Najciekawsze budowle świata, które zwiedzimy online – TOP 30

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu petra jordania

Wam też jest ciężko bez podróży? Warto wiedzieć, że najpopularniejsze i najpiękniejsze budowle świata można zwiedzić też bez wychodzenia z domu. Koronawirus nie zabierze nam przyjemności udania się na wirtualną wycieczkę. Zapraszamy na przegląd 30 słynnych budowli świata, które można zwiedzać online. 

 • Tadż Mahal, Indie

Położony w indyjskim mieście Agra marmurowy pałac uznawany jest za najpiękniejsze świadectwo miłości, bo wzniesiono go na życzenie cesarza ku pamięci zmarłej żony (śmierć nastąpiła podczas porodu ich 14 dziecka). Po wybudowaniu grobowca trumnę pokryto warstwą czystego złota. Marmurowa fasada Tadż Mahal jest zdobiona tysiącami kamieni szlachetnych, półszlachetnych i kaligraficznymi dekoracjami i z bliska ukazuje drugi wymiar swego piękna. Budowla powstawała przez 22 lata, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest na liście “7 nowych cudów świata” ogłoszonych w 2007 r.

Wirtualną podróż po Tadż Mahal odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu tadż mahal

 • Wieża Eiffla, Paryż

Wizytówka Paryża, zbudowana w latach 1887-89. Wysoka na 324 metry – gdy powstawała, była najwyższa na świecie i pozostała taką do 1930 r., gdy na Manhattanie wzniesiono wieżowiec 40 Wall Street. Dziś jest piątą co do wysokości budowlą we Francji. Jej konstruktor Gustave Eiffel słynął z budowy kolejowych mostów stalowych, a ażurową konstrukcję ze stali wzniósł w hołdzie nowoczesności i zaawansowanej techniki. Wieża Eiffla ma trzy tarasy widokowe.

Wirtualną podróż w Arts & Culture po wieży Eiffla odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu wieża eiifla

 • Machu Picchu, Peru

Położone w peruwiańskich Andach na wysokości ponad 2000 m n.p.m. tajemnicze miasto Inków słynące z widowiskowych tarasów uprawnych, kamiennych budowli, spektakularnych widoków i… przyjaznych lam. Choć powstało w XV w., odkryto je dopiero na początku XX w. (polecamy poczytać o tym w świetnej “Białej skale” Hugh Thomsona). Miłośnicy trekkingu mogą dotrzeć do Machu Picchu na kilka sposobów,m.in. pieszo słynnym Inca Trail lub dojechać pociągiem z Cuzco. Machu Picchu wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i “7 nowych cudów świata” ogłoszonych w 2007 r. 

Wirtualną podróż po Machu Picchu odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu machu picchu

 • Angkor Wat, Kambodża

Najważniejsza i najpiękniejsza z około 100 świątyń wchodzących w skład kompleksu Angkor w Kambodży, niedaleko Siem Reap. Stworzona na początku XII w. ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu. Szacuje się, iż powstawała ok. 35 lat. Wizytówka architektury Khmerów, w której podziwiać można np. reliefy z blisko 20 tys bohaterami scen z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wirtualną podróż po Angkor Wat odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu angkor wat

 • Wielki Mur Chiński, Chiny

Wbrew plotkom nie widać go z kosmosu. Wielki Mur Chiński nie jest konstrukcją ciągłą, składa się z dłuższych i krótszych fragmentów murowanych, ale też barier naturalnych takich jak wzgórza czy rzeki i rowów. Ciągły system obronny rozciągający się między granicami Korei a pustynią Gobi planowano zbudować za panowania dynastii Ming – w tym czasie faktycznie zbudowano jego najdłuższy fragment. Wielki Mur Chiński umożliwiał skuteczny handel wzdłuż Jedwabnego Szlaku, jednak nigdy nie służył pełnej obronie – był wielokrotnie forsowany. Co roku odbywa się na nim bieg Great Wall of China Marathon. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z 7 nowych cudów świata ogłoszonych w 2007 r. 

Wirtualną podróż po fragmencie Wielkiego Muru Chińskiego odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu wielki mur chiński

 • Sagrada Familia, Barcelona

Jeden z najsłynniejszych kościołów świata powstały w Barcelonie. Wizytówka twórczości Antoniego Gaudíego, który nie zdążył dokończyć swojego dzieła. Budowa rozpoczęła się w 1882 r. i jej ukończenie planowane jest w setną rocznicę urodzin Gaudíego, w 2026 r. Sagrada Familia słynie z imponujących trzech fasad Narodzenia Pańskiego, Pasji oraz Chwały, gotyckich wież (ma ich być łącznie 18) i nieprawdopodobnych detali wewnątrz budowli.

Wirtualną podróż po Sagrada Familia odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu sagrada familia

 • Katedra Notre Dame, Paryż

Perła gotyckiej architektury, której budowa trwała blisko 200 lat. Druga po wieży Eiffla budowla, bez której Paryż nie mógłby istnieć. Ogromnych zniszczeń doznała w trakcie pożaru w kwietniu 2019 r. – dziś jest stopniowo odbudowywana. Jedni mogą kojarzyć ją z powieścią Wiktora Hugo, inni z największymi we Francji organami lub wspaniałym dzwonem Emmanuelem, jeszcze inni – ze skarbcem, w którym można zobaczyć Koronę Cierniową Jezusa, drzazgę i gwóźdź z Krzyża. Była też centrum najważniejszych wydarzeń – to tu Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów, tutaj również Francuzi żegnali przywódcę Charlesa de Gaulle’a.

Wirtualną podróż po wnętrzu Katedry Notre Dame sprzed pożaru odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu katedra notre dame

 • Góra Rushmore, Stany Zjednoczone

Góra, w której przez 14 lat wykuto podobizny głów czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna. Miał upamiętniać tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się historii Stanów Zjednoczonych w czasie pierwszych 150 lat od ich powstania. Warto wiedzieć, że ta góra miała szczególne znaczenie dla rdzennych Amerykanów z plemienia Dakota i dlaczego sprzeciwiali się powstaniu pomnika warto przeczytać w książce “Powrócę jako piorun”. 

Wirtualną podróż z widokiem na Górę Rushmore odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu góra rushmore

 • Wersal, Francja

Perła francuskiego baroku, której głównym projektantem był André Le Nôtre. Rozbudowa pałacu, który na początku był zamkiem myśliwskim, ruszyła w 1663 r. dzięki inicjatywie Ludwika XIV. W 1683 r. pałac miał już 700 komnat i 2 tys. okien. Do 1789 r. i wybuchu rewolucji francuskiej Wersal był siedzibą królów Francji. Po ścięciu Ludwika XVI i Marii Antoniny przed całkowitą ruiną uratował go Napoleon. Dziś zachwyca barokowym przepychem. Są w nim m.in. bezpłatne ogrody i park tworzone przez ok. 40 lat z ok. 300 fontannami (planowano postawić ich aż 1400).  

Wirtualną podróż 3D po Wersalu odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu wersal

 • Akropol, Grecja

Zbiór budynków powstałych w Atenach, w większości ok. IV-V w p.n.e. Do najpopularniejszych należą: Partenon, Świątynia Ateny Nike, Propyleje, Erechtejon czy Teatr Dionizosa. W budowę Akropolu zaangażowany był wybitny rzeźbiarz starożytny Fidiasz. Od 1975 r. prowadzono na miejscu prace konserwatorskie. Akropol znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu akropol

 • Chichen Itza, Meksyk

Prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV – VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z wcześniejszą kulturą Majów, natomiast w części północnej – z późniejszą kulturą Tolteków. Do najpopularniejszych budowli wchodzących w jej skład należą m.in. Świątynia Wojowników, Piramida Kukulkana czy Grobowiec Kapłana. Wpisane w 1988 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. ogłoszone jednym z “7 nowych cudów świata”.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu Chichen Itza

 • Statua Chrystusa Zbawiciela, Brazylia

Pomnik, bez którego widok na brazylijskie Rio z góry Corcovado nie byłby taki sam. Stworzony ku uczczenia niepodległości Brazylii wg pomysłu Hektora da Silvy, zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Ma 30 metrów wysokości i stoi na 8-metrowym cokole. Odległość między końcami palców Jezusa Chrystusa to 28 metrów. Statuę Chrystusa Zbawiciela odsłonięto 12.10.1931 r., a w 2007 r. wpisano na listę 7 nowych cudów świata.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu chrystus w rio

 • Luwr, Francja

Należy do najstarszych i największych muzeów na świecie (powierzchnia ok. 60600 m2) ze zbiorami podzielonymi na działy: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki. W zbiorach ma najpopularniejsze światowe dzieła, w tym np. Mona Lisę Leonarda da Vinci, Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy stelę z kodeksem Hammurabiego. Leży w samym sercu Paryża, nad Sekwaną, na jednej linii z Champs-Élysées – wchodzi tym samym w skład tzw. osi historycznej Paryża. 

Wirtualną podróż po Luwrze odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu luwr

 • Statua Wolności, Stany Zjednoczone

Pomnik zdobiący krajobraz Liberty Island u ujścia rzeki Hudson w Nowym Jorku. Stworzony we Francji w latach 1884-1886 przez francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego. Podarowany przez francuski rząd z okazji 100-lecia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, jako symbol wolności. Przewieziony statkiem do Nowego Jorku i odsłonięty oficjalnie 28.10.1886 r. Jest dziełem francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego, projekt stworzyli Frédéric Auguste’a Bartholdi, Gustave Eiffel i Richard Morris Hunt. Od 1924 r. narodowym pomnikiem Stanów Zjednoczonych, a od 1984 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu statua wolności

 • Krzywa Wieża w Pizie, Włochy

Symbol włoskiej Pizy pełniący funkcję dzwonnicy katedralnej w kompleksie Piazza del Duomo w Pizie. Powstawała przez 199 lat. W trakcie budowy zaczęła przechylać się w jedną stronę, co wielokrotnie próbowano potem korygować. Dziś jest słynna ze swojego kształtu. Wraz z trzema innymi budynkami wchodzącymi w skład kompleksu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu krzywa wieża w pizie

 • Mont Saint Michel, Francja

Góra świętego Michała, znana jako klasztor na wodzie, znajduje się u brzegów Normandii na kanale La Manche, na skalistym brzegu, który regularnie opływają wody oceanu. Choć turyści odwiedzają znajdujące się na wyspie średniowieczne, potężne sanktuarium Michała Archanioła, wielu przyjeżdża, by zobaczyć, jak zjawisko pływów morskich zmienia krajobraz Mont Saint Michel – przypływ odcina wzgórze wraz z opactwem od świata i całkowicie zalewa piachy, które na co dzień je otaczają. Od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu mont saint michel

 • Grand Central Terminal, Stany Zjednoczone

Chyba najsłynniejszy, a na pewno największy, dworzec świata położony w Nowym Jorku. Nazwą nawiązywał do potężnej trasy kolejowej New York Central Railroad, która łączyła największe miasta północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jest okazem niebanalnej architektury wykutej z marmuru i kamienia. Fasadę budynku zdobią statuy Herkulesa, Minerva i Mercurego.

Wirtualną podróż po Grand Central Terminal odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu grand central terminal

 • Kreml, Rosja

Największa średniowieczna twierdza na świecie o łącznej powierzchni 28 hektarów. Położona w Moskwie, na lewym brzegu rzeki Moskwa. Dla zwiedzających otwarta w 1955 r. Turyści przyjeżdżają tu między innymi, by zobaczyć ogromną Dzwonnicę Iwana Wielkiego, wysoką na 81 metrów. Moskiewski Kreml od 1990 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu kreml

Najwyższy budynek świata osiągający 828 metrów położony w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oficjalne otwarcie nastąpiło 4.01.2010 r. po 1325 dniach budowy. Ma ponad 200 pięter, a ok. 160 z nich przeznaczone jest na cele mieszkalne, biurowe i hotelowe. W środku mieści się m.in. meczet, hotel, którego wystrój zaprojektował Giorgio Armani, czy najwyżej położona na świecie restauracja At.mosphere umieszczona na 122. piętrze budynku.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu burj kalifa

 • Most Brookliński, Stany Zjednoczone

Most, który połączył nowojorski Manhattan z Brooklynem oddzielone od siebie East River. W chwili powstania stanowił najdłuższą przeprawę na świecie. Ma długość 1834 m, szerokość 26 m i wysokość 84 m. Ukończono go w 1883 r., budowano niemal bez użycia maszyn, ale budowa kosztowała życie 27 osób, a zdrowie kilkuset robotników. Jeden z największych stalowych mostów wiszących na świecie.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu most brooklynski

 • Opactwo Westministerskie w Londynie, Wielka Brytania

Na początku pełniło funkcję kościoła, potem w VIII w. klasztoru benedyktyńskiego, dziś jest jedną z najważniejszych świątyni anglikańskich. Jego budowę zainicjował Edward Wyznawca. Od czasów Edwarda Zdobywcy było miejscem koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Od XIII w. jest miejscem pochówku zasłużonych dla historii Wielkiej Brytanii osobistości: m.in. Karola Darwina, Winstona Churchilla, Rudyarda Kiplinga czy George’a Byrona. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Wirtualną podróż po Opactwie Westministerskim odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu opactwo westminsterskie

 • Biały Dom, Stany Zjednoczone

Rezydencja i miejsce pracy kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Zbudowany w Waszyngtonie w latach 1792-1800. Biały Dom zawdzięcza swoją nazwę prezydentowi Rooseveltowi. Ma 132 pokoje, 35 łazienek, 16 sypialni, w tym np. Gabinet Kryzysowy, w którym odbywają się tajne narady w razie zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, czy Ogród Różany – miejsce konferencji prasowych prezydenta.

Wirtualny film z Białego Domu zobaczymy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu biały dom

 • Most Golden Gate, Stany Zjednoczone

Most nad cieśniną Golden Gate, łączący San Francisco z hrabstwem Marin w Wielkiej Brytanii. Otwarty 27.05.1937 r. po 4 latach budowy. Stworzenie go kosztowało ponad 27 milionów dolarów, głównym inżynierem był Joseph Strauss, jednak mocno wspierali go w pracy Irving Foster Morrow i Gertruda Morrow. Przez prawie 30 lat był najdłuższym mostem wiszącym na świecie.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu golden gate

 • Muzeum Watykańskie, Włochy

Zespół muzeów zawierający zbiory sztuki, które gromadzili kolejni papieże. Udostępniony do zwiedzania już w 1787 r. W jego skład wchodzi między innymi Kaplica Sykstyńska, Sala Sobieskiego z obrazem Jana Matejki czy Stanze z freskami Rafaela.

Wirtualną podróż po Muzeum Watykańskim odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu muzeum watykańskie

 • Pałac Buckingham, Wielka Brytania

Rezydencja brytyjskiej monarchii, a zarazem największy na świecie pałac królewski o powierzchni ponad 77 tysięcy m2. Udostępniony do zwiedzania od 1992 r. Barokowy pałac Buckingham został zbudowany w 1703 r., w swoim wnętrzu kryje m.in. 52 główne sypialnie, 199 pokoi dla personelu i 70 łazienek. Największym pokojem jest Sala Balowa, miejsce oficjalnych bankietów i kolacji, o powierzchni prawie 660 m2.

Wirtualną podróż po Pałacu Buckingham odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu pałac buckingham

 • Petra, Jordania

Była stolica królestwa Nabatejczyków w czasach antycznych, w skalnym wąwozie w Jordanii. Wśród jej najpopularniejszych budowli znajduje się piętrowa budowla z I-II w. n.e. Al-Chazna zwana “Skarbcem Faraona” czy znacznie od niej większy, ale bardzo do niej podobny Ad-Dajr zwany “Klasztorem”. W 1935 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Wirtualną podróż po Petrze odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu petra

 • Koloseum, Włochy

Amfiteatr w Rzymie, we Włoszech, wybudowany między 70 a 80 r.n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. W Koloseum o długości 188 m, obwodzie 524 m i widownią, na której mogło zasiąść do 50 tysięcy widzów, odbywały się m.in. walki gladiatorów czy polowania na dzikie zwierzęta. Mówi się też, że jest to miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. W 528 r. miały tu miejsce ostatnie igrzyska. W 2007 r. Koloseum ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Galerię 360 stopni możemy obejrzeć po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu koloseum

 • Kapitol Stanów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone

Położona w Waszyngtonie siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych, miejsce spotkań rządu i senatu. Kamień węgielny położył Jerzy Waszyngton. Budynek jest symbolem amerykańskiej demokracji, a kopuła zwieńczona jest posągiem Columbii (żeńskiej personifikacji Stanów Zjednoczonych). Wewnątrz zdobi ją wielki fresk Apoteoza Waszyngtona namalowany w 1865 r. Kapitol ostatecznie ukończono w 1863 r.

Wirtualną podróż po Kapitolu odbędziemy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu kapitol

 • Zamek Neuschwanstein, Niemcy

Średniowieczny zamek zbudowany dla króla Ludwika II Wittelsbacha w niemieckiej Bawarii. Jedna z najpopularniejszych atrakcji Niemiec, dzięki umiejscowieniu na wzgórzu, licznym wieżyczkom, balkonom i dekoracjom forteca wygląda jakby żywcem wyjęta z bajki. Skrywa wypełnione przepychem sale, m.in. Salę Tronową niemal w całości pokrytą złotem. Dostępny do zwiedzania niemal przez cały rok.

Panoramę 360 stopni zobaczymy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu zamek Neuschwanstein

 • Zamek Królewski w Warszawie, Polska

Na zakończenie polski akcent – Zamek Królewski w Warszawie. Początkowo rezydencja książąt mazowieckich, po XVI w. siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1979 r. utworzono w nim muzeum, a rok później razem ze Starym Miastym wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Panoramę 360 stopni zobaczymy po kliknięciu w obrazek poniżej.

30 budowli, które można zwiedzić bez wychodzenia z domu zamek królewski

30 najciekawszych budowli świata, które można zwiedzić online: 

 1. Wieża Eiffla
 2. Tadż Mahal
 3. Machu Picchu
 4. Angkor Wat
 5. Wielki Mur Chiński
 6. Sagrada Familia w Barcelonie
 7. Katedra Notre Dame w Paryżu
 8. Góra Rushmore
 9. Wersal
 10. Akropol w Atenach
 11. Chichen Itza
 12. Statua Chrystusa Zbawiciela
 13. Luwr
 14. Statua Wolności
 15. Krzywa Wieża w Pizie
 16. Mont Saint Michel
 17. Grand Central Terminal
 18. Kreml
 19. Burj Khalifa
 20. Most Brookliński
 21. Opactwo Westministerskie w Londynie
 22. Biały Dom
 23. Most Golden Gate
 24. Muzeum Watykańskie
 25. Pałac Buckingham
 26. Petra
 27. Koloseum
 28. Kapitol Stanów Zjednoczonych
 29. Zamek Neuschwanstein
 30. Zamek Królewski w Warszawie

1 comment

Leave Comment