Gruzja z dzieckiem – wakacje latem

Położona na granicy Europy i Azji Gruzja to niezwykłe bogactwo przyrodnicze, bardzo ciekawa kultura i warunki sprzyjające wakacyjnym wyjazdom.

Gruzja jest niewielkim (ok. 5 mln obywateli), górzystym krajem, leżącym w strefie klimatu podzwrotnikowego. Ale tutaj nawet na małej przestrzeni krajobraz i pogoda mogą szybko się zmieniać. Na północy przebiega potężne pasmo Wielkiego Kaukazu, w którym wiele szczytów osiąga wysokość ponad 5000 m (na terenie Gruzji kilkanaście). W najwyższych partiach gór (powyżej 2500 m n.p.m.) nawet w miesiącach letnich może padać śnieg, a jednocześnie zmiana kierunku wiatru może przynieść temperatury powyżej 25 ˚C. Od zachodu Gruzja ograniczona jest przez Morze Czarne, na którego wybrzeżu mniej więcej od maja do października panuje iście tropikalna pogoda, z temperaturami powietrza przekraczającymi 30 ˚C i temperaturami wody między 25 ˚C a 30 ˚C. Bardzo często zdarzają się popołudniowe burze, nieco łagodzące klimat. Takie połączenie sprawia, że rosną tu owoce cytrusowe, palmy i oliwki. Dużo bardziej sucho i gorąco jest we wschodnio-południowej części kraju.

Gruzja wakacje z dzieckiem opinie atrakcje

Początki państwowości gruzińskiej sięgają połowy I tysiąclecia p.n.e. i wiążą się z państwem Kolchida, które opisane jest w micie o Argonautach, którzy właśnie tutaj wybierają się na wyprawę po złote runo. W greckich mitach pojawia się też najbardziej znany szczyt Gruzji – Kazbek (5047 m n.p.m.), do którego Zeus kazał przywiązać Prometeusza. Miała być to kara za podarowanie ludziom ognia. Długą historię Gruzji i jej niezwykłą spuściznę kulturalną potwierdzają 3 obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNSECO i aż 15 oczekujących na wpisanie, znajdujących się na liście wstępnej. Gruziński alfabet jest jednym z jedynie 14 alfabetów na świecie. Z Polski do Gruzji można dolecieć tanimi liniami lotniczymi, których samoloty lądują w miejscowości Kutaisi.

Gruzja rodzinne atrakcje Tbilisi

Stolicą i zarazem największy miastem Gruzji (ok. 1,5 mln mieszkańców) jest Tbilisi, położone na południowym wschodzie kraju, nad rzeką Kura. To prawdziwa metropolia, w której widoczne są ślady wielu kultur, a wszystkich miejsc wartych odwiedzenia nie sposób wymienić. Tbilisi swoją nazwę wzięło od okolicznych ciepłych źródeł, które do dziś są tu wykorzystywane  w celach leczniczych. Koniecznie trzeba przejść się Aleją Szoty Rustaweliego – główną arterią miasta, przy której znajduje się Parlament i Gruzińskie Muzeum Narodowe. Warto też zobaczyć jeden z największych protestanckich kościołów na świecie – Sobór św. Trójcy, fortecę Narikala, Wielką Synagogę, Katedrę Sioni czy najstarszą świątynie w mieście – bazylikę Anczischati. Nie lada atrakcją jest też wjazd kolejką linową na świętą górę Mtatsminda, na której rozpościera się niewielki park rozrywki z kołem diabelskim i widokiem na stolicę. Żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Gruzji, trzeba odwiedzić tutejsze muzea – Narodowe Muzeum Sztuki, Narodowe Muzeum Historyczne czy Muzeum Gruzińskiej Architektury Ludowej na świeżym powietrzu. Pamiątki najlepiej kupić na pchlim targu na Suchym Moście. Około 20 km od Tbilisi leży pierwsza stolica Gruzji – Mtskheta. To właśnie tutaj powstał pierwszy w Gruzji kościół po przyjęciu chrześcijaństwa w 337 roku, a na jego miejscu w XI wieku wzniesiono stojącą do dziś katedrę Sweti Cchoweli. Tutaj znajduje się grób założyciela Tbilisi, króla Wachtanga I Gorgasaliego, a także, według legendy, szata Chrystusa. Całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

atrakcje dla dzieci Kutaisi Gruzja

Drugim co do wielkości miastem Gruzji, choć znacznie mniejszym od Tbilisi, jest Kutaisi, w zachodniej części kraju. Przepływa przez nie rzeka Rioni. To właśnie tutaj Jazon wraz z kompanami miał poszukiwać złotego runa – w mitologii miasto było określane nazwą Ai. Znakiem rozpoznawczym historycznej części Kutaisi, zwanej Dzielnicą Królewską, jest Biały Most, wokół którego przechodzą najważniejsze ulice miasta. Ale największą atrakcją jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedra Bagrati z XI wieku. Kilkanaście kilometrów od Kutaisi znajduje się też drugi obiekt z listy – klasztor Gelati, znany z przepięknych fresków i mozaik. W okolicy warto jeszcze odwiedzić rezerwat Sataplia, w którym zobaczyć można liczne jaskinie i ślady dinozaurów, zwiedzić muzeum i przejść się po szklanym tarasie widokowym. Niedaleko, w miejscowości Kumistavi, położona jest też Jaskinia Prometeusza. Mieści się ona 40 m pod poziomem morza i ma długość 1,8 km. Podczas zwiedzania podziwiać można wspaniałe szaty naciekowe i przepłynąć łódką podziemną rzekę. Z kolei w miejscowości Katskhi stoi kościółek na samotnej, 40-metrowej skale, przypominającej nieco rodzimą maczugę Herkulesa. Jeszcze jedną ciekawostką przyrodniczą w tym rejonie jest Kanion Okatse, ciągnący się na długości 16 km, wysoki na około 50 m. Są tu też liczne wodospady, z których najwyższy ma aż 70 m.

atrakcje dla dzieci Kumistavi Gruzja jaskinie

Gruzja - gdzie najlepsze plaże

Najbardziej znanym uzdrowiskiem w Gruzji jest Batumi nad Morzem Czarnym, niedaleko granicy z Turcją. To stolica regionu Adżaria, który słynie z przepięknych plaż, m.in. w Kvariati, Sarpi czy Gonio, a także właśnie w Batumi. Poza plażą w mieście jest też jedna z najstarszych starówek w Gruzji, forteca Gonio-Apsaros, reprezentacyjny bulwar, ogród botaniczny, delfinarium i aquapark. Kolejką linową można wjechać na górę Anuria, gdzie znajduje się Argo Entertainment Center z licznymi restauracjami i punktami widokowymi.

Batumi Gruzja opinie atrakcje wakacje z dzieckiem

Poza tym w Gruzji warto odwiedzić jeszcze klasztor Cminda Sameba z XIV wieku. Położony jest na północy, niedaleko miasta Stepancminda na wysokości 2170 m n.p.m. Jest stąd piękny widok na Kazbek. Klasztor leży na szlaku Gruzińskiej Drogi Wojennej, głównego szlaku kaukaskiego znanego już od starożytności. Znajduje się przy nim wiele zabytków i malowniczych punktów widokowych. W Gruzji odkryto też najstarsze szczątki ludzkie poza Afryką, datowane na 1,8 mln lat temu – w miejscowości Dmanisi na Małym Kaukazie. Na uwagę zasługuje też Wardzia – skalne miasto na zboczu góry Eruszeli niedaleko Aspindzy. Zostało założone w 1185 roku dla ochrony przed Mongołami. Posiadało aż 6000 pomieszczeń, w tym m.in. klasztor.

Kutaisi Gruzja wakacje z dzieckiem latem