Gdańsk Stare Miasto – co zobaczyć?

Gdańsk Główne Miasto rodzinne atrakcje

Odwiedzając Gdańsk, nie można pominąć historycznego centrum miasta, które wciąż urzeka wspaniałą architekturą i niepowtarzalną atmosferą. Sprawdźmy więc jakie miejsca koniecznie warto odwiedzić!

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Reprezentacyjna i zarazem zabytkowa część Gdańska jest uważana za jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Polsce. Składają się na nią dwie historyczne dzielnice – Stare i Główne Miasto, które jednak często określa się wspólną nazwą Stare Miasto lub po prostu -  starówka. Można tu zobaczyć wyjątkowo cenne zabytki z różnych okresów, nawiązujące do wielu stylów architektonicznych, tworzone przez stulecia przez artystów z całego świata. Tak duży i zwarty zespół urbanistyczny posiada też swój własny, niemal magiczny klimat. Dzięki temu, że większość najciekawszych zabytków skupiona jest wokół Traktu Królewskiego, można je poznawać podczas miłego rodzinnego spaceru.

Gdańsk zwiedzanie z dzieckiem

Trakt Królewski

Główną trasą turystyczną i centralną osią gdańskiej starówki jest Trakt Królewski, nazywany też Drogą Królewską, w nawiązaniu do trasy uroczystych wjazdów polskich monarchów do miasta. Tym odcinkiem dojdziemy od przystanków komunikacji miejskiej aż nad Motławę. Zaczyna się renesansową Bramą Wyżynną z XVI wieku, która stanowi pozostałość fortyfikacji obronnych. Wcześniej te rolę pełnił zespół przedbramia z XIV wieku, przebudowany po wzniesieniu Bramy Wyżynnej na Katownię z Wieżą Więzienną. Dzisiaj mieści się tu Muzeum Bursztynu. Zaraz za nim znajduje się Złota Brama z charakterystycznymi dla renesansu niderlandzkiego zdobieniami. Istniejąca wcześniej na jej miejscu gotycka brama nazywana była Długouliczną. Podobną, reprezentacyjną funkcję pełniła również Złota Brama. Przylega do niej gotycki Dwór Bractwa św. Jerzego zwieńczony ozdobną figurą św. Jerzego zabijającego smoka (na pewno spodoba się dzieciom).

 

Sprawdź również: Pomorskie - atrakcje dla dzieci

Po przejściu przez Złotą Bramę wchodzimy na ulicę Długą, przy której w pieczołowicie odrestaurowanych kamienicach działa masa restauracji, barów i cukierni. Warto zwrócić uwagę na Dom Uphagena pod numerem 12. To kamienica z oryginalnym wyposażeniem z XVIII wieku należąca niegdyś do słynnego gdańskiego rajcy. Obecnie działa tu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Warto odwiedzić, jeśli zastanawiacie się, jak żyli kiedyś bogaci gdańszczanie. Idąc dalej Długą, dochodzimy do gotycko-renesansowego monumentalnego Ratusza Głównego Miasta – dawnej siedziby władz miejskich. Dziś mieści się tu oddział Muzeum Gdańska, w którym oglądać można wspaniały wystrój świadczący o bogactwie gdańskich mieszczan. Jest tu też wieża widokowa, na której znajduje się zegar i carillon.

Za ratuszem ulica Długa rozszerza się i przechodzi w Długi Targ, pełniący kiedyś funkcję rynku. Tu od razu na pierwszy plan wysuwa się Dwór Artusa – miejsce spotkań bogatych kupców i bractw. Wnętrze z kosztownym wyposażeniem – monumentalnymi obrazami, gobelinami, rzeźbami i niesamowitym 11-metrowym piecem udostępnione jest do zwiedzania, tu bowiem także działa oddział Muzeum Gdańska. Przed Dworem Artusa stoi słynna fontanna Neptuna, którą dzieci wprost uwielbiają. Bez kilku zdjęć na pewno się nie obejdzie. Trakt Królewski zamyka Zielona Brama z XVI wieku, będąca niegdyś siedzibą towarzystwa Przyrodniczego. Obecnie mieści się tu Gdańska Galeria Fotografii i oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Dwór Artusa Długi Targ opinie zabytki Gdańsk

Długie Pobrzeże i Mariacka

Nadwodny deptak – Długie Pobrzeże – zaczyna się tuż za Zieloną Bramą i przechodzi wzdłuż Motławy. Znajdują się przy nim liczne charakterystyczne dla Gdańska bramy wodne, które zapewniały bezpośredni dostęp do przypływających statków. Jedną z takich bram jest Brama Mariacka, przez którą można dostać się na ulicę Mariacką prowadzącą bezpośrednio do Bazyliki Mariackiej. Ta najwyższa na świecie ceglana świątynia to jeden z największych skarbów Gdańska. Przy Długim Pobrzeżu znajduje się też inna słynna brama wodna – Żuraw, pełniący także funkcję dźwigu portowego. To najstarszy i największy tego typu obiekt w Europie (I poł. XV wieku). W środku działa filia Narodowego Muzeum Morskiego, a tuż obok Ośrodek Kultury Morskiej – nowoczesne interaktywne centrum nauki uwielbiane przez dzieci.

atrakcje dla dzieci Gdańsk Żuraw

Inne zabytki

Po przejściu Traktu Królewskiego i Długiego Pobrzeża można wrócić na północny zachód, np. ulicą Szeroką i dojść w rejon historycznego Starego Miasta. Przy ulicy Rajskiej znajduje się przyjemny skwerek idealny na odpoczynek - plac im. Jana Heweliusza. Stoi tu fontanna podświetlana po zmroku oraz pomnik tego słynnego gdańskiego astronoma. Ze skweru widać Ratusz Staromiejski, który przestał pełnić swoją rolę po wybudowaniu Ratusza Głównego Miasta oraz Wielki Młyn przy Kanale Raduni. Naprzeciwko znajduje się Kościół św. Katarzyny z ogromnym carillonem składającym się z 50 dzwonów. Odbywają się w nim koncerty.

atrakcje dla dzieci Gdańsk Wielki Młyn fontanna

To oczywiście tylko część wspaniałych zabytków w rejonie gdańskiego Śródmieścia. Resztę możecie odkrywać sami.

Polecamy również: Gdańsk - atrakcje dla dzieci

2 comments

Leave Comment