3 muzea w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem!

Podróżowanie z dziećmi wymaga od rodziców nie tylko wyszukania odpowiedniego noclegu i spakowania walizki, lecz także doboru atrakcji turystycznych, które będą ciekawe dla małego podróżnika. Okazuje się, że w naszym kraju jest dostępnych sporo atrakcji, które zainteresują także najmłodszych. I wcale nie mamy tu na myśli parków rozrywki – dzieci mogą się bowiem świetnie bawić także podczas zwiedzania muzeów!

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Podczas pobytu w Toruniu trzeba koniecznie skosztować lokalnego, tradycyjnego specjału – piernika. Na samym jedzeniu pyszności nie musi się jednak skończyć, zwłaszcza jeśli nasze pociechy zasmakowały się w toruńskich piernikach. Jednym z punktów programu wycieczki po Toruniu można uczynić Żywe Muzeum Piernika – interaktywną placówkę muzealną, stworzoną w 2006 r. przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich. Muzeum mieści się w centrum Torunia, przy ul. Rabiańskiej 9 i oferuje o wiele więcej niż tylko samo poznawanie historii najsłynniejszego toruńskiego wypieku!

Muzeum znajduje się w miejscu XVI-wiecznej zrekonstruowanej piekarni. Odbywa się tu produkcja pierników według starych, miejscowych receptur. Pierniki są wypiekane nie tylko na podstawie zachowanych z dawnych czasów przepisów, ale także przy użyciu tradycyjnych narzędzi i metod. Co istotne, goście mogą nie tylko zobaczyć, jak dawniej powstawały toruńskie pierniki, ale także wziąć udział w ich wypiekaniu – samodzielnie przesiać mąkę, przygotować mieszankę przypraw oraz zagnieść ciasto. Zwiedzającym towarzyszy Mistrz Piernikarski w asyście Wiedźmy Korzennej. To świetnym pomysł na spędzenie czasu w Toruniu dla dzieci, które kochają słodkości i chętnie pomagają rodzicom w kuchni.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Z Torunia przenosimy się do Bydgoszczy, aby tam zajrzeć do nietypowego muzeum. Mowa o Muzeum Mydła i Historii Brudu – jedynym takie miejscem w Europie. Jego tematyka skupia się wokół kwestii higieny oraz produkcji mydła. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się, jak o higienę osobistą dbali nasi dziadkowie i pradziadkowie, poznać ciekawostki z zakresu wytwarzania pierwszych kosmetyków, a także wziąć udział w warsztatach i stworzyć na nich własne mydło – o zapachu, kolorze i kształcie odpowiadającym osobistym preferencjom.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to unikalna atrakcja turystyczna, która przypadnie do gustu zarówno dużym, jak i małym zwiedzającym. Ci ostatni dowiedzą się, dlaczego dbanie o higienę jest tak ważne oraz poznają podstawowe zasady używania środków czystości w codziennym życiu.

Centrum Bajki w Pacanowie

Miejscowość Pacanów jest dobrze znana wszystkim dzieciom i kojarzy się z jedną postacią – sympatycznym Koziołkiem Matołkiem, który zmierzał do tego miejsca, gdyż tylko tu „umieją podkuć kozy, by chodziły w pełnej chwale”. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym miejscu powstało Centrum Bajki – wyjątkowe muzeum tematycznie, skupione wokół opowieści dla dzieci. To jedyne miejsce w Polsce i na świecie, gdzie spotykają się postaci z takich popularnych bajek i opowieści, jak Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek i oczywiście Koziołek Matołek.

Na małych turystów czekają tu animacje, warsztaty teatralne, gry i zabawy, a także magiczna księgarnia, ogród i interaktywne wystawy. W znalezieniu zakwaterowania w miejscowości pomoże natomiast Nocowanie.pl – największy polski portal turystyczny, na łamach którego można zarezerwować nocleg nie tylko w Toruniu i Bydgoszczy, ale także w mniejszych miejscowościach w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *