Łazienki Królewskie Warszawa

atrakcje dla dzieci Warszawa park Łazienki

Najbardziej znany park w Polsce – słynne „Łazienki” to ulubione miejsce wypoczynku tysięcy mieszkańców Warszawy i turystów.

Sprawdź koniecznie: warszawa-z-dzieckiem-Smart-Kids-2023

Łazienki Królewskie to wyjątkowo cenny historycznie zespół pałacowo-ogrodowy. Swą nazwę wziął od barokowego pawilonu łaźni, który postawił tu już w XVII wieku Stanisław Herakliusz Lubomirski. W XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski przebudował go w stylu klasycystycznym i uczynił z niego swoją letnią rezydencję. Tak powstał najbardziej charakterystyczny obiekt w kompleksie – Pałac na Wodzie. Dziś zespół pałacowo-parkowy jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie. Odwiedzają go całe rodziny, spędzając wspólnie czas, spacerując malowniczymi alejkami, podziwiając przepiękną architekturę i ciesząc się otoczeniem natury. A dzieci z utęsknieniem wypatrują mieszkających w parku wiewiórek, a czasem też i pawirzeźby Łazienki Warszawa opinie atrakcje

Cały kompleks Łazienek zajmuje powierzchnię 76 ha, z czego blisko 5 ha to zbiorniki wodne. Na teren parku można wejść przez 10 bram. Jest tu łącznie 40 budynków, z których wiele stanowi cenne zabytki. Poza Pałacem na Wodzie, w którym znajduje się galeria królewskich obrazów, warto też wybrać się do Starej Oranżerii z galerią rzeźby i Teatrem Królewskim, do Pałacu Myślewickiego z oryginalnymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha czy do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczącego się w Koszarach Kantonistów z XIX wieku. Duże wrażenie robi też Biały Domek – klasycystyczna willa, która była pierwszym budynkiem postawionym tu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i stylizowany na antyczne ruiny Amfiteatr.

Amfiteatr Łazienki Warszawa rodzinne atrakcje dla dzieci

Oprócz wspaniałej architektury w Łazienkach można znaleźć także piękną przyrodę. W niesamowitych ogrodach można natrafić na wiele malowniczych zakątków, mostków, oczek wodnych, rzeźb czy zegarów słonecznych, rodzimych i egzotycznych roślin. Wiosną zakwita tu nawet 100 tysięcy kwiatów! Trawniki i łąki zajmują ponad 36 ha. Można tu także spotkać wiele gatunków ptaków. Najstarszym ogrodem jest Ogród Królewski urządzony w XVIII wieku w stylu angielskim. To właśnie tutaj znajduje się główna oś spacerowa pomiędzy Białym Domkiem i Pałacem na Wodzie - Promenada Królewska - oraz Ogród Chiński będący odrestaurowanym założeniem zainicjowanym również przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obok Belwederu mieści się XIX-wieczny Ogród Romantyczny, a w Ogrodzie Modernistycznym z XX wieku można podziwiać Palmiarnię oraz słynny pomnik Chopina, przy którym odbywają się latem koncerty.

park Łazienki Warszawa rodzinne atrakcje

Najnowszym obiektem w Łazienkach jest integracyjny plac zabaw przy Alei Chińskiej. W sezonie letnim można też wybrać się w rejs gondolą wokół Ogrodu Królewskiego albo odpoczywać na leżaku. Poza tym działają tu restauracje.

Biały Domek Łazienki Warszawa opinie

Godziny otwarcia Łazienki Królewskie Warszawa

Ogrody otwarte są od świtu do zmierzchu. Zamykane są zwykle o 21.00 w sezonie letnim i o 20.00 poza sezonem.

Wstęp do Pałacu na Wodzie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa jest biletowany i odbywa się od wtorku do niedzieli w różnych godzinach w zależności od pory roku. Dniem wolnego wstępu jest czwartek.

 

Mapa dojazdu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Sprawdź koniecznie: Warszawa z dzieckiem - co zobaczyć?