Rejs po jeziorze Garda

Lago di Garda - Jezioro Garda położone jest w północnych Włoszech, u podnóża Alp Trydenckich. To jedno z największych włoskich jezior – ma długość ok. 55 km, a w najszerszym miejscu – 12 km. Północna część jeziora otoczona jest górami, a widoki zapierają dech w piersiach. Woda w tym miejscu w jeziorze jest chłodna i orzeźwiająca. 

Na południowym krańcu, gdzie zaledwie widać zarysy gór – woda jest ciepła i zachęca do ciągłych kąpieli. Większość plaż jest kamienistych, dlatego warto zabrać ze sobą obuwie do wody.

jezioro garda włochy wakacje z dzieckiem (2)

Dookoła jeziora znajdują się fantastyczne małe miasteczka, otoczone bujną roślinnością śródziemnomorską – palmami, oliwkami, cyprysami, oleandrami i winoroślami. Niesamowite wrażenia czekają na Was gdy zdecydujecie się na wycieczkę samochodową i objechanie jeziora dookoła. 

jezioro garda włochy wakacje z dzieckiem opinie

Jeszcze lepszą atrakcją jest podziwianie widoków z promów, które regularnie kursują po jeziorze i dopływają do każdej większej miejscowości. Rozkłady oraz ceny biletów na promy znajdziecie tutaj

opinie jezioro garda włochy wakacje z dzieckiem (4)

Ahoj przygodo!

Dziś zabierzemy Was w rejs po tym najpiękniejszym włoskim jeziorze. Wypływamy z przystani na północy jeziora, po drodze zawijamy do przystaniu w kilku miasteczkach, aż dobijamy na południe. Poniżej znajdziecie opisy poszczególnych miejscowości.

jezioro garda włochy wakacje z dzieckiem (5)

Startujemy z Riva del Garda – przepięknie położonego miasteczka w północnej części jeziora. To idealne miejsce dla osób lubiących wędrówki po górach czy też jazdę na rowerach po górskich szlakach. Miasto posiada piękną promenadę, która łączy się z parkiem tuż nad brzegiem jeziora. To świetne miejsce na spacer z dziećmi.

garda włochy atrakcje dla dzieci opinie wakacje

Do zabytków Rivy zalicza się pałac Rocca, który dziś jest siedzibą muzeum i galerii, trzynastowieczną wieżę miejską Torre Apponale, ratusz oraz pałac Palazzo Pretorio. Wokół miejscowości jest wiele „żelaznych dróg”  czyli vie ferrate zaopatrzonych w liny i drabinki, przeznaczone dla wspinaczy.

garda włochy atrakcje dla dzieci opinie 2

Nago i Torbole to dwa małe miasteczka, które są celem fanów żeglarstwa i windsurfingu.  Pięknie położone miejscowości, niegdyś osady rybackie, a dziś ośrodki żeglarstwa i windsurfingu o międzynarodowej sławie. Najważniejsze dla sportowców są dwa wiatry – poranny o nazwie Peler lub Vento – wiejący z północy, który momentalnie ustaje w okolicach południa. Po chwili ciszy zaczyna wiać Ora z południa. Odbywa się to z taką regularnością, że można regulować zegarki :) Na kolorowe żagle można patrzyć godzinami.

garda włochy atrakcje dla dzieci 6 (3)

garda włochy atrakcje dla dzieci 6 (4)

Kolejny przystanek jest w Limone sul Garda. To jedno z najpiękniejszych miasteczek nad Gardą, położone na zachodnim brzegu. Przed wieloma laty słynęło z produkcji cytryn i limonek. Jeszcze na początku XX wieku do miasteczka można było się dostać wyłącznie przez góry lub od strony jeziora. Dopiero droga ukończona w latach trzydziestych zeszłego stulecia ułatwiła dostęp do miasta.

Limone sul Garda Włochy atrakcje dla dzieci opinie
Kolejna miejscowość położona na wschodnim brzegu jeziora to Malcesine. Słynie z lokalnej oliwy wyciskanej z oliwek z gajów oliwnych rosnących na wzgórzach wokół miasta. W miasteczku znajdziecie piękną starówkę i zamek warowny.

Malcesine Garda Włochy zwiedzanie opinie

Z Malcesine można się dostać kolejka linową na szczyt Monte Baldo. To masyw górski w paśmie Prealpi Gardesane, w Alpach Wschodnich,  wznoszący się w północnej części jeziora. Kolejka zatrzymuje się na wysokości 1700 m npm.  Wjazd na górę, wraz z przesiadką na stacji pośredniej, trwa niecałe 15 minut.

garda włochy atrakcje dla dzieci 6 (7)

Ze szczytu rozciąga się fantastyczny widok na szczyty Alp i jezioro. Gorąco polecamy tą wycieczkę! Ale musicie zwracać uwagę na pogodę – warto się wybrać tylko wtedy gdy powietrze jest przejrzyste, a szczyt nie tonie w mgle. Pamiętajcie by zabrać ze sobą ciepłą bluzę, gdyż różnica temperatur pomiędzy Malcesine, a Monte Baldo jest znaczna i bardzo odczuwalna. Warto zaplanować tu kilkugodzinny pobyt i przespacerować się jednym ze szlaków. Jeśli lubicie jazdę rowerem po terenach górzystych to istnieje możliwość wwiezienia roweru i zjazdu szlakiem do podnóża. Wjazd kolejką  z rowerem odbywa się o określonych godzinach. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej http://www.funiviedelbaldo.it/

Wakacje Jeziora Garda-zwiedzanie z dzieckiem opinie co zobaczyć

Wakacje Jeziora Garda-zwiedzanie z dzieckiem opinie co zobaczyć

Włochy Garda Alpy widoki zdjęcia opinie

zwiedzanie z dzieckiem Garda WłochySalo położone jest na wschodnim brzegu jeziora. Znajduje się tutaj najdłuższa i najpiękniejsza nadbrzeżna promenada nad jeziorem. W miasteczku znajduje się również jedyna nad jeziorem katedra – katedra Santa Maria Annunziata z XV wieku.

Salo Włochy Garda co zobaczyć zwiedzanie z dzieckiem wakacje

Salo Włochy Garda co zobaczyć zwiedzanie z dzieckiem wakacje opinie

Sympatyczne Bardolino słynie głównie z produkcji lokalnego wina o tej samej nazwie. Przyjemny spacerek zapewni spacer wzdłuż wybrzeża, a dla dzieci sporo tu fajnych placów zabaw. Po promenadzie można też śmigać na hulajnodze :)

garda Bardolino wakacje opinie

Wakacje nad jeziorem Garda Włochy z dzieckiem opinie

Garda atrakcje dla dzieci Włochy opinie

Na krańcu jeziora znajduje się Peschiera del Garda. Jest to zagłębie kempingów, których naprawdę sporo jest w okolicy. Z Peschiery startuje 40 km ścieżka rowerowa prowadząca wzdłuż rzeki  przez park Minicio. Jest tutaj również stacja kolejowa z której odchodzą pociągi do Wenecji i Mediolanu. W Peschiera znajduje się też Gardaland - jeden z najfajniejszych parków rozrywki w Europie.

Atrakcje nad jeziorem Garda- wakacje z dzieckiem

zwiedzanie Włochy jezioro Garda opinie zdjęcia

Kolejną perełką nad Gardą jest Sirmione. Miasto leży na końcu 4 kilometrowego cypla, które wcina się w jezioro. Najważniejszym zabytkiem miasta są ruiny willi Grotte di Catullo (Grota Katallusa). Ruiny datowane są na 1 rok naszej ery. Sirmione słynie również  z zamku na wodzie – jest to trzynastowieczny zamek rodu Scaligerich. Jeśli dodamy do tego uroczą starówkę i wąskie uliczki to nie sposób się w Sirmione nie zakochać. 

Sirmione - atrakcje nad Gardą- co zwiedzić podczas wakacji z dzieckiem opinie
garda atrakcje opinie

garda-26

Gwarantujemy Wam, że nad Gardą nie można się nudzić. To miejsce zaspokoi najbardziej wymagających turystów. Prezentuje się pięknie o każdej porze dnia.

Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt nad jeziorem to będzie to świetna baza wypadowa do zwiedzania Werony czy Mediolanu. 

Przeczytaj również:
rodzinne atrakcje w parku rozrywki GARDALAND

Autorzy:
Tekst: Ola Dudek, zdjęcia: Tomej i Michaś Dudek - autorzy bloga www.globtroterek.blogspot.com - podróżują po Europie, którą uwielbiają fotografować i odkrywać na swój własny, niepowtarzalny sposób. To na ich blogu znajdziecie niesamowite gry miejskie, dzięki którym zwiedzicie najważniejsze atrakcje wielu eropejskich miast, a Wasze dzieci będą zachwycone. 

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"