Lublin – atrakcje dla dzieci

Lublin rodzinne atrakcje

Lublin jest największym miastem we wschodniej Polsce, posiada bogatą tradycję i kulturę i może zaoferować rodzinom z dziećmi liczne atrakcje.

Już w XIV wieku Lublin zyskał status miasta, a wkrótce zaczął otrzymywać liczne przywileje i stał się jednym z najważniejszych ośrodków w Rzeczypospolitej. O dużym znaczeniu Lublina przypomina choćby zawarta w 1569 roku pomiędzy Polską i Litwą unia lubelska. Wielokulturowy charakter miasta potwierdza znana powieść Isaaca Bashevisa Singera Sztukmistrz z Lublina. Warto odwiedzić to miasto ze względu na jego ciekawą historię, ale też po to, by po prostu miło spędzić czas z rodziną.

zamek królewski Lublin opinie atrakcje

Najbardziej rozpoznawalne architektoniczne wizytówki Lublina to XIV-wieczna Brama Krakowska strzegąca dostępu do Starego Miasta oraz zamek królewski, którego początki sięgają XII wieku. W XIII wieku wybudowano tu romański donżon – jeden z najstarszych zabytków w regionie w formie wieży. Na zamku znajduje się też Kaplica Trójcy Świętej z freskami ufundowanymi przez Władysława Jagiełłę, co czyni z niej jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce. Na zamku mieści się też siedziba Muzeum Lubelskiego (w kolekcji m.in. obraz Jana Matejki Unia Lubelska). Na uwagę – zwłaszcza maluchów – zasługuje także Lubelska Trasa Podziemna biegnąca na odcinku 300 m pod powierzchnią Starego Miasta. Kiedyś były to piwnice kupieckie, które zostały połączone. Działa w nich wystawa multimedialna ilustrująca pożar Lublina z XVIII wieku. Innym, równie przyjemnym sposobem na zwiedzanie Lublina jest podróż zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej odjeżdżającymi w wakacyjne niedziele – trolejbusem Ziutkiem i autobusem Gutkiem.

romański donżon Lublin opinie atrakcje dla dzieci opinie

Żeby lepiej poznać Lublin warto wybrać się do Muzeum Wsi Lubelskiej w formie skansenu, w którym zobaczymy zabytkową architekturę drewnianą z regionu – m.in. cerkiew greckokatolicką, dwory, wiatraki, kuźnie czy zagrody chłopskie. Wielkim przeżyciem dla dzieci będzie też wizyta w Teatrze Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena, w którym pokazywane są spektakle dla dzieci z użyciem klasycznych lalek. W Lublinie organizowane są też ciekawe festiwale i wydarzenia kulturalne, jak Festiwal Legend Lubelskich, podczas którego w przestrzeni miasta odbywają się liczne spektakle i spacery po nieznanych zakątkach, czy spektakularny Carnaval Sztukmistrzów prezentujący sztukę cyrkową i uliczną.

Festiwal Sztukmistrzów Lublin opinie atrakcje najlepsze

W Lublinie znajdziemy także sporo miejsc odpowiednich do rodzinnej rekreacji. Najbardziej znanym jest chyba Zalew Zemborzycki, przy którym działają ośrodki turystyczne, kluby żeglarskie czy wyciąg do nart wodnych. Ciekawie prezentuje się też Ogród Botaniczny UMCS z bogatą kolekcją roślin z całego świata. W przypadku złej pogody można zabrać dzieci do Magic Parku – największej w Lublinie sali zabaw z labiryntami, zjeżdżalniami, torami przeszkód i rurowym placem zabaw.

Lublin atrakcje dla dzieci