepły klimat przyciągają tu wielu turystów. Najłatwiej na Malediwy można dolecieć samolotem, przesiadając się na którymś z wielkich europejskich lotnisk, np. w Londynie czy Frankfurcie. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się na wyspie Hulhule, która jest częścią Male – stolicy kraju, połączoną z nią często kursującymi promami.

Malediwy z dziećmi opinie atrakcje

Malediwy - temperatury - kiedy na wakacje?

Na Malediwach jest ciepło przez cały rok. Średnie temperatura dobowa powietrza to około 27 ˚C. Temperatura wody nie ulega dużym wahaniom, cały czas oscylując w granicach 26-29 ˚C Występują tu dwie pory roku, charakterystyczne dla klimatu równikowego. Pora sucha trwa mniej więcej od grudnia do kwietnia i jest wtedy bardzo słonecznie, a zatem to świetny moment na wyjazd z dziećmi np. na ferie zimowe. Pora deszczowa zaczyna się w maju i kończy w listopadzie. Wciąż jest ciepło, ale często zdarzają się deszcze, można jednak trafić też i na słoneczne dni. W tym okresie na Malediwy przyjeżdża wielu surferów ze względu na duże fale.

rodzinne atrakcje Malediwy nurkowanie

Malediwy na wakacje z dzieckiem

Turystyka koncentruje się w resortach położonych na osobnych wyspach, na których rosną wspaniałe palmy kokosowe czy bananowce. Plaże z czystym białym piaskiem należą do najpiękniejszych na świecie. Morze jest tu krystalicznie czyste, z wspaniałymi lagunami i rafami koralowymi, dzięki czemu istnieje mnóstwo rewelacyjnych lokalizacji do nurkowania. W morskich głębiach wokół Malediwów żyje około 2000 gatunków ryb, w tym największy na świecie rekin wielorybi (niegroźny dla ludzi) i wiele gatunków żółwi. Są też zatopione wraki i podwodne jaskinie. Różnorodność terenów do nurkowania pozwala na świetną zabawę zarówno doświadczonym, jak i początkującym. Można też wynająć instruktora. Pomiędzy wyspami można przemieszczać się łodziami chętnie udostępnianymi dla turystów. Dużą frajdę stanowi rejs lokalną odmianą łodzi nazywaną Dhoni, podczas którego można podziwiać piękne widoki. Rozbudowane są też połączenia wodolotami, dzięki którym można obejrzeć niezwykłe wyspy z powietrza. Co ciekawe, na Malediwach obowiązuje lewostronny ruch drogowy, co jest pozostałością protektoratu brytyjskiego.

Azja wczasy z dzieckiem Malediwy

Największe miasto i stolica Malediwów – Male – to właściwie jedyny (obok Addu) ośrodek miejski na wyspach. Ze względu na niewielkie rozmiary, należy do najgęściej zaludnionych na świecie. Otoczone jest wielkim betonowym falochronem, który chroni przed zalaniem. Głównym placem w mieście jest Plac Republiki, przy którym znajduje się Centrum Islamskie z największym na wyspie zabytkowym meczetem. Warto zobaczyć też inny meczet – Meczet Piątkowy zbudowany z koralowca, Park Sułtański i Muzeum Narodowe. Natomiast Pomnik Tsunami jest pamiątką po ogromnej tragedii, jaka wydarzyła się na Malediwach w 2004 roku, kiedy duża część miasta znalazła się pod wodą w wyniku uderzenia fali Tsunami.

Malediwy wyspy atrakcje dla dzieci nurkowanie

Blisko setka wysp-resortów zapewnia turystom świetne warunki do wypoczynku. Do najbardziej znanych należą Hithadhoo, Fuamulaku czy Landaa Giraavaru. Często rolę pokoi hotelowych pełnią wille stylizowane na tradycyjne budownictwo. Do dyspozycji gości są liczne restauracje, bary, baseny czy centra spa. W wielu wypadkach infrastruktura jest dostosowana do potrzeb dzieci – jest specjalne menu w restauracjach, pokoje rodzinne, Kids Cluby, animacje, dyskoteki, szkoły nurkowania dla najmłodszych. Można tu też liczyć na wiele atrakcji – rejsy wycieczkowe, zwiedzanie wysp, oglądanie delfinów, sporty plażowe. Organizowane są wieczory tematyczne z lokalną kuchnią. Można też podziwiać pokaz tradycyjnego tańca i śpiewu Bodu Beru, który wykonuje około 20 osób ubranych w stroje ludowe.