Safari w Kenii

Kenia zimą z dzieckiem safari opinie

Zeszłoroczne ferie zimowe spędziliśmy w Kenii. Wyprawę zaczęliśmy od kilku dni błogiego lenistwa w Mombasie, gdzie korzystaliśmy z pięknej pogody i bliskości oceanu.

Mombasa plaże Kenia zima opinie wycieczka z dzieckiem

Mombasa nie jest ciekawym miastem, ale ma jedno fajne miejsce, do którego warto wybrać się z dziećmi - Park Hallera. To nietypowy ogród zoologiczny utworzony w starym wyrobisku wapienia. Rene Haller, specjalista w zakresie ogrodnictwa, w latach pięćdziesiątych sprowadził i zasadził tu tysiące drzew i innych roślin. Po 20 latach tworzenia ekosystemu, sprowadzono do parku zwierzęta i udostępniono go zwiedzającym.

Park zwiedzaliśmy z przewodniczką (jej usługa była bezpłatna). Pokazała nam najciekawsze miejsca, pozwoliła pogłaskać wiekowe, ponad 100-letnie olbrzymie żółwie, zaprowadziła na karmienie hipopotamów; widzieliśmy też antylopy, guźce, bawoły, krokodyle, żyrafy i małpy.

Kenia Mombasa Park Hallera opinie atrakcje dla dzieci

Zwierzęta, poza małpami, żółwiami i żyrafami, mieszkają na wybiegach, jak w zoo. Ale największą atrakcją parku jest możliwość karmienia żyraf. Dwa razy dziennie (o 11:00 i 15:00) zwierzęta są zwoływane i ze specjalnego „tarasu” można je karmić, kupioną wcześniej karmą. Jak zauważyliśmy, chodzą sobie one swobodnie po parkingu przy bramie parku, a na gwizdanie opiekuna podchodzą do turystów. Niesamowite przeżycie!

Kenia Mombasa z dzieckiem atrakcje opinie bezpieczeństwo

Po paru dniach wspaniałego wypoczynku, wyruszyliśmy na nasze pierwsze safari. Aby w Kenii wybrać się na safari, musicie wykupić zorganizowany wyjazd do jednego (lub kilku) z parków narodowych. Zwiedza się je w towarzystwie licencjonowanego kierowcy i/lub przewodnika. Nie możecie wjechać tam sami np. wypożyczonym samochodem. Nie ma takiej opcji, ze względów bezpieczeństwa i turystów i zwierząt. W Mombasie miejscowe biura turystyczne oferują jedno- lub kilkudniowe wycieczki.

Rozkład dnia na safari wygląda codziennie tak samo – pobudka około 5 rano, śniadanie i około 6 wyjazd na podglądanie zwierzaków. Po około 3-4 godzinach wraca się do lodgy (lub udaje w dalszą drogę). Potem lunch, chwila na odpoczynek i relaks w basenie i około 16 wyjazd na kolejne safari. Powrót na noc do lodgy musi się odbyć zawsze przed zachodem słońca, czyli około 19. Kolacja, krótki sen i rano o 5 pobudka.

Kenia Safari opinie z dzieckiem

Jeździ się minibusami lub specjalnymi samochodami terenowymi – z reguły 8-osobowymi. Mają one specjalnie przerobione dachy, które się otwiera i przez nie obserwuje otaczającą przyrodę. Podczas safari nie ma możliwości opuszczenia samochodu ze względu na bezpieczeństwo.

bezpieczeństwo Kenia Safari opinie zima temperatury

Naszym pierwszym celem był Park Narodowy Tsavo West. To pierwszy i największy park narodowy w Kenii, jest też jednym z największych rezerwatów przyrody na świecie. Od razu po przejechaniu przez bramy parku zaczęliśmy przygodę z obserwowaniem dzikiej przyrody - widzieliśmy słonie, żyrafy, zebry, pawiany, antylopy paru gatunków, bawoły, wielobarwne ptaki... A wieczorem, po kolacji, mieliśmy szczęście zobaczyć zwabionego przez pracowników lodgy kawałem soczystego mięsa - lamparta!

lampart na safari w Kenii - wycieczka z dzieckiem opinie

Kolejnego dnia udaliśmy się między innymi do źródeł Mzima - a tam mogliśmy podziwiać stado hipopotamów. Tego dni obserwowaliśmy też liczne słynne czerwone słonie z Tsavo – słonie tam są tego nietypowego koloru, bo obsypują się czerwonym piaskiem - robi to świetne wrażenie!

atrakcje Safari - Kenia - słonie Park Tsavo West

Następnie udaliśmy się do Parku Narodowego Amboseli leżącego przy granicy z Tanzanią, tuż u podnóża góry Kilimandżaro. Tam z kolei mieliśmy okazję zobaczyć lwy, wielkie strusie, guźce, hieny i olbrzymie stada słoni, bawołów i rozmaitych antylop.

Safari Kenia kiedy jechać opinie

W Amboseli wybraliśmy się także do wioski Masajów. Masajowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych plemion w Kenii, chociaż jest równocześnie jednym z najmniej licznych. Jest to grupa etniczna prowadząca półkoczowniczy tryb życia, a jej głównym źródłem utrzymania jest hodowla bydła. Ubierają się oni w piękne czerwone (lub jaskrawe) stroje, noszą efektowną biżuterię z wielobarwnych koralików, a na twarzach mają wzbudzające ciekawość skaryfikacje oraz mocno rozciągnięte uszy. Ich wygląd wzbudza niekłamany podziw. Mogliśmy zwiedzić masajską wioskę, posłuchać opowieści o ich życiu w buszu, mogliśmy zajrzeć do ich "przedszkola" i rozdać drobne upominki maluszkom. Było to bardzo interesujące spotkanie z kompletnie inną od naszej kulturą - jakże barwną i ciekawą!

wioska Masajów Kenia Safari opinie atrakcje wakacje zimą

Kolejne safari odbyliśmy w Parku Narodowym Tsavo East. Tutaj z kolei mieliśmy okazję podziwiać gepardy i kolejne stada lwów, były piękne czerwone słonie, mnóstwo zebr, antylop, bawołów. Widzieliśmy też wielkie stada europejskich (może nawet polskich) bocianów, które spędzały zimę w Kenii. A także inne niesamowite ptaki - dzioborożce, marabuty, dropie, wikłacze, kraski i wiele innych. Wspaniałe miejsce! Niestety w tym parku zakończyliśmy nasze safari i wróciliśmy do Mombasy, a stamtąd do zimowej Polski.

Tsavo East - Safari Kenia opinie opinie wycieczka na Safari Kenia bezpieczeństwo praktyczne porady

Czy wyprawa do Kenii z dzieckiem jest dobrym pomysłem?

Jak najbardziej, jeśli tylko dobrze przygotujecie się do podróży. Safari polecalibyśmy dla dzieci w wieku szkolnym, dla maluchów może być to za męczące. Ale starsze dzieci, będą zachwycone!

O czym należy pomyśleć przed wyjazdem do Kenii z dzieckiem?

Po pierwsze - należy wybrać dobrze termin wyprawy - w porze suchej. W Kenii, leżącej w klimacie równikowym, w ciągu roku występują dwie pory suche i dwie pory deszczowe. Pory suche: od grudnia do marca oraz od lipca do września. Jest wtedy przyjemnie ciepło, wszystkie trasy są przejezdne (w porze deszczowej mogą nie być) i jest mało moskitów.

Po drugie - należy zadbać o zdrowie. Aktualnie nie ma obowiązku szczepień przy wjeździe do Kenii. Są jednak szczepienia zalecane – na żółtą febrę, dur brzuszny i WZW typu A. Wszystkie te szczepienia należy wykonać na kilka tygodni wcześniej od daty planowanego wyjazdu. W Kenii istnieje realne zagrożenie zarażenia się malarią – chorobą pasożytniczą przenoszoną przez komary. Zaleca się przyjmowanie leków antymalarycznych (na malarię nie ma szczepionki) oraz profilaktyka polegająca na używaniu dobrych repelentów (te nasze, popularne w drogeriach nie działają na miejscowe moskity – najlepsze są środki z DEET) oraz zakładania po zmroku ubrań z długim rękawem i długimi nogawkami, aby uniknąć pokąsania, a także spanie pod moskitierą.

Po trzecie - uważajcie na słońce! W związku z dużym upałem, istnieje ryzyko odwodnienia organizmu – zawsze w takie gorące rejony świata polecamy zabranie elektrolitów w saszetkach lub musujących tabletek i regularnie ich zażywanie. Pamiętajcie o kremach z filtrem przeciwsłonecznym – z jak najwyższym faktorem. Kenia leży na równiku, słońce opala tu najsilniej.

Po czwarte - bawcie się wspaniale i wracajcie pełnie niesamowitych wrażeń!

opinie podróże z dzieckiem Mombasa Kenia - blog Tędy i Owędy

Autorzy: www.tedyiowedy.pl - Patrycja, Adam i Amelka (8 lat) to pasjonaci podróży. Mieszkają na Wybrzeżu i często zaglądają w ciekawe zakątki regionu. Pokazują Amelce piękno Polski, kochają zwiedzać Europę, systematycznie oswajają się ze światem. Uwielbiają poznawać nowe miejsca, smaki, zapachy i kolory. Wszyscy troje uwielbiają fotografować i utrwalać piękne momenty z naszego życia, co możecie podziwiać na ich blogu.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"

3 comments

Leave Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *