Wspomnienie z wakacji – Częstochowa z dzieckiem

Częstochowa rodzinne atrakcje śląskie

Wakacje, czas odpoczynku, zabawy, beztroski, ale też czas wyzwań dla rodziców... co zrobić, żeby nie był to czas zmarnowany, żeby wszyscy dobrze się bawili, żeby zostały piękne wspomnienia i żeby nie zbankrutować? ;) Wspólny urlop, całą piątką, to zaledwie tydzień, malutki wycinek wakacji, resztę czasu trzeba było kombinować ;)

Rewa rodzinne atrakcje urlop nad morzem

Wakacje w mieście nie muszą być nudne, trzeba się tylko porządnie rozejrzeć dookoła. Naprawdę, każdy w swojej okolicy ma ciekawe miejsca! Mieszkamy w Częstochowie, znamy niemal wszystkie zakamarki miasta, ale lubimy odkrywać je co jakiś czas na nowo. W wakacje urządzaliśmy coolturalne środy. Dlaczego środy? Bo w środy wstęp na wystawy stałe w Muzeum Częstochowskim jest darmowy :) Odwiedziliśmy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie w wydrążonych pod ziemią korytarzach odtworzono wygląd prawdziwej kopalni. Są tam prawdziwe tory i wagoniki wypełnione rudą, zabytkowe sprzęty używane przez górników i ratowników.

Częstochowa atrakcje dla dzieci śląskie

rodzinne atrakcje kopalnia Częstochowa

Byliśmy w Rezerwacie Archeologicznym, utworzonym w miejscu cmentarzyska ludności kultury łużyckiej. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały groby i szczątki zmarłych, przedmioty pochodzące z odległych czasów, brały też udział w ciekawych warsztatach prowadzonych w Rezerwacie, bawiły się w archeologów i odkrywały historię przez dotyk. Zajęcia w Rezerwacie Archeologicznym są płatne (symboliczne 5 zł od dziecka) i trzeba rezerwować wcześniej, wszystkie informacje podane są na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego.

atrakcje dla dzieci Częstochowa

Ciekawa okazała się również wyprawa na zabytkowy cmentarz żydowski. Drzewa i macewy porośnięte bluszczem tworzą tam niesamowity klimat. Wizyta na cmentarzu była dobrą okazją do pokazania dzieciom różnic kulturowych, od razu zauważyły brak zniczy, a kamyki ułożone na grobach wzbudziły ciekawość. Na wystawie w częstochowskim Ratuszu poznaliśmy historię miasta i okolic. Przechodząc przez kolejne sale, odbyliśmy niezwykłą podróż, od czasów prehistorycznych do teraźniejszości. Po raz kolejny oglądaliśmy też panoramę miasta z wieży widokowej w Ratuszu, z tej perspektywy wszystko wygląda inaczej, a widoki są naprawdę rozległe, dostrzec można nawet ruiny zamku w Olsztynie. W Muzeum Zapałek obejrzeliśmy kolejne etapy procesu produkcyjnego i ogromne maszyny, dzięki którym otrzymuje się malutkie zapałki, a także niezwykłą kolekcję rzeźb z zapałek.

atrakcje dla dzieci śląskie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Częstochowie jest tyle fajnych miejsc! Większość kojarzy nasze miasto z Jasną Górą. Na Jasnej Górze też oczywiście byliśmy... skarbiec, zbrojownia, jasnogórskie wały, wspinaczka na wieżę, spacer po podjasnogórskich parkach to punkty obowiązkowe do zaliczenia z dziećmi. Zostaliśmy stałymi bywalcami miejskich imprez, szczególnie prowadzona przez miasto akcja "Aleje tu się dzieje" dostarczyła nam wielu rozrywek. Lepiliśmy z gliny podczas warsztatów ceramicznych w samym centrum miasta, zaliczyliśmy kilka koncertów, przedstawienia, wernisaże, a prawdziwym hitem było spotkanie z bohaterami literackim i przejazd przez centrum Częstochowy piętrowym londyńskim autobusem. Mogliśmy między innymi zagrać z Harrym Potterem, poskakać na skakance z Alicją z Krainy Czarów, wypić herbatkę z Szalonym Kapelusznikiem, powariować z misiem Paddingtonem i Puchatkiem.

Aleje tu się dzieje Częstochowa atrakcje dla dzieci

Częstochowa piętrowy autobus atrakcje dla dzieci

Częstochowa z dzieckiem opinie atrakcje

Regularnie zaglądaliśmy do roślinek, które wiosną posadziliśmy w Ogrodzie Publicznym w samym centrum miasta, koło ratusza. Pogoda w te wakacje nie rozpieszczała, ale gdy tylko się dało, szaleliśmy na miejskiej pływalni. Oj działo się w te wakacje, działo się! a to wszystko w naszym mieście, w Częstochowie :)

śląskie atrakcje dla dzieci

Częstochowa  z dzieckiem opinie

Informacji o odbywających się w mieście i okolicy imprezach, o ciekawych miejscach i interesujących zajęciach szukaliśmy w internecie, broszurach informacyjnych i gazecie wydawanej przez miasto, w lokalnej telewizji. Po wakacjach zostały świetne pamiątki - nagrania programów TV i zdjęcia w gazetach z różnych wydarzeń, w których braliśmy udział, a my na tych zdjęciach i nagraniach oczywiście jesteśmy :)

atrakcje dla dzieci śląskie

Atrakcji w mieście nie brakowało, a poza miastem było jeszcze lepiej. Zwiedzaliśmy naszą najbliższą okolicę - Jurę Krakowsko-Częstochowską. Były zamki, góry, doliny, jaskinie i...pustynie! Kto nie wierzy, niech zajrzy do nas na www.facebook.com/dwaplustrzy ;)

zamki śląskie rodzinne atrakcje

atrakcje dla dzieci śląskie jaskinie

Sprawdź również: Śląskie - atrakcje na niepogodę