Krzywy Las pod Gryfinem

Niezwykły Krzywy Las w województwie zachodniopomorskim zaskakuje i wprawia w osłupienie. Jego baśniowy kształt na pewno spodoba się dzieciom.

Gdy chcemy powiedzieć, że czegoś jest bardzo dużo, mówimy, że jest tego tyle, ile drzew w lesie. Ale takich drzew jak w Krzywym Lesie w Nowym Czarnowie koło Gryfina nie ma nigdzie indziej. Niespotykane krzywizny sosen są prawdziwym ewenementem i do dziś nie udało się jednoznacznie potwierdzić, w jaki sposób powstały.

Krzywy Las Nowe Czarnowo opinie atrakcje

Krzywy Las zajmuje powierzchnię około 0,3 ha, na jego obszarze rośnie mniej więcej 100 sosen o przedziwnym kształcie – tuż nad ziemią pnie wyginają się pod kątem 90˚, tworząc łuk do wysokości 1-3 m, potem dalej rosną prosto. Wszystkie sosny mają wygięte pnie w tym samym kierunku, osiągają wysokość do 15 m, nie są więc zbyt wysokie. Zwłaszcza że ich nasadzenie nastąpiło prawdopodobnie około 1934 roku. Najbardziej prawdopodobna teoria mówi o tym, że drzewa zostały ukształtowane w ten sposób przez człowieka, np. poprzez odpowiednie nacinanie. Takie zabiegi stosowało się kiedyś, aby uzyskać drewno o odpowiednim kształcie potrzebne np. do budowy łodzi czy mebli.

Krzywy Las został uznany za pomnik przyrody. Znajduje się 4 km od Gryfina, w pobliżu Elektrowni „Dolna Odra”. Prowadzi do niego czerwony szlak turystyczny.